Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Siemowie otwarta
Symboliczne przecięcie wstęgi w niepublicznej szkole, położonej w spokojnej, zielonej okolicy, w małej miejscowości Siemowo nastąpiło 3 grudnia 2024 roku, kiedy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Gości powitano w dużym holu, gdzie pięknie ubrana choinka tworzyła świąteczny nastrój.
- To jest nasza szkoła, my lubimy ją (...). Szkoła to drugi dom. W indywidualne sukcesy tu się wierzy - śpiewali uśmiechnięci uczniowie wraz z opiekunkami.
Elżbieta Strzelczak zapewniła, że szkoła w Siemowie jest miejscem troski i dbałości o każdego ucznia, o jego indywidualny rozwój, co czyni ją idealnym miejscem do edukacji i wypoczynku dla dzieci z niepełnosprawnościami. Miejsce wyróżnia się indywidualnym podejściem do każdego ucznia, z naciskiem na komfort i bezpieczeństwo podopiecznych, by zapewnić dzieciom z różnymi potrzebami edukacyjnymi najwyższej jakości wsparcie. Szkoła w Siemowie powstała z pasji i determinacji. Jej założycielka - Elżbieta Strzelczak jest mamą dziecka z niepełnosprawnością. Sama musiała przejść długą i bardzo wymagającą drogę, aby zapewnić odpowiednie wsparcie swojej córce.
- Szkoła powstała dzięki życzliwości i zaangażowaniu wielu ludzi - od rodziców, po specjalistów, urzędników państwowych. Za co jesteśmy bardzo wdzięczni. To przestrzeń pełna troski, zrozumienia i wsparcia. To miejsce dla każdego młodego człowieka, który zostanie potraktowany indywidualnie, gdzie w centrum uwagi będą jego możliwości i potrzeby. My, specjaliści, tak jak w pedagogice Montessori, towarzyszymy naszym uczniom. Nie robimy nic za nich, towarzyszymy im w drodze do osiągania indywidualnych sukcesów, żeby pięknie rozkwitali, żeby każdy znalazł swoje miejsce w w dorosłym życiu i umiał sobie jak najlepiej wtedy poradzić. To miejsce traktujemy też jak swoisty dom, pełen miłości, radości, nauki i przyjaźni. Tutaj uczymy się, jak pokonywać trudności, ale też budujemy swoją pewność - przedstawiała gościom charakter i kierunek działalności szkoły jej założycielka.
"Indywidualne sukcesy", czyli szkoła dla dzieci z niepełnosprawnością w Siemowie
Zapewniła, że w pracę z uczniami z niepełnosprawnością w szkole podstawowej w Siemowie zaangażowani są znakomici specjaliści, którzy wykorzystują nowoczesne specjalistyczne narzędzia i pomoce sensoryczne, żeby wiedza i umiejętności były jak najbardziej dostępne podopiecznym placówki, pod nazwą „Indywidualne Sukcesy”. Dzięki temu każde dziecko ma szansę na rozwój intelektualny, emocjonalny i społeczny, w atmosferze pełnej akceptacji i zrozumienia.
- Posiadamy liczne pomoce do pracy w zakresie komunikacji alternatywnej, bo wiemy, że nasze dzieci mają też olbrzymie problemy z komunikacją. Na wyposażeniu mamy między innymi cyber-oko - system integrujący, który pomaga się komunikować z dziećmi, które w ogóle nie mówią - przedstawiała Elżbieta Strzelczak.
Poza tym placówka wyposażona jest w musicon, komorę hiperbaryczną, tężnię solankową, dywan interaktywny oraz roboty edukacyjne.
- Liczymy, że nasze dzieci będą tak zaopiekowane, żeby w przyszłości mogły samodzielnie i aktywnie poradzić sobie w społeczeństwie - oczywiście na miarę swoich możliwości, ale my ciągle przekraczamy te bariery. Powiem wam, że robimy małe kroczki, osiągamy małe sukcesy i ciągle następną barierę przekraczamy - powiedziała dyrektorka szkoły.
Pierwsza niepubliczna szkoła dla dzieci z niepełnosprawnością w Siemowie to także debiut dla gostyńskiego starostwa
Dla starosty gostyńskiego Roberta Marcinkowskiego otwarcie niepublicznej szkoły podstawowej dla dzieci z niepełnosprawnością jest szczególnym momentem. Oficjalne rozpoczęcie działalności placówki, jakiej dotąd w powiecie gostyńskim nie było, przyjął jako prezent mikołajkowy. Pogratulował inicjatywy założycielce.
- Chciałbym też zapewnić, że jako powiat gostyński jesteśmy gotowi, aby spełniać naszą nową rolę. Tak się składa, że wraz z początkiem roku, zgodnie z przepisami, stajemy się organem nie prowadzącym, ale organem dotującym tę placówkę. Fundusze na ten cel mamy zaplanowane w budżecie powiatu. Jednocześnie mamy nadzieję, że współpraca między nami, jako swego rodzaju debiutantem w tej roli, a państwem jako liderem w prowadzeniu kształcenia niepublicznego na tym poziomie, będzie układała się bardzo dobrze. Zapewniam, że taką otwartość mamy - powiedział Robert Marcinkowski.
Dyrektorka pierwszej w regionie prywatnej szkoły dla dzieci z niepełnosprawnością podkreśliła, że szkoła powstała dzięki przychylności gminnego samorządu gostyńskiego.
- Otrzymaliśmy od gminy możliwość wynajmu pięknego budynku, z zielonym otoczeniem, który jest dosłownie rajem dla naszych dzieci - mówiła Elżbieta Strzelczak.
W otoczeniu budynku po gminnej ośmioklasowej szkole podstawowej, której działalność została zawieszona, ze względu na brak uczniów na rok szkolny 2024/2025, znajduje się duży teren zielony z placem zabaw, boiskiem, ścieżką sensoryczną, a w przyszłości szklarnią.
Na początek działalności niepublicznej szkoły specjalnej, zagospodarowano parter budynku, gdzie znajdą się cztery sale dydaktyczne. Podczas oficjalnego otwarcia gości zaproszono do zwiedzania poszczególnych sal (doświadczania świata, edukacyjna, integracji sensorycznej i sala, w której uczniowie pracują elementami pedagogiki Montessori) oraz gabinetów logopedycznych.
Warto przypomnieć, że Elżbieta Strzelczak, założycielka specjalnej szkoły podstawowej w Siemowie jest też właścicielką niepublicznej placówki „MaliWielcy”, która od 3 lat prowadzi w Gostyniu dwuoddziałowe przedszkole integracyjne, łączące grupy dzieci zdrowych i tych ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Obecnie w przedszkolu jest 51 dzieci oraz czworo uczniów w szkole podstawowej specjalnej, która funkcjonuje od września, a oficjalnie została otwarta 3 grudnia. Placówka jest przygotowana na 40 uczniów, pracujących w grupach terapeutycznych liczących 4 - 5 dzieci, z dwoma opiekunkami. Budynek w Siemowie jest przestronny i ma odpowiednie warunki, by pomieścić taką grupę dzieci.
Warto dodać, że edukacja w nowej niepublicznej szkole jest całkowicie bezpłatna. Rodzice nie będą także ponosić żadnych kosztów związanych z dowozem dzieci, który zapewniają szkolne busiki w promieniu 40 kilometrów. Jedynymi kosztemi, które ponoszą rodzice, są posiłki jeśli zdecydują, ze dziecko będzie z nich korzystało), które zapewnia zewnętrzna firma.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.