Reklama

Inwestorem w dziele odbudowy pomnika św. Jana Nepomucena będzie parafia św. Mikołaja w Krobi

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Z apelem do mieszkańców Krobi i okolic wystąpił Komitet Społeczny Odbudowy Pomnika św. Jana Nepomucena w Krobi. W specjalnym liście przedstawiciele komitetu, na czele którego stoi proboszcz parafii pod wezwaniem św. Mikołaja w Krobi, ksiądz kanonik Sławomir Grośty apelują „by każdy mieszkaniec (...) miał swój konkretny, także materialny wkład w to dzieło”. - Jesteśmy przekonani, że naszą powinnością dziejową jest to, aby ten pomnik, znak korzeni przepięknej historii współpracy władzy świeckiej i duchownej, powrócił na nasz rynek. Jesteśmy to winni tym, którzy o wolność Polski walczyli - czytamy w liście skierowanym do mieszkańców.

Do II wojny światowej na rynku w Krobi stały dwa pomniki świętych: Floriana i Jana Nepomucena

Komitet Społeczny Odbudowy Pomnika św. Jana Nepomucena w Krobi zawiązał się w lutym 2021 roku. Mowa o odbudowie, gdyż święty już kiedyś „gościł” w centrum Krobi. W XIX wieku monument ku jego czci, podobnie, jak stojący po tej samej stronie rynku pomnik św. Floriana, ufundował inny Florian - Stablewski, biskup, ówczesny metropolita poznański. Obydwa pomniki podczas II wojny światowej zniszczyli hitlerowcy.

W 2004 roku, w 1700-lecie urodzin św. Floriana, na krobskim rynku znów stanął jego pomnik. Do dziś odbudowy swojej „podobizny” nie doczekał się św. Jan Nepomucen. Komitet społeczny, w którego prace zaangażował się m.in. proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Krobi, ksiądz kanonik Sławomir Grośty czy podleśniczy z Karca, Maciej Kubas, chce tę sytuację zmienić.

- Myślę, że chodzi przede wszystkim o przywrócenie historycznego stanu rzeczy - to jest główny cel. Skoro te dwa pomniki stały przed wojną, to dlaczego ich nie odbudować, tym bardziej teraz, gdy trwa rewitalizacja? Podobnie jak to zrobiono w przypadku pomnika Serca Jezusowego w Gostyniu, który też został zniszczony w czasie wojny. Poza tym Jan Nepomucen jest na przykład patronem rolników. Swego czasu nepomuki [figury św. Jana Nepomucena - przyp. red] stawiane były przy rzekach. Miały chronić mieszkańców przed powodziami i innym katastrofami - tłumaczy Maciej Kubas.

Pomnik św. Jana Nepomucena postawią ci sami ludzie. Ile ma kosztować?

Przedstawiciele komitetu spotkali się wcześniej z władzami gminy Krobia, aby przedstawić koncepcję odbudowy pomnika. To bardzo dobry moment na takie działania, bo właśnie trwa gruntowna przebudowa centrum miasta. Aby skrócić ścieżkę prawną odbudowy pomnika inwestorem będzie parafia św. Mikołaja w Krobi, posiadająca osobowość prawną. Władze samorządu zgodziły się na przekazanie w użyczenie placu, na którym monument powstanie.

Autorem pomnika będzie poznański rzeźbiarz Józef Petruk, który wraz z nieżyjącym już prof. Rajmundem T. Hałasem, krobskim architektem i projektantem Marianem Kaczmarkiem odpowiadał za powstanie w 2004 roku figury św. Floriana na krobskim rynku. M. Kaczmarek ma swój udział także w tym przedsięwzięciu: przygotowuje projekt budowlany.

- Trudno na tym etapie dokonać wyceny prac, zwłaszcza, że ceny materiałów budowlanych rosną z tygodnia na tydzień. Wydaje się, że koszt wykonania prac, zakupu stali i betonu, granitowych schodów, klinkierowych kształtek i cegieł na cokół, a także samego pomnika, będzie wynosił około 150.000 zł - czytamy w liście skierowanym do mieszkańców Krobi i okolic. 

Źródłem finansowania odbudowy pomnika św. Jana Nepomucena w Krobi mają być datki pozyskanie przez komitet społeczny. W tym celu jego władze chcą zwrócić się „z konkretnymi prośbami i propozycjami: do mieszkańców, stowarzyszeń, firm, rolników”.

- Niech zaangażowanie w to dzieło i ofiarność każdego z nas, będą naszą chlubą, dumą, niech napełnią nas satysfakcją. Niech dadzą poczucie, że zachowaliśmy się godnie. (...) Kolejna karta tej historii musi być zapisana przez nas: ku dziejowej sprawiedliwości, ku pomyślności następnych pokoleń - podsumowują działacze komitetu. 

Kim był św. Jan Nepomucen?

Urodził się w 1348 roku w Nepomuku, niedaleko Pragi. Jako kapłan pełnił bardzo ważny urząd wikariusza generalnego praskiego arcybiskupa. Gdy wybuchł spór pomiędzy królem Wacławem IV Luksemburskim a arcybiskupem, został mediatorem pomiędzy nimi. Efektem tego zaangażowania było aresztowanie i uwięzienie Jana przez króla, a następnie poddanie go okrutnym torturom. Pół żywego, umęczonego kapłana, zrzucono z mostu do rzeki Wełtawy, w której poniósł męczeńską śmierć. Podobno miał odmówić ujawnienia tajemnicy spowiedzi małżonki króla (władca miał podejrzewać żonę o niewierność). Jego kult rozwinął się w całej chrześcijańskiej Europie.

Św. Jan Nepomucen jest patronem jezuitów, Pragi, spowiedników, szczerej spowiedzi, dobrej sławy i tonących oraz orędownikiem podczas powodzi. Jest także patronem mostów. Według tradycji ludowej był świętym, który chronił pola i zasiewy przed powodzią, ale również suszą. Dlatego doczekał się ogromnej liczby pomników - figury Jana Nepomucena można spotkać przy drogach, w sąsiedztwie mostów, rzek, ale również na placach publicznych i kościelnych oraz na skrzyżowaniach dróg

Wspomnienie liturgiczne swiętego w Kościele Katolickim obchodzone jest 21 maja.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy