reklama

Leszczyńska Akademia Bezpieczeństwa jest realizowana m.in. przez darowizny dla szkół czy jednostek OSP

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościW piątek, 10 marca 2023 roku w gminie Krobia zainaugurowano w powiecie gostyńskim realizację projektu Leszczyńska Akademia Bezpieczeństwa, który zwraca szczególną uwagę na potrzebę kształtowania wśród dzieci i młodzieży prawidłowych postaw, w obszarze bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a przede wszystkim udzielania pierwszej pomocy. - Najmniej oporów do zdobywania wiedzy w tym obszarze mają najmłodsi, najwięcej dorośli - mówi Jarosław Sobczak, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Lesznie.
reklama

Leszczyńska Akademia Bezpieczeństwa „Jest mniej wypadków i ofiar na drogach”

Leszczyńska Akademia Bezpieczeństwa to pomysł realizowany przez WORD w Lesznie, który oprócz działań w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ma także na celu łamanie barier i strachu przy udzielaniu pierwszej pomocy metodą resuscytacji krążeniowo - oddechowej oraz z wykorzystaniem defibrylatora AED.

- Mimo że edukujemy społeczeństwo, od młodzieży poczynając, Polska nadal jest w „ogonie” Europy, jeżeli chodzi o liczbę wypadków. Choć ostatnie statystyki pokazują, że wprowadzenie bardzo surowych uregulowań prawnych dotyczących punktów karnych i mandatów spowodowało przynajmniej spadek liczby wypadków śmiertelnych - tłumaczy dyrektor Jarosław Sobczak.

reklama

W gminie Krobia Leszczyńska Akademia Bezpieczeństwa będzie wdrażana przez WORD wespół z samorządem oraz Ochotniczą Strażą Pożarną w Krobi przy współpracy Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu.

- Wszystko zasadza się na aktywności społeczności lokalnej - to jest fundament naszego działania. Projekt ma dwa podstawowe obszary. W pierwszym uczymy, budujemy podwaliny wiedzy, właściwych zachowań na drodze. Ta część jest kierowana do placówek oświatowych. W drugim budujemy i poprawiamy bezpieczeństwo ruchu drogowego oraz ratownictwa medyczno-drogowego poprzez przekazywanie darowizn, które służą poprawianiu pewnych standardów - wyjaśnia Mieczysław Kraśniański, koordynator i pełnomocnik WORD w Leszenie  do spraw bezpieczeństwa ruchu drogowego (BRD).

reklama

Fantom, znaki i defibrylator od Leszczyńskiej Akademii Przyszłości dla szkoły w Krobi, a torba do remizy

Dlatego, podczas piątkowego spotkania dyrekcja leszczyńskiego ośrodka ruchu drogowego przekazała sprzęt: zestaw edukacyjny w postaci znaków drogowych, fantom oraz defibrylator treningowy (AED) mające służyć edukowaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. prof. J. Zwierzyckiego w Krobi oraz torbę ratunkową R1, która będzie w zasobach OSP Krobia.

- Będziemy rozszerzali poziom bezpieczeństwa publicznego na terenie naszego samorządu poprzez korzystanie z tejże pomocy. Warto przypomnieć, że jesteśmy liderem, jeżeli chodzi o liczbę defibrylatorów AED na terenie powiatu gostyńskiego. To jest systematyczna praca Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego, by zwiększać w razie wypadku lub nieszczęśliwego zdarzenia możliwość korzystania z pomocy medycznej, która może uratować naszym mieszkańcom czy przyjezdnym zdrowie czy życie - deklaruje burmistrz Łukasz Kubiak.

reklama

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD ZDJĘCIEM - KLIKNIJ, żeby PRZECZYTAĆ 

reklama

Strażacy OSP Krobia będą przychodzili na lekcje i uczyli udzielania pierwszej pomocy

Również krobscy strażacy deklarują pomoc w ramach Leszczyńskiej Akademii Bezpieczeństwa.

- Kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt razy w roku uczestniczymy w różnego rodzaju festynach, piknikach, gdzie nie tylko pokazujemy sprzęt, ale także uczymy. Myślę, że przekazana torba zostanie przez nas wykorzystana nie tylko do tego, żeby udzielać bezpośrednio pomocy, ale także żeby edukować. Ale jako strażacy jesteśmy do dyspozycji nie tylko podczas eventów organizowanych przez szkołę, ale także jesteśmy w stanie przyjść do uczniów na zajęcia w poszczególnych klasach i podzielić się wiedzą z zakresu pierwszej pomocy i doświadczeniami, które mamy. Bo za tym sprzętem musi iść konkretna wiedza, i my tę wiedzę jesteśmy w stanie przekazać - mówi Adam Sarbinowski z Ochotniczej Straży Pożarnej w Krobi. 

Projekt Leszczyńskiej Akademii Bezpieczeństwa nie ma ram czasowych.

- Najmniej oporów do zdobywania wiedzy w tym obszarze mają dzieci, najwięcej dorośli. Dlatego każda sytuacja, w której OSP będzie miała możliwość edukowania także osób starszych, to jest naprawdę wartość dodana - podsumowuje dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. 

KLIKNIJ ZDJĘCIE, żeby PRZECZYTAĆ ARTYKUŁ 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama