Reklama lokalna
reklama

Ulica Drzęczewska w Piaskach i świetlica wiejskiej w Drzęczewie Drugim otwarte

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościOddano do użytkowania dwie inwestycje ważne dla mieszkańców Piasków oraz Drzęczewa Drugiego: ulicę Drzęczewską po przebudowie oraz nową świetlicę wiejską w Drzęczewie Drugim. Przedsięwzięcia zrealizowano dzięki dofinansowaniu z dwóch rządowych programów: Polskiego Ładu oraz Funduszu Inwestycji Lokalnych.
reklama

 Oficjalne oddanie do użytku przebudowanej ul. Drzęczewskiej w Piasach oraz świetlicy w Drzęczewie Drugim miało miejsce w sobotę (29 lipca 2023 roku).

Bez tych pieniędzy modernizacja ul. Drzęczewskiej w Piaskach trwałaby latami 

Modernizacja ulicy Drzęczewskiej w Piaskach to jedna z najbardziej kosztownych inwestycji w tej kadencji piaskowskiego samorządu. I mowa tutaj nie tylko o projektach drogowych.
- Środki finansowe miały tutaj kluczowe znaczenie, bo ponad 8.000.000 złotych nie bylibyśmy w stanie znaleźć w naszym budżecie, żeby tę inwestycję wykonać. Gdybyśmy mieli ją realizować z własnych pieniędzy, to na pewno nie teraz i nie w ciągu niespełna jednego roku, bo wykonawca bardzo szybko uporał się z robotami budowlanymi - komentuje Wiesław Glapka, wójt gminy Piaski.
Lwia część wymienionej przez wójta kwoty - 5.310.000 złotych - to dotacja pochodząca z Programu Rządowego Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.
- Z gminnego budżetu zostały wyasygnowane prawie 3.000.000 złotych, co - jak na nasze możliwości - jest niebagatelnym wydatkiem - zwraca uwagę włodarz Piasków.
Po trwających od początku listopada 2022 roku robotach budowlanych na odcinku ponad 1,6 kilometra ulicy Drzęczewskiej, na ponad dwa miesiące przed planowanym terminem realizacji (16 października 2023 roku), droga została oddana do użytku.
 
DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD ZDJĘCIEM - KLIKNIJ, żeby PRZECZYTAĆ
 
 

Wykonawca się spisał, ale miał też szczęście

Władze gminy zwracają uwagę, że duża w tym oczywiście zasługa wykonawcy - Przedsiębiorstwa Drogowego DROGBUD - który „rzucił na teren budowy dużo ludzi i sprzętu”, ale także aury - łagodnej zimy dzięki, której prace trwały w zasadzie nieprzerwanie przez 9 miesięcy.
- I bardzo się z tego cieszymy, jako samorządowcy, ale myślę, że przede wszystkim zadowoleni są mieszkańcy ulicy Drzęczewskiej, Piasków, Drzęczewa Drugiego i wszyscy jej użytkownicy. Mamy w tym rejonie szkołę, przedszkola: samorządowe oraz prywatne, a w tej chwili jeszcze żłobek. Poza tym - duże osiedle mieszkaniowe, więc droga ta jest intensywnie użytkowana - dodaje wójt Piasków. 

Teraz nie będą musieli drżeć o swoje dzieci 

Właśnie w kontekście m.in. bezpieczeństwa dzieci udających się do i ze szkoły oraz pieszych poruszających się z Drzeczęwa Drugiego, konieczność przebudowy ulicy Drzęczewskiej była wielokrotnie podnoszona.
- Chodnik kończył się praktycznie na zakręcie i - przy takim ruchu między Piaskami a Gostyniem - było naprawdę duże zagrożenie - tłumaczy Grażyna Andrzejewska, sołtys Drzęczewa Drugiego.
Po kompleksowej inwestycji - m.in. budowie ścieżki pieszo-rowerowej na całej długości drogi - to ryzyko spada właściwie do zera.
- Już nie będziemy musieli martwić się o zbyt wąskie pobocze, które choć nawet szerokie, to gruntowe i przy dużym spadku terenu, po każdej większej ulewie było wymywane i trzeba było je uzupełniać kamieniem. Jeszcze jedną bardzo ważną rzeczą jest oświetlenie, którego wcześniej nie było i, szczególnie w krótkie jesienno-zimowe dni, stwarzało to dodatkowe niebezpieczeństwo. Po przebudowie tego problemu już nie ma - podsumowuje wójt Wiesław Glapka.

Od czasów upadku PGR-u spotykali się "pod chmurką" 

Najbardziej w sobotę, 29 lipca 2023 roku, cieszyli się jednak mogli mieszkańcy Drzęczewa Drugiego. Poza ulicą Drzęczewską, otwarto także nową świetlicę wiejską (kontenerową) w tejże podpiaskowskiej miejscowości.
- Dotychczas nie posiadaliśmy żadnego pomieszczenia, w którym moglibyśmy się spotkać. Taka sytuacja trwała od ponad 20 lat, bo kiedyś jeszcze za PGR-owskich czasów mieliśmy świetlicę. Ale teraz, gdy przychodziło do jakiegoś zebrania, to spotykaliśmy się na dworze czy pod wiatą, gdzie urządzamy dożynki - zdradza sołtys Drzęczewa Drugiego - Grażyna Andrzejewska.

Taka świetlica w zupełności wystarczy

W Drzęczewie Drugim, liczącym 181 mieszkańców, czynione są już konkretne plany wykorzystania obiektu, łącznie z zamiarem utworzenia koła gospodyń wiejskich.
- Teraz jest gdzie coś ugotować, zorganizować Dzień Kobiet czy nawet Dzień Dziecka bez obawy, że deszcz będzie nam padał na głowy. Nam taka świetlica w zupełności wystarczy i naprawdę jesteśmy zadowoleni, bo jest nareszcie gdzie spędzać czas - mówi G. Andrzejewska.
Budowa świetlicy wiejskiej kontenerowej o powierzchni niemal 55 m2 wraz z infrastrukturą techniczną (teren przy budynku został utwardzony kostką betonową) kosztowała 209.000 złotych.
 
100.000 zł stanowiło dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (nabór wniosków dotyczył wsparcia dla gmin z przeznaczeniem na inwestycje i zakupy inwestycyjne realizowane w miejscowościach, w których funkcjonowały zlikwidowane państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolne - PGR).
 
 
 
 

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama