Reklama

Otwarcie przebudowanej ulicy Fabrycznej i zmodernizowanego Przedszkola Samorządowego w Pudliszkach. Minister mówił o zrównoważonym rozwoju

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Oficjalnego otwarcia jednej z ważniejszych inwestycji drogowych zrealizowanych w ostatnich miesiącach w gminie Krobia - przebudowanej ulicy Fabrycznej w Pudliszkach - dokonano w czwartek, 29 grudnia 2022 roku. Przy tej samej ulicy mieści się oddział przedszkola samorządowego, który niedawno przeszedł termomodernizację. Poza lokalizacją obydwa przedsięwzięcia łączy fakt, że lwia część pieniędzy przeznaczonych na ich realizację pochodzi z dofinansowań.

Otwarcie wyremontowanej ulicy Fabrycznej i Przedszkola Samorządowego w Pudliszkach. Najważniejsza z kilku powodów

Ulica Fabryczna ma szczególne znaczenie, nie tylko dla mieszkańców Pudliszek, ale także całej gminy Kroba, a nawet regionu. Z jednej strony jest najliczniej zamieszkiwaną ulicą w krobskim samorządzie, w dodatku znajduje się przy niej, m.in. stadion sportowy, Klub Senior Plus, wspomniane przedszkole czy remiza OSP. Z drugiej - mieści się też przy niej siedziba największego pracodawcy w gminie - zakładu Kraft Heinz Pudliszki, dlatego nie dziwi, że podczas otwarcia inwestycji mówiono o tej ulicy jako mającej pod wieloma względami charakter „strategiczny”.

Otwarcie wyremontowanej ulicy Fabrycznej i Przedszkola Samorządowego w Pudliszkach. Bez dofinansowań nie byłoby tego

Rozbudowa i przebudowa ulicy Fabrycznej w Pudliszkach kosztowała blisko 5 500 000 zł, z czego 4 700 000 zł pochodziło z Rządowego Funduszu Polski Ład - Program Inwestycji Strategicznych. Zakres wykonanych robót obejmował przede wszystkim remont nawierzchni drogi i chodników na odcinku około 1,5 km, budowę kanalizacji deszczowej, a także modernizację terenu przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Pudliszkach.

Z kolei ponad 1 000 000 zł pozyskany z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych pozwolił przeprowadzić termomodernizację oddziału Przedszkola Samorządowego w Pudliszkach. Koszt tej inwestycji wyniósł około 1,2 mln zł. To przedsięwzięcie polegało przede wszystkim na termomodernizacji budynku, dociepleniu ścian, częściowej wymianie stolarki okiennej i drzwiowej oraz źródła ciepła (wymiana starego ogrzewania gazowego na bardziej energooszczędne).

- Inwestycje były możliwe dzięki współpracy z lokalnymi wykonawcami, gdyż zarówno przebudowa ulicy Fabrycznej, jak i termomodernizacja przedszkola w Pudliszkach były realizowane przez firmy, które mają siedzibę w gminie Krobia. Dlatego możemy spokojnie mówić, że te pieniądze zostały u nas - mówił burmistrz Łukasz Kubiak.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD ZDJĘCIEM - KLIKNIJ, żeby PRZECZYTAĆ

Otwarcie wyremontowanej ulicy Fabrycznej i Przedszkola Samorządowego w Pudliszkach. "W Warszawie, Wrocławiu czy Pudliszkach mieszkają tacy sami Polacy, tacy sami podatnicy"

Obecny na oficjalnym otwarciu ulicy Fabrycznej i przedszkola, minister Jan Dziedziczak wspominał, że inwestycje są efektem „filozofii zrównoważonego rozwoju Polski”, którą obecne władze prowadzą od 2015 roku. Według słów sekretarza stanu i pełnomocnika rządu do spraw Polonii i Polaków, po 25 latach od rozpoczęcia transformacji systemowej nastąpiła zmiana priorytetów i przejście od inwestowania w wielkie ośrodki miejskie w stronę realizacji coraz większych przedsięwzięć na szczeblach powiatów czy gmin.

- To nie jest tak, że odwróciliśmy się od wielkich ośrodków, one też zyskują, ale realizujemy politykę zrównoważonego rozwoju. Niezależnie od tego, czy jest to duże miasto, średnie czy wieś, tu wszędzie ma być odczuwana transformacja, te zmiany, te pieniądze, które w ciągu 32 lat, po wejściu do Unii Europejskiej się pojawiły. W Warszawie, Wrocławiu czy Pudliszkach mieszkają tacy sami Polacy, tacy sami podatnicy, bo trzeba pamiętać, że rząd nie ma swoich pieniędzy, którzy zasługują na takie samo wsparcie kraju. To wszystko pieniądze pochodzące z naszych podatków, więc nie ma powodu, żeby nie wracały do Pudliszek, stąd też te bardzo duże inwestycje - stwierdził Jan Dziedziczak.

Otwarcie wyremontowanej ulicy Fabrycznej i Przedszkola Samorządowego w Pudliszkach. Rachunki już są niższe

Po otwarciu ulicy Fabrycznej i jej poświęceniu przez księdza prałata Ludwika Maćkowiaka, wieloletniego proboszcza parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Pudliszkach zebrani udali się jeszcze na wizytację zmodernizowanego budynku przedszkola samorządowego.

- Efekty tego remontu już odczuwamy w postaci obniżonych rachunków za ogrzewanie. Docieplenie sprawiło, że koszty są o wiele mniejsze - wynoszą 1/3 tego, co było w ubiegłbym sezonie zimowym. A remont w środku: wymiana podłóg i wszystkich mediów przyczyniły się do tego, że dzieci mają lepsze warunki - tłumaczyła Ewa Dziubałka, dyrektor Przedszkola Samorządowego w Pudliszkach.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy