Reklama

W końcu remont Drzęczewskiej w Piaskach! Jakie utrudnienia nas czekają?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agnieszka Andrzejewska

W końcu remont Drzęczewskiej w Piaskach! Jakie utrudnienia nas czekają? - Zdjęcie główne

Drzęczewska jaka jest, każdy widzi... | foto Agnieszka Andrzejewska

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości O ulicy Drzęczewskiej w Piaskach najwięcej do powiedzenia mają rodzice uczniów szkoły podstawowej czy opiekunowie dzieci z niepublicznego przedszkola. Załatanie kilkudziesięciu dziur w zeszłym roku tylko na chwilę ostudziło emocje. Dziś jednak, po podpisaniu umowy na przebudowę drogi gminnej do Drzęczewa Drugiego, można mieć nadzieję, że zarówno mieszkańcy osiedla oraz rodzice dojeżdżających dzieci odetchną z ulgą. Zanim jednak do tego dojdzie, czekają nas wielomiesięczne utrudnienia...

Dziś, 25 sierpnia 2022 r. w Urzędzie Gminy w Piaskach podpisano umowę na przebudowę drogi gminnej od ul. Drzęczewskiej w Piaskach do Drzęczewa Drugiego. Wykonawcą zadania zostało Przedsiębiorstwo Drogowe "Drogbud" - Gostyń Sp. z o.o. z Grabonogu. Prace zostaną wykonane na długości 1,61 km.

Przy ul. Drzęczewskiej w Piaskach powstanie też ścieżka dla rowerów?

W ramach inwestycji przewidziano kompleksową przebudowę drogi. Poza poszerzeniem nitki jezdni, najważniejszym, z punktu bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów, będzie utworzenie porządnego chodnika i ścieżki pieszo- rowerowej. Poniżej pełna lista planowanych etapów modernizacji drogi:

 • wycinka kolidujących drzew
 • rozbiórka krawężników oraz nawierzchni drogi, chodników i zjazdów
 • frezowanie nawierzchni
 • ułożenie rur dwudzielnych osłonowych na kablach elektrycznych i teletechnicznych
 • przebudowa sieci kolidującej z projektowaną jezdnią
 • budowa oświetlenia z doświetleniem przejść dla pieszych
 • przebudowa sieci kanalizacji deszczowej w tym montaż kolektora studni, przykanalików i wpustów deszczowych
 • poszerzenie i wzmocnienie konstrukcji nawierzchni ulicy w Piaskach
 • budowa nowej konstrukcji nawierzchni
 • budowa miejsc postojowych
 • wykonanie chodnika i ścieżki pieszo-rowerowej z kostki betonowej
 • budowa ścieżki rowerowej z betonu asfaltowego
 • przebudowa skrzyżowań i zjazdów
 • montaż urządzeń bezpieczeństwa ruchu w tym barier i balustrad ochronnych
 • wymiana istniejących i montaż nowych znaków pionowych
 • wykonanie oznakowania poziomego.
Wartość umowna inwestycji to: 8 019 191,09 zł brutto. Termin realizacji zadania upływa 16 października 2023 r. Gmina Piaski otrzymała dofinansowanie na inwestycję z Programu Rządowego Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych do kwoty 5 310 000,00 zł.

rys. Google Maps/fotomontaż M.Mostowy [kliknij po powiększyć]

Remont ul. Drzęczewskiej w Piaskach, czyli utrudnienia

Dosłownie chwilę po ogłoszeniu przez gminę Piaski tej informacji napisała do nas zaniepokojona mama ucznia piaskowskiej podstawówki. Cytujemy:

- Za parę dni początek roku szkolnego, a oni remont zaczynają! Ciekawe, jak będziemy dowozić dzieci do szkoły???

Z jednej strony rozumiemy niepokój internautki, z drugiej- biorąc pod uwagę niedobór wykonawców na rynku, a raczej nadmiar inwestycji dofinansowywanych z tego czy innego funduszu - możemy chyba się cieszyć, że znalazła się firma, która podejmuje się tak kompleksowej przebudowy? Niestety, podpisanie umowy i wykonanie tylu robót w okresie wakacyjnym było nierealne.

- Takiej inwestycji się nie zrobi w miesiąc czy dwa, będzie rozłożona w czasie na ponad rok do 16 października 2023 r. - podkreśla Wiesław Glapka, wójt gminy Piaski.

Czy przejazd do posesji, szkoły i przedszkola będzie możliwy przez cały czas trwania przebudowy?

- Oczywiście - uspokaja włodarz Piasków. - Wykonawca zapewnił nas, że będą pracowali „połówkami” jezdni, organizując ruch wahadłowy. Również autobusy szkolne będą jeździły tak, jak dotychczas.

Inny wykonawca, inne zasady

Nie ma wątpliwości, że droga wymaga remontu. Wprawdzie połatane są większe dziury, ale sam zjazd z Drzęczewa wąskim pasem jezdni, przy kruszywie odskakującym na chodnik i mijance z autami jadącymi z przeciwka czy drzewami, u wielu kierowców powoduje wzrost ciśnienia. Kierowcy pamiętają jednak kuriozalną sytuację, gdy przez kilka dni cała droga poszatkowana była głębokimi dziurami, w których zapadały się koła aut.

Wójt Piasków podkreśla, że tym razem wielotorową przebudowę problematycznej drogi wykonuje duża firma, więc nie ma raczej obaw o terminowość czy takie niespodzianki.

- Całkowicie droga zamknięta będzie dopiero pod koniec inwestycji, na 2-3 dni, jak będzie wylewana masa asfaltowa - dodaje W.Glapka - Możliwe, że to nawet przypadnie w wakacje, ale jest stanowczo za wcześnie na ustalanie daty.

Przypomnijmy, że sporo emocji wywołała ostatnia modernizacja tej drogi w maju 2021 r [kliknij w obrazek by przejść do artykułu]

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy