Na początku rząd jako wsparcie dla gospodarstw domowych tej zimy ustanowił dodatek węglowy (uruchomiony w sierpniu), który od początku wzbudzał kontrowersje, ponieważ wyróżniał jedną grupę społeczną - te gospodarstwa domowe, które używają do ogrzewania domu węgiel. Z zarzutami odezwały się osoby, które gospodarstwa domowe ogrzewają za pomoca innych paliw. Rząd w odpowiedzi przygotował dodatek energetyczny do gazu, do oleju opałowego, drewna i pelletu.
Wniosek o wypłatę dodatku dla gospodarstw domowych z tytułu wykorzystania niektórych źródeł ciepła daje możliwość dofinansowania zakupu opału: pelletu drzewnego, drewna kawałkowego i innych rodzajów biomasy oraz gazu skroplonego LPG lub oleju opałowego.
UWAGA! Dodatek energetyczny przysługuje osobie w gospodarstwie domowym, niezależnie od dochodu, w przypadku, gdy są spełnione łącznie dwa warunki:
1. Głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest:
- kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia albo piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane peletem drzewnym, drewnem kawałkowym lub innym rodzajem biomasy;
- kocioł gazowy zasilany gazem LPG; (za gaz skroplony LPG rozumie się mieszaninę gazów: propanu i butanu. Możliwość uzyskania dodatku dla gazu skroplonego obejmuje wyłącznie gaz ze zbiornika gazu skroplonego LPG używanego dla celów grzewczych w kotle gazowym zasilanym tym gazem.
- kocioł olejowy
2. Główne źródło ogrzewania zostało wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków.
Dodatek NIE przysługuje, jeżeli:
- gospodarstwo domowe skorzystało z dodatku węglowego,
- został złożony wniosek o wypłatę dodatku węglowego,
- wnioskodawca otrzymał decyzję odmowną, bądź informację o pozostawieniu wniosku o wypłatę dodatku węglowego bez rozpoznania.
Sądzę, że w tym przypadku nie będzie aż tak dużej ilości wnioskujących. Aktualnie o dopłatę na zakup węgla zostało złożonych ponad 3500 wniosków. Bardzo trudno przebiega weryfikacja, jest mnóstwo błędów w rejestrach Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Mam wrażenie, że mieszkańcy nie wiedzą, pod jakim adresem mieszkają. Tutaj głównie są pomyłki, trzeba je weryfikować i wzywać osobę podpisaną pod deklaracją. Robi się mały problem i zamieszanie - mówi Karol Jasiak, kierownik MGOPS w Gostyniu.
W gostyńskiej gminie wnioski o wypłatę dodatku dla gospodarstw domowych z tytułu wykorzystania niektórych źródeł ciepła można składać osobiście w siedzibie MGOPS w Gostyniu (ul. Wrocławska 250) od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 - 14.30.
Można też złożyć wniosek bez wychodzenia z domu - przez internet. Formularz do pobrania w siedzibie MGOPS lub KLIKNĄĆ TUTAJ. Termin składania wniosków o wypłatę dodatku dla gospodarstw upływa 30 listopada 2022 roku.
Jak złożyć wniosek o dodatek drogą elektroniczną poprzez portal Epuap?
- Pobierz wniosek do wypełnienia - TUTAJ
- Wypełnij dokładnie wniosek wraz z załącznikami i go podpisz.
- Zeskanuj wniosek do formatu PDF.
- WAŻNE! Każdy zeskanowany dokument należy podpisać elektronicznie (np. profilem zaufanym na stronie gov.pl - LINK TUTAJ)
- Wejdź na stronę https://www.gov.pl/web/gov/wyslij-pismo-ogolne i wybierz WYŚLIJ PISMO OGÓLNE.
- Zaloguj się używając profilu zaufanego, e-dowodu lub portalu bankowego.
- W formularzu wybierz urząd lub instytucję, do której składasz pismo – MIEJSKO-GMINNY OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ W GOSTYNIU
- Uzupełnij pozostałe wymagane pola formularza oraz jako załącznik dołącz zeskanowany i podpisany elektronicznie wniosek.
- Wyślij formularz.
- 3.000 złotych – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe zasilany peletem drzewnym lub innym rodzajem biomasy, z wyłączeniem drewna kawałkowego,
- 1000 złotych – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy, zasilany drewnem kawałkowym,
- 500 złotych – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG,
- 2000 złotych – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł olejowy.
Z kolei TUTAJ DOWIESZ SIĘ, kóre wnioski o wypłetę dodatku węglowego nie zostaną rozpatrzone?
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.