reklama
reklama

Ponad 200 zawodników na Lidze Zachodu Nordic Walking w Gostyniu. Uczestnicy oczarowani kompleksem sportowym

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

Ponad 200 zawodników na Lidze Zachodu Nordic Walking w Gostyniu. Uczestnicy oczarowani kompleksem sportowym - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
336
zdjęć

foto Agata Fajczyk

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości Miejsce jest niesamowite, zawodnicy są oczarowani otoczeniem kompleksu, który należy do OSiR w Gostyniu. Byłoby fantastycznie, gdyby weszło w mapę nordic’owego świata - powiedział Marcin Szulc prezes Nordic Walking Polska. Oprócz fantastycznego miejsca, wspomina rodzinny klimat. Pierwszy raz w Gostyniu odbyły się zawody w ramach Polskiej Ligi Nordic Walking, które uznano za wyjątkowe.
reklama

Polska Liga Nordic Walking to cykl zawodów osób maszerujących z kijami, łączący rywalizację na najwyższym poziomie, wraz z integracją, edukacją prozdrowotną oraz trasami w najpiękniejszych zakątkach zielonej Polski! Zawody w ramach Polskiej Ligi Nordic Walking włączone są do punktacji rankingu światowego. 

W Gostyniu 25 maja 2024 roku odbyła się rywalizacja maszerujących z kijkami w ramach Ligi Zachodu Nordic Walking. W ligowych zawodach udział może wziąć każdy, kto ma ochotę maszerować w lesie. Zatem na trasę wyruszyli nie tylko profesjonaliści z zachodnich regionów Polski, ale również amatorzy! Przygotowano także specjalny bieg dla dzieci na 200 metrów.  

- Nie bójmy się sędziów - oni są do pilnowania rywalizacji fair play wśród najmocniejszych zawodników. Kijkarzom amatorom, którzy zaczęli niedawno przygodę z nordic walking, podpowiadają natomiast jak prawidłowo chodzić. Warto pamiętać, że prawidłowa technika marszu przynosi nam zdrowie. Po zawodach przygotowaliśmy videoanalizę. Jest możliwość obejrzenia techniki, a sędzia od razu instruuje, co zawodnicy powinni poprawić, żeby być zdrowszym – wyjaśniał program zawodów Marcin Szulc, prezes Nordic Walking Polska.

Liga Zachodu to zawody nordic walking, które należą do cyklu polskiej i światowej ligi - rywalizacja odbywa się zatem na najwyższym poziomie. 

- Z drugiej strony łączy nie tylko rywalizację topowych zawodników mistrzostw świata, Europy, ale także osoby, które chodzą z kijkami rekreacyjnie i chcą się sprawdzić, a także aktywnie i ciekawie spędzić czas - powiedział Marcin Szulc.

W 2024 roku organizatorzy do miejsc, gdzie rozgrywa się rywalizacja, doliczyli Gostyń, ponieważ zauważyli, że nasze miasto stawia na sport. 

- To fantastyczne miejsce, tutaj odbywa się dość dużo sportowych imprez – liga zachodu dotychczas tu nie zawitała, ale jest świetna drużyna Aktywne Nordic Walking Gostyń, która regularnie trenuje. Oprócz osób zrzeszonych w klubach, są też amatorzy marszu z kijami, którzy nie należą do żadnego klubu. Macie świetny obiekt sportowy, a dookoła ciekawe tereny, przydatne do chodzenia z kijami - uzupełnił prezes polskiej ligi.

25 maja na zawody Ligi Zachodu Nordic Walking przyjechało 220 zawodników, którzy wystartowali w różnych kategoriach wiekowych. Wśród zawodników TOP 10 - mieli ten przywilej, że startowali jako pierwsi - byli mistrzowie świata. 

- Polska jest jednym z mocniejszych krajów w nordic walking. Zawodnicy światowej czołówki często zaczynali jak inni, czyli amatorsko, a mieli różne powody – chcieli zrzucić parę kilogramów lub poprawić kondycję, a teraz startują na najwyższym poziomie – powiedział nasz rozmówca.

Trasę w 80% wyznaczono na miękkim podłożu, gdyż takie jest najbardziej odpowiednie dla maszerujących z kijami. 

- Trasa nam się podobała, wśród lasów. Była trochę męcząca, były podejścia na wzgórki. Ale nam się zawsze dobrze chodzi. Ponieważ jest to nasza pasja, od 10 lat, na każde zawody wybieramy się z wielkim zapałem i dajemy z siebie wszystko. Organizacja jest na najwyższym poziomie, ładny stadion, dobry poczęstunek. Jesteśmy bardzo zadowoleni – stwierdzili organizatorzy „Marszu po zdrowie” z Poznania.

Sportowy charakter imprezy, duże grono gości sprawiły, że pomyślano też o wątku charytatywnym. Prowadzono zbiórkę na Julki Mikołajczak, nastolatki chorej na SMA typu 1. Jej rodzina cały czas potrzebuje pomocy finansowej na rehabilitację i odpowiedni sprzęt dla dorastającej córki.

- Mama Julki też chodzi z kijami, dlatego solidaryzujemy się i pomagamy. To nie pierwsza akcja, w której organizujemy pomoc dla Julki. Był na przykład marsz mikołajkowy – powiedziała Aldona Brycka-Jaskierska, założycielka grupy Aktywne Nordic Walking Gostyń.

O zbieranie do puszek zadbały członkinie KGW w Starym Gostyniu. Upiekły domowe ciasto, każdy mógł skosztować najróżniejszych słodkości, wrzucając do puszki symboliczny datek. W sumie uzbierano 2 300 zł.

Wyniki zawodów:

  • Najlepsi na 5 km: Andżelika Ludwiczak i Marcin Madaliński
  • Najlepsi na 5 km w kategorii osób z niepełnosprawnościami: Marysia Thiel oraz Jarosław Kacperski
  • Najlepsi na 10 km: Barbara Filipowicz i Marcin Rosak
  • Zdobywcy Zielonych Kartek: Beata Wołk, Joanna Makuch
  • Najlepsza rodzina: Rodzina Żukowskich 
Pełne wyniki znajdziecie TUTAJ: https://poland.nordicwalkingworldleague.com/pl/ranking,2024/results [wybierz Liga Zachodu]

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama