Reklama

Reklama

Polski Ład w Piaskach. Dostaną najwięcej

Opublikowano: pon, 1 lis 2021 17:37
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock/fotomontaż M. Mostowy

Polski Ład w Piaskach. Dostaną najwięcej - Zdjęcie główne

foto Adobe Stock/fotomontaż M. Mostowy

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Znamy już kwoty dofinansowania z Rządowego Funduszu Polski Ład dla wszystkich 7 gmin powiatu gostyńskiego. Piaski - stricte jako gmina - dostaną najwięcej, to już pewne.

Reklama

Samorządowcy z Piasków mogą odtrąbić spory sukces. To właśnie ta gmina dostanie największe pieniądze w ramach  bezzwrotnego dofinansowania z programu Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Na 2 zgłoszone w pierwszej turze naboru projekty otrzyma ona dokładnie 10 525 000 złotych. Co zadecydowało o tak spektakularnym sukcesie tej gminy? Łut szczęścia czy dobrze napisane wnioski? Pewne jest jedno. Zyskają na tym wszyscy, mieszkańcy osiedla przy ulicy Drzęczewskiej w Piaskach, rodzice dowożący swoje dzieci do Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. M. Kopernika, użytkownicy świetlic wiejskich w Bodzewie i Szelejewie I, a nawet seniorzy.

Zamiast kolejnego "remontu" będzie nowa droga

O drodze gminnej na odcinku od ulicy Drzęczewskiej w Piaskach do Drzęczewa Drugiego pisaliśmy nie raz, bo o jej fatalnym stanie i niezadowalających naprawach informowali nas jej użytkownicy. Z tym większą satysfakcją można napisać, że w końcu znalazły się pieniądze i na tę inwestycję. 

Przebudowę drogi nr 740542P Piaski - Drzęczewo II na odcinku o długości 1,6 km wyceniono na  5.600.000 zł. Z Banku Gospodarstwa Krajowego spłynie na ten cel pokaźna suma 5.310 000 zł a gmina Piaski partycypuje w kosztach na poziomie 5,18%  czyli 290 000 zł.

- Droga i ścieżka pieszo - rowerowa połączy obwodnicę DK nr 12 i DW nr 434 z Piaskami – wyjaśnia Andrzej Konieczny, sekretarz Urzędu Gminy w Piaskach.

Według jego słów przebudowa obejmuje poszerzenie nawierzchni do 5,5 m oraz budowę chodnika. W projekcie zawarte jest też powierzchniowe odwodnienie drogi do rowów przydrożnych w Piaskach, oraz do nowej kanalizacji deszczowej. W ramach inwestycji zaplanowano wykonanie przebudowy kolidującej sieci energetycznej oraz sieci teletechnicznej oraz budowę nowego oświetlenia ulicznego. To naprawdę sporo. Termin wykonania całości to ponad 12 miesięcy, ale chyba warto czekać?

To nie jedyna ścieżka rowerowa, która powstanie na terenie gminy, o czym pisaliśmy TUTAJ.

Modernizacja wiejskich świetlic

Na modernizację budynków świetlic w Bodzewie i Szelejewie Pierwszym oraz przystosowanie ich do aktywnej animacji i rehabilitacji seniorów kosztorys opiewa na 5 800 000 zł.

-  Z BGK obiecano na ten cel w poniedziałek 4.925.000 zł a gmina jako udział własny deklaruje 875.000 zł, a więc 15,09% kwoty – wyjaśnia urzędnik piaskowskiej gminy.

Prace polegać będą na: przebudowie systemu ogrzewania z wykorzystaniem OZE, ociepleniu budynków, wymianie okien i podłogi. Nastąpi również wymiana instalacji wodnej i kanalizacyjnej. Zostaną zmodernizowane: szatnia, kuchnia, toalety, pomieszczenia techniczne i magazynowe. Budynki będą dostosowane do potrzeb seniorów i wyposażone w infrastrukturę rehabilitacyjną oraz zaplecze kuchenne i socjalne. Przewidziany okres realizacji tej inwestycji to również ponad rok.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (6)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • miesiąc temu | ocena +1 / -0

  Do Mmm

  Trzeba ruszyć tyłek na zebrania wiejskie i zobaczyć, ze poruszana była kwestia drogi i chodnika na huby, a nie tylko scrollowac fb i gostynska na IPhonie no i narzekać… ;)

 • miesiąc temu | ocena +6 / -1

  Marek

  Co ze światłami na "czarnej" ścieżce Strzelce Wielkie- Piaski, kiedy powstanie kanaliza sanitarna, co z fatalnym stanem chodników- nic się w Strzelcach W. nie dzieje....

  • miesiąc temu | ocena +1 / -1

   &&

   To pytanie do powiatu bo ścieżka jest przy drodze powiatowej

 • miesiąc temu | ocena +5 / -1

  Huby

  Sala w Bodzewie jest ważniejsza od drogi i chodnika którego nie ma w Bodzewie na Hubach dzieci nie mogą chodzić ani tez jeździć rowerami bo pobocza są tak zniszczone ze nie ma się gdzie schować przed autem. A ruch jest coraz większy bo zrobili nam drogę przejazdową do Gostynia. Fantastyczne projekty. Bezpieczeństwo przrde wszystkim !!!!

  • miesiąc temu | ocena +2 / -2

   Mieszkaniec

   I jak zawsze ktoś niezadowolony. Ludzie cieszcie się tym co wogole się dzieje. Bo powoli przebywanie ludzi na sali w bodzewie nie należy do miłych i przyjemnych ze względu stan ścian , podłóg i łazienek

   • miesiąc temu | ocena +2 / -0

    Mmm

    Faktycznie sala nadaje sie juz do remontu, ale bezpieczenstwo na drodze tez jest ważne, musi sie stac jaks tragedia wtedy zacznie sie myśleć o drodze i chodniku