Reklama

Mają to i bardzo się cieszą. Teren sportowo-rekreacyjny w Kosowie wypięknieje

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: fotomontaż Zbigniew Pacanowski

Mają to i bardzo się cieszą. Teren sportowo-rekreacyjny w Kosowie wypięknieje - Zdjęcie główne

foto fotomontaż Zbigniew Pacanowski

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Grudzień 2022 r. okazał się szczęśliwym miesiącem dla mieszkańców Kosowa. Po blisko 4 latach gmina Gostyń przejęła grunt, na którym znajduje się obecnie między innymi boisko sportowe. - Nareszcie będzie można zacząć działać na tym terenie, jak na swoim - cieszy się sołtys Jarosław Pecolt.

Cieszą się! Nareszcie teren jest własnością gminy Gostyń

Mamy to! Po 4 latach walki, pisania i starania, aby boisko w Kosowie było nasze, udało się! - brzmi komunikat z dobrą nowiną, który sołtys umieścił na portalu społecznościowym tuż po otrzymaniu informacji z Urzędu Miejskiego w Gostyniu.

Na początku grudnia 2022 r., po zakończeniu długiej procedury, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przekazał nieodpłatnie do gminy Gostyń grunt położony w Kosowie. Na terenie o powierzchni 1 hektara i 14 arów obecnie znajduje się wiejski teren sportowo-rekreacyjny, który wymaga uporządkowania. Sołectwo teraz będzie mogło przystąpić do prac - jak na swoim. Gospodarz Kosowa Jarosław Pecolt bardzo się cieszy, mieszkańcy jeszcze bardziej.

Na pierwszy plan ogrodzenie i podłoga

Przez dwa lata zbieraliśmy towar na budowę ogrodzenia, zakupiony głównie z pieniędzy funduszu sołeckiego. Mamy nowy rok i chcielibysmy zabrać się za montaż tego płotu. Planujemy ogrodzienie całego terenu - opowiada o planach sołtys Kosowa. 

Mieszkańcy chcą również pozbyć się drewnianej podłogi tanecznej, która jest już stara i zniszczona. Ale nie zrezygnują z miejsca przeznaczonego do zabaw tanecznych czy występów dzieci. 

Zakupiliśmy już kostkę brukową i chcielibyśmy ją przeznaczyć na przygotowanie właśnie takiego kawałka do tańczenia czy postawienia drewnianych ławostołów - wyjaśnia Jarosław Pecolt.

Sołtys liczy na to, że przy wykonaniu pomogą mieszkańcy wioski, którzy położą kostkę brukową w czynie społecznym.

Pod uwagę bierzemy tutaj aktualne ceny usług, jakie oferują firmy brukarskie. Wiemy, że kwoty są bardzo wysokie - tłumaczy gospodarz Kosowa. 

Plac zabaw w Kosowie przeniesiony

W związku z przejęciem ziemi, pomyślano o najmłodszych mieszkańcach Kosowa. Plac zabaw, który znajduje się przy drodze powiatowej, na początku wsi, zostanie przeniesiony na teren „odzyskany” - przy boisku sportowym. Grunt, na którym obecnie znajduje się miejsce zabaw dla dzieci również należy do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Sołtys ma plany związane z częścią sportową 

W przyszłości na terenie sportowo-rekreacyjnym sołtys widziałby jeszcze miejsce na ognisko lub grilla. W grę wchodzi również odnowienie i doprowadzeni do porzadku boiska do piłki nożnej. W 2022 roku sołectwo otrzymało z OSiR dwie bramki do gry w piłkę nożną. Ich postawienie to początki przygotowania sportowej części terenu. 

- Mamy nadzieję, że w ramach dalszej współpracy z OSiR-em w Gostyniu, otrzymamy słupki z siatką do piłki siatkowej - przyznaje gospodarz Kosowa.

Pomogą zaangażowani mieszkańcy i fundusz sołecki

Jarosław Pecolt zapewnia, że ma zaufaną grupę wolontariuszy, którzy na pewno pomogą przy rewitalizacji i porządkowaniu terenu sportowo-rekreacyjnego w wiosce. Dotychczas dbali o teren tak, jak trzeba. Za koszenie trawy odpowiedzialny był zaprzyjaźniony rolnik, który robił to regularnie.

Pozostałe prace również będziemy starali się wykonywać sami, w miarę możliwości, ewentualnie zwrócimy się po pomoc do Zakładu Gospodarki komunalnej w Gostyniu - mówi sołtys Kosowa. - Jestem bardzo wdzięczny mieszkańcom za zaangażowanie. Pomagają również przy organizowaniu imprez, a bez ich wsparcia nie mielibyśmy szans zrobić tak wiele - podkreśla Jarosław Pecolt

Pieniądze z funduszu sołeckiego, jakie wieś w 2023 r. otrzyma z budżetu gminy Gostyń (ok. 23.400 zł) na pewno w całości przeznaczone zostaną na porządkowanie terenu odzyskanego z KOWR.

- Na zakup brakujących materiałów, na usługi związane z montażem ogrodzenia. Nie jesteśmy w stanie z tej puli pieniędzy zapłacić za wszystko. Część zakupów już zrobiliśmy. Jeśli uda się w czynie społecznym położyć kostkę brukową, to pozostanie zapłata za montaż ogrodzenia. Te prace możemy rozłożyć na 2 lata - wyjaśnia Jarosław Pecolt.

Z funduszu sołeckiego dla Kosowa zakupiono dwie kosy spalinowe, dzięki czemu można było porządkować teren, gdzie znajduje się plac zabaw dla dzieci. Ale bywało też tak, że rada sołecka w Kosowie zastanawiała się, na co wydawać pieniądze pozostałe z funduszu sołeckiego.

- Byliśmy chyba jedynym sołectwem, które przekazywało kasę dla innej wsi. To było dobre, bo skoro nie mieliśmy w co zainwestować, to wsparliśmy finansowo inne sołectwo, by w całości mogło zrealizować zaplanowaną inwestycję. Pieniądze dostały wioski takie jak Stary Gostyń czy Stankowo - mówi Jarosław Pecolt. 

Teren sprotowo-rekreacyjny w obecnej postaci jest wykorzystywany do organizowanie imprez integracyjnych takich jak dożynki czy biegi przełajowe - KLIKNIJ W OBRAZEK

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy