reklama

Umieszczane w lub nawet częściej na budynkach użyteczności publicznej AED są bardzo łatwe w obsłudze i nie powinniśmy się ich bać

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościZ roku na rok przybywa w instytucjach użyteczności publicznej automatycznych, zewnętrznych defibrylatorów, tzw AED. Jak pokazuje praktyka, urządzenia te mogą uratować komuś zdrowie oraz życie i coraz większa liczba gmin, przedsiębiorstw, a czasami jest to inicjatywa osób prywatnych na terenie naszego powiatu, inwestuje w sprzęt montowany bezpośrednio we wnętrzu publicznych budynków lub co jest jeszcze powszechniejsze, na zewnątrz w specjalnych "kapsułach". Ostatnio defibrylator, kolejny już zresztą, pojawił się na terenie gminy Krobia (4 stycznia 2022 roku).
reklama

Kolejny defybrylator na terenie gminy Krobia. Tak naprawdę liczy się każda minuta

Każdy doświadczony ratownik medyczny powie, że w jego pracu najważniejszy jest zawsze czas. Im wcześniej zostaną wdrożone odpowiednie czynności ratunkowe, tym większa szansa na przeżycie poszkodowanego.

W ratownictwie medycznym wprowadzono pojęcie tzw. złotej godziny określajacej czas, w jakim osoba w stanie zagrożenia życia powinna znaleźć się w szpitalu lub w innej placówce, w której możliwe jest udzielenie jej fachowej pomocy. A zegar tyka od momentu wystąpienia zdarzenia.

Ale co tak naprawdę warto podkreślić: liczy się każda minuta. W zakresie pierwszej pomocy i kwalifikowanej pierwszej pomocy (KPP) najważniejsze jest pierwsze (tzw. platynowe) 10 minut - to z kolei czas, który mija pomiędzy wystąpieniem zdarzenia a przyjazdem służb ratunkowych. Te pierwsze minuty należą do świadków zdarzenia i to właśnie do nich skierowane są automatyczne zewnętrzne defibrylatory (AED).

reklama

Umieszczane w lub nawet częściej na budynkach użyteczności publicznej urządzenia są bardzo łatwe w obsłudze i nie powinniśmy się ich bać. W dobie, gdy nawet karetki pogotowia nie nadążają z wyjazdami, m.in. do nagłego zatrzymania krążenia (NZK) i o pomoc proszeni się strażacy PSP czy OSP, każda para pomocnych rąk się przyda. Bo nawet najszybsza reakcja służb ratunkowych może na nic się nie zdać, gdy poszkodowanemu nie zostanie udzielona pierwsza pomoc adekwatna do zaistniałej sytuacji. A tą pierwszą osobą może być każdy z nas.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD ZDJĘCIEM - KLIKNIJ, żeby ZOBACZYĆ FOTOREPORTAŻ

reklama

Kolejny defybrylator na terenie gminy Krobia. Gdzie można znaleźć AED?

- AED jest wysoko zaawansowanym technologicznie urządzeniem, które wykorzystywane jest w przypadku nagłego zatrzymania krążenia. Urządzenie służy do wykonywania defibrylacji, czyli zabiegu przywracającego rytm pracy serca, a jego obsługa jest bardzo prosta i intuicyjna. AED samo wydaje bowiem polecenia - komunikaty głosowe, które należy powielić. Defibrylatora używa się w momencie, kiedy poszkodowany jest nieprzytomny i wykazuje oznaki nagłego zatrzymania krążenia, co oznacza, że niewyczuwalny jest oddech. Dzięki impulsom elektrycznym, które w razie potrzeby defibrylator prześle przez ciało poszkodowanego za pomocą przyklejanych na klatkę piersiową elektrod, istnieje szansa, że uda się przywrócić mu prawidłową pracę serca jeszcze przed przyjazdem pogotowia - mówi odpowiedzialny za zarządzanie kryzysowe w gminie Adam Sarbinowski z Urzędu Miejskiego w Krobi, a prywatnie strażak miejscowego OSP.

reklama

To właśnie na terenie tego samorządu znajduje się obecnie najwięcej automatycznych zewnętrznych defybrylatorów (AED), którego pierwszy egzemplarz pojawił niewiele ponad 5 lat temu. Łącznie ze sprzętem posiadanym przez jednostki OSP działające na terenie samorządu defibrylatorów jest aż 17 (6 na terenie samej Krobi).

Gdzie można je znaleźć w razie potrzeby:

  • budynek ratusza w Krobi
  • kino "Szarotka"
  • Centrum Biblioteczno-Kulturalne KROB_KULT (ul.Sportowa 1)
  • Krobskiego Centrum Usług Społecznych (dawna gazownia)
  • świetlice: w Starej Krobi, Bukownicy, Wymysłowie, Potarzycy, Przyborowie, Rogowie, Posadowie i Domachowie
  • defibrylatory znajdują się ponadto na wyposażeniu jednostek OSP Krobia (2 sztuki), Pudliszki i Gogolewo
DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD ZDJĘCIEM - KLIKNIJ, żeby ZOBACZYĆ

reklama

Kolejny defybrylator na terenie gminy Krobia. Kasetka jest tuż przy drzwiach wejściowych

Ostatnim miejscem, w którym pojawił się sprzęt ratujący życie jest obecne remontowany budynek Pałacu Ślubów na Wyspie Kasztelańskiej (na frontowej ścianie, tuż przy drzwiach wejściowych)

- Zakupione przez Gminę Krobia urządzenie firmy Lifepack posiada również wbudowany tryb pediatryczny, który po włączeniu przycisku umożliwia przeprowadzenie defibrylacji także u dzieci powyżej 1 roku życia, bez konieczności stosowania specjalnych elektrod. (...) Znajduje się w specjalnej kasecie zewnętrznej, zaopatrzonej w system chłodzenia i ogrzewania, a także w alarm świetlny i dźwiękowy sygnalizujący otwarcie kasety. Na koniec przypomnijmy, że AED jest urządzeniem, które może uratować życie dlatego apelujemy o to, by nie stało się ono przedmiotem zabawy czy wandalizmu - dodaje A. Sarbinowski. 

KLIKNIJ, żeby PRZECZYTAĆ ARTYKUŁ

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama