Reklama

MGOPS w Gostyniu przyjmuje wnioski o dodatek z tytułu wykorzystywania niektórych źródeł ciepła

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: fotomontaż Zbigniew Pacanowski

MGOPS w Gostyniu przyjmuje wnioski o dodatek z tytułu wykorzystywania niektórych źródeł ciepła - Zdjęcie główne

foto fotomontaż Zbigniew Pacanowski

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Pracownicy Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gostyniu przyjmują już wnioski o dodatek dla gospodarstw domowych, z tytułu wykorzystywania niektórych źródeł ciepła.

Na początku rząd jako wsparcie dla gospodarstw domowych tej zimy ustanowił dodatek węglowy (uruchomiony w sierpniu), który od początku wzbudzał kontrowersje, ponieważ wyróżniał jedną grupę społeczną - te gospodarstwa domowe, które używają do ogrzewania domu węgiel. Z zarzutami odezwały się osoby, które gospodarstwa domowe ogrzewają za pomoca innych paliw. Rząd w odpowiedzi przygotował dodatek energetyczny do gazu, do oleju opałowego, drewna i pelletu.

Wniosek o wypłatę dodatku dla gospodarstw domowych z tytułu wykorzystania niektórych źródeł ciepła daje możliwość dofinansowania zakupu opału: pelletu drzewnego, drewna kawałkowego i innych rodzajów biomasy oraz gazu skroplonego LPG lub oleju opałowego.

UWAGA! Dodatek energetyczny przysługuje osobie w gospodarstwie domowym, niezależnie od dochodu, w przypadku, gdy są spełnione łącznie dwa warunki:

1. Głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest:

 • kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia albo piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane peletem drzewnym, drewnem kawałkowym lub innym rodzajem biomasy;
 • kocioł gazowy zasilany gazem LPG; (za gaz skroplony LPG rozumie się mieszaninę gazów: propanu i butanu. Możliwość uzyskania dodatku dla gazu skroplonego obejmuje wyłącznie gaz ze zbiornika gazu skroplonego LPG używanego dla celów grzewczych w kotle gazowym zasilanym tym gazem.
 • kocioł olejowy
CO WAŻNE - dodatkiem nie są objęte w szczególności: gaz ziemny dystrybuowany siecią gazową (tzw. gaz sieciowy) oraz gaz LPG z tzw. butli gazowej

2. Główne źródło ogrzewania zostało wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków.

Dodatek NIE przysługuje, jeżeli:

 • gospodarstwo domowe skorzystało z dodatku węglowego,
 • został złożony wniosek o wypłatę dodatku węglowego,
 • wnioskodawca otrzymał decyzję odmowną, bądź informację o pozostawieniu wniosku o wypłatę dodatku węglowego bez rozpoznania.
Od poniedziałku, 3 października 2022 r., pracownicy MGOPS w Gostyniu przyjmują wnioski o dodatek dla gospodarstw domowych z tytułu wykorzystywania niektórych źródeł ciepła. 

Sądzę, że w tym przypadku nie będzie aż tak dużej ilości wnioskujących. Aktualnie o dopłatę na zakup węgla zostało złożonych ponad 3500 wniosków. Bardzo trudno przebiega weryfikacja, jest mnóstwo błędów w rejestrach Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Mam wrażenie, że mieszkańcy nie wiedzą, pod jakim adresem mieszkają. Tutaj głównie są pomyłki, trzeba je weryfikować i wzywać osobę podpisaną pod deklaracją. Robi się mały problem i zamieszanie - mówi Karol Jasiak, kierownik MGOPS w Gostyniu.

W gostyńskiej gminie wnioski o wypłatę dodatku dla gospodarstw domowych z tytułu wykorzystania niektórych źródeł ciepła można składać osobiście w siedzibie MGOPS  w Gostyniu (ul. Wrocławska 250) od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 - 14.30.

Można też złożyć wniosek bez wychodzenia z domu - przez internet. Formularz do pobrania w siedzibie MGOPS lub KLIKNĄĆ TUTAJ. Termin składania wniosków o wypłatę dodatku dla gospodarstw upływa 30 listopada 2022 roku.

Jak złożyć wniosek o dodatek drogą elektroniczną poprzez portal Epuap?

 1. Pobierz wniosek do wypełnienia - TUTAJ
 2. Wypełnij dokładnie wniosek wraz z załącznikami i go podpisz.
 3. Zeskanuj wniosek do formatu PDF.
 4. WAŻNE! Każdy zeskanowany dokument należy podpisać elektronicznie (np. profilem zaufanym na stronie gov.pl - LINK TUTAJ)
 5. Wejdź na stronę https://www.gov.pl/web/gov/wyslij-pismo-ogolne i wybierz WYŚLIJ PISMO OGÓLNE.
 6. Zaloguj się używając profilu zaufanego, e-dowodu lub portalu bankowego.
 7. W formularzu wybierz urząd lub instytucję, do której składasz pismo – MIEJSKO-GMINNY OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ W GOSTYNIU
 8. Uzupełnij pozostałe wymagane pola formularza oraz jako załącznik dołącz zeskanowany i podpisany elektronicznie wniosek.
 9. Wyślij formularz.
Wysokość świadczenia jest zróżnicowana i jest uzależniona od źródła ogrzewania:

 • 3.000 złotych – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe zasilany peletem drzewnym lub innym rodzajem biomasy, z wyłączeniem drewna kawałkowego,
 • 1000 złotych – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy, zasilany drewnem kawałkowym,
 • 500 złotych – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG,
 • 2000 złotych – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł olejowy.
 

Z kolei TUTAJ DOWIESZ SIĘ, kóre wnioski o wypłetę dodatku węglowego nie zostaną rozpatrzone?

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy