- Pomnik na samym szczycie pozostanie. Miejsce to będzie dostępne dla osób starszych, będzie można podejść na górę również ścieżką, pojawi się wiele nowych elementów krajobrazowych - opowiadał Jerzy Kulak podczas spotkania z seniorami w GOK Hutnik.
Niedawno powstała koncepcja i wizualizacja Góry Zamkowej w Gostyniu po kompleksowej rewitalizacji, która została zaakceptowana przez konserwatora zabytków.
Góra Zamkowa w Gostyniu - do tej pory zaniedbywana, teraz będzie zmodernizowana
Trzeba przyznać, że do tej pory Góra Zamkowa i jej otoczenie było zaniedbywane przez gostyński samorząd, czego włodarz gminy się nie wypiera. Jednak nie jest tajemnicą, że gmina Gostyń bardzo dąży do rewitalizacji otoczenia charakterystycznego dla Gostynia obiektu, położonego w pobliżu rzeki Kani.Odnowienie tej części miasta wpisano wraz z kilkoma innymi propozycjami zazieleniania Gostynia do projektu „Zielony Ład”, na którego realizację samorząd otrzymał ok. 15 mln zł dofinansowania.
Na rewitalizację Góry Zamkowej poza projektem zgodził się konserwator zabytków
W tym samym czasie samorząd prowadził rozmowy z konserwatorem zabytków, by przekonać go do udzielenia zgody na prace zaplanowane na samym szczycie Góry Zamkowej. Nie spodziewano się, że gmina jest w stanie porozumieć się z konserwatorem, dlatego rewitalizację zaplanowano poza dużym projektem „Zielony Ład”.
- Te prace również mają wyjść naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, aby w centrum miasta pojawiło się więcej zieleni - zapewnił Jerzy Kulak.
W marcu zlecono wykonanie projektu wraz z kosztorysami, kilka dni temu powstała koncepcja całkowitej modernizacji Góry Zamkowej, w tym wizualizacja. Realizacja zadania miałaby się rozpocząć najwcześniej pod koniec 2024 roku.
Włodarz gminy przyznaje, że na razie trudno mowić o realnych kosztach wykonania inwestycji, jednak zapewnia, że strona finansowa nie będzie dużym zmartwieniem samorządu.
- Najważniejsze, że nie będzie problemów czy przeszkód proceduralnych. Nie spodziewamy się też kłopotów pod kątem ekonomicznym, gdyż - jeśli chodzi o finanse - gmina Gostyń jest odpowiednio zarządzana - dorzucił Jerzy Kulak, informując o szczegółach zadania.
Z tego, co burmistrz przekazywał dziennikarzom podczas spotkania 18 marca 2024 roku, na gostyńskim rynku, wynika, że na stożku będzie wytyczonych kilka punktów obserwacyjnych, pojawią się plansze informacyjne, a także inne elementy małej architektury. Z odnowionej przestrzeni będą swobodnie mogły korzystać dzieci oraz osoby starsze.
- Będzie możliwość ominięcia wysokich schodów, prowadzących na szczyt. Pomyśleliśmy też o dzieciach. Zadbaliśmy o strefę zabawy. Planujemy ustawić duży zamek, który będzie nawiązywał do historii tego miejsca - opowiadał Jerzy Kulak.
Co jeszcze miałoby być wykonane w ramach rewitalizacji Góry Zamkowej w Gostyniu?
- nowe elementy małej architektury: plansze informacyjne opisujące widoczne obiekty
- nowa ścieżka
- ławki
- miejsca wypoczynku (z ławkami ze stolikami, obok zieleń w domicach i punkty doładowania tel. kom.)
- pomosty obserwacyjne
- wymiana oświetlenia
- przebudowa zejść z Góry Zamkowej
- odnowienie schodów
- Zrobimy to w jednym czasie - deklarował.
Pierwsza kwota potrzebna na inwestycję została wpisana do budżetu na 2024 r. podczas sesji rady miejskiej, która odbyła się 7 marca 2024 r. Radni zabezpieczyli ponad 100 tys. zł z przeznaczeniem na przygotowanie dokumentacji, która może powstać na bazie istniejącej już wizualizacji. Jedno i drugie wykonane zostanie przez to samo biuro architektoniczne.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.