Reklama lokalna
reklama

Milion złotych na ratowanie kościoła w Strzelcach Wielkich. Dotacja z rządowego programu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościOd 1971 roku Kościół parafialny pod wezwaniem św. Marcina Biskupa w Strzelcach Wielkich figuruje w rejestrze zabytków. Ponad 500-letnia świątynia ma do końca 2024 roku przejść gruntowny remont. Niedawno na ten cel władze gminy Piaski otrzymały promesę z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. - Dla parafii, która ma dzisiaj 2.000 parafian kwota miliona złotych na odnowienie kościoła byłaby poza zasięgiem - nie ukrywa ksiądz Jarosław Gabler, proboszcz parafii pod wezwaniem św. Marcina Biskupa w Strzelcach Wielkich.
reklama

Stąd "pochodzą" pozostałe piaskowskie parafie

Z kościołem pod wezwaniem św. Marcina Biskupa w Strzelcach Wielkich - najstarszym obiektem sakralnym na ziemi piaskowskiej - nierozerwalnie wiążę się historia całej gminy Piaski. To właśnie z parafii, na terenie której wzniesiono w latach 1487-90 świątynię z cegły, z elementami późnogotyckimi i neoromańskimi, w XX wieku wyodrębniły się trzy oddzielne parafie:
  • Niepokalanego Serca Maryi w Piaskach - 1956 r. 
  • Najświętszego Serca Jezusowego w Zalesiu - 1959 r.
  • p.w. Matki Bożej Pocieszenia w Szelejewie (formalnie wyodrębniła się z zaleskiej parafii) - 1982 r.
 
Sam kościół rozbudowany w 1862 r. - dobudowano wówczas 23-metrową wieżę oraz w latach 1902 - 1905 r. o prezbiterium z zakrystiami, obfituje w zabytkowe wyposażenie - m.in. polichromię z 1930 r. autorstwa Wiktora Gosienieckiego.
 
Ponadto jest to miejsce chrztu Błogosławionego Edmunda Bojanowskiego, pochówku poety - Kacpra Miaskowskiego, a w jego bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się XVIII-wieczny grobowiec rodziny Stablewskich, właścicieli Strzelec Wielkich.
 
DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD GRAFIKĄ - KLIKNIJ, żeby PRZECZYTAĆ
 

reklama

Dotacja na jeden z dziesięciu 

Kościół pw. św. Marcina Biskupa w Strzelcach Wielkich jest jedynym zabytkiem, na który gmina Piaski otrzymała dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków (zgodnie z jego regulaminem tylko samorządy mogą składać wnioski o środki zewnętrzne).
- W sumie złożyliśmy 10 wniosków: 4 na obiekty, których nie jesteśmy właścicielami, jak właśnie kościół w Strzelcach Wielkich oraz 6 na będące w gminnych zasobach - tłumaczy Andrzej Konieczny, sekretarz gminy Piaski.
Piaskowskie władze starały się pozyskać pieniądze także na prace remontowe i konserwatorskie m.in. dachu wieży Bazyliki Świętogórskiej oraz odrestaurowanie dworku w Grabonogu, będącego w posiadaniu Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej i pozostającego w prywatnych rękach pałacu w Podrzeczu.
- Ostatecznie dostaliśmy na jeden obiekt, ale to także cieszy, gdyż tego rodzaju prace prowadzone pod ścisłym nadzorem konserwatora zabytków zazwyczaj wiążą się z milionowymi nakładami - dodaje A. Konieczny.
Tak jest i w tym wypadku. 
 
DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD ZDJĘCIEM - KLIKNIJ, żeby PRZECZYTAĆ
 
 

Przez TIR-y pękają ściany kościoła i odpada sufit

Całość ratunkowych prac konserwatorskich na kościele pw. św. Marcina Biskupa w Strzelcach Wielkich wyceniono na 1.021.000 złotych.
 
Promesa z Rządowego Programu opiewa na 1.000.500 złotych (98%). Gmina Piaski dołoży pozostałe 20.500 złotych. Na co pójdą te pieniądze? Zgodnie z wnioskiem - na „prace remontowe polepszające standard codziennych użytkowników, zwiększające walory artystyczne zabytku dla zwiedzających, hamujące destrukcję wnętrza kościoła i zwiększające bezpieczeństwo”.
- Gdy 6 lat temu dostałem dekret arcybiskupi przenoszący mnie do parafii w Strzelcach Wielkich, poprosiłem kolegę - specjalistę w tym zakresie, żeby powiedziałem mi, co jest zabytkowego w tym kościele? Co mi odpowiedział: "Wiesz, tutaj wszystko jest zabytkowe" - mówi z uśmiechem ksiądz proboszcz Jarosław Gabler.
I wymienia: scenę Ukrzyżowania Pana Jezusa na ołtarzu głównym mającą kilkaset lat, najstarszą część kościoła datowaną na 1490 rok (choć pewne elementy mogą świadczyć, że jest ona nawet o 100 lat starsza - 1389 r.) czy 400-letnią chrzcielnicę.
 
Niestety kościół „sypie się” zarówno w części powstałej przed kilkoma wiekami (sklepienie trzcinowo-wapnowe), jaki i o wiele młodszym prezbiterium i nawie głównej.
- Zewnętrza część kościoła - elewacja była odrestaurowana w 2014 roku. Do tego pod okiem konserwatora zabytków udało się wymienić - za niemałą kwotę - wszystkie drzwi zewnętrzne. Co możemy finansujemy własnymi siłami, małymi kroczkami z datków parafian. Ale teraz chodzi o wnętrze świątyni, między innymi sklepienie nad ołtarzem - polichromię Czterech Ewangelistów, której jeżeli się nie uratuje, to zaraz spadnie. Widać odpadający tynk - wszystko przez bardzo duży ruch, szczególnie tych najcięższych pojazdów na trasie między Piaskami a Pogorzelą - tłumaczy proboszcz strzeleckiej parafii.

"To ich zasługa, ja się tylko modliłem"

Co prawda, to gmina Piaski złożyła wniosek o środki zewnętrze, ale na pomysł skorzystania z dofinansowania z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków wpadli parafinie i poszli z nim do swojego proboszcza.
- To ich zasługa, ja się tylko modliłem. Bardzo się cieszę z tego powodu i mam nadzieję, że ta świątynia odzyska dawny blask - dodaje J. Gabler.
Proboszcz i parafianie zdają sobie sprawę, że wnioskowany 1.000.000 złotych, to może być za mało na odrestaurowanie kościoła w potrzebnym zakresie.
- Góra granica dofinansowania, o które mogliśmy się starać, to 3.500.000 złotych. My tak naprawdę nie wiemy, jaki będzie koszt inwestycji. Tego dowiemy się dopiero, gdy do pracy przystąpią specjaliści i rozpoczną prace odkrywkowe w kościele. Ale nawet, jeżeli ten milion złotych nie wystarczy, to dzięki dokumentacji będziemy wiedzieli, jakie środki są potrzebne. I będziemy mogli starać się o nie z innych źródeł - wyjaśnia Rafał Nowak, radny gminy Piaski i jeden z inicjatorów złożenia wniosku na odrestaurowanie zabytkowej świątyni.
Przewidywany termin realizacji inwestycji w kościele pw. św. Marcina Biskupa w Strzelcach Wielkich to 31 grudnia 2014 roku.

reklama

Nad wszystkim czuwał będzie konserwator 

Zakres zaplanowanych działań jest szeroki: począwszy od wykonania dokumentacji konserwatorskiej i programu prac konserwatorskich, przez wspomniane odnowienie i uzupełnienie tynków na całej powierzchni ścian, sufitów, filarów i łuków w kościele głównym, pod dzwonnicą, w zakrystii oraz loży, ich malowanie, po odnowienie zabytkowych malowideł na sklepieniu prezbiterium i skrzyżowaniu naw ze scenami „Adoracja Dzieciątka” oraz postaci Ewangelistów - z uwzględnieniem charakterystycznej kolorystyki.
 
Przewidziana jest także renowacja ołtarza głównego, z rzeźbami św. Piotra i Pawła, ołtarzy bocznych (św. Antoniego, św. Rodziny, św. Anny, Matki Boskiej Nieustającej Pomocy), witraża św. Marcina, witraży rozet „Chrystusa Bolesnego” i „Matki Boskiej Bolesnej” oraz późnorenesansowej Drogi Krzyżowej.
 
Wszystkie prace w kościele będą prowadzone w uzgodnieniu z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Poznaniu.

reklama

Dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków na ratunkowe prace konserwatorskie ruchomych elementów i robót budowlanych w kościele parafialnym p.w. Św. Marcina Biskupa w Strzelcach Wielkich

  • przewidywana wartość inwestycji: 1.021.000 zł
  • wysokość dofinansowania: 1.000.500 zł (97,99%)
  • wkład własny: 20.500 zł (2,01%)
 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama