Reklama

W sumie na terenie gminy Krobia jest już kilkanaście defibrylatorów AED

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Gmina Krobia

W sumie na terenie gminy Krobia jest już kilkanaście defibrylatorów AED - Zdjęcie główne

Krobia. Zakupione defibrylatory umieszczono w dwóch budynkach publicznych, które zostały oddane do użytku w tym roku, m.in. Centrum Biblioteczno_Kulturalnym KROB_KULT | foto Gmina Krobia

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Za kilkanaście tysięcy złotych gmina Krobia założyła w dwóch budynkach publicznych automatyczne defibrylatory (AED), które w przypadku utraty przytomności spowodowanej na przykład nagłym zatrzymaniem krążenia, analizują rytm pracy serca poszkodowanego oraz podejmują decyzję o tym, czy jest konieczna defibrylacja. Od 2017 roku rośnie ilość tego typu sprzętu, który znajduje się na wyposażeniu gminnych instytucji.

Pierwsze dwa automatyczne defibrylatory (AED) pojawiły się na terenie krobskiego samorządu ponad 4 lata temu - więcej czytaj TUTAJ.

Od tego czasu liczba urządzeń, które wysyłają impuls elektryczny za pomocą elektrod i tym samym pomagają przywrócić prawidłowy rytm ludzkiego serca zwiększyła się kilkukrotnie.

- Ponieważ AED to urządzenie automatyczne, mogą być używane przez osoby, które nie posiadają wykształcenia medycznego. Są bardzo intuicyjne, a dzięki komunikatom głosowym i świetlnym prowadzą osobę udzielającą pomocy przez poszczególne jej etapy - od naklejenia elektrod na ciało, poprzez uciski klatki piersiowej, aż do ewentualnej defibrylacji. Zakupione przez krobski samorząd defibrylatory posiadają ponadto wbudowany tryb pediatryczny, po aktywowaniu którego urządzenie samo dostosowuje energię wyładowania do potrzeb pacjentów pediatrycznych (dzieci), bez konieczności zmiany elektrod - tłumaczy Adam Sarbinowski z Urzędu Miejskiego w Krobi zajmujący się zarządzaniem kryzysowym. 

Koszt zakupu 2 AED, które zamontowane zostały w budynkach Krobskiego Centrum Usług Społecznych oraz Centrum Biblioteczno-Kulturalnego KROB_KULT, wyniósł ponad 15 tys. zł.

Obecnie na terenie gminy Krobia dostępnych jest 12 automatycznych defibrylatorów zamontowanych w miejscach publicznych:

  • w Urzędzie Miejskim w Krobi,
  • w kinie „Szarotka”,
  • w Krobskim Centrum Usług Społecznych (budynek starej gazowni),
  • w Centrum Biblioteczno-Kulturalnym KROB_KULT (nowa biblioteka),
  • w świetlicach wiejskich w: Bukownicy, Potarzycy, Starej Krobi, Posadowie, Wymysłowie, Domachowie, Rogowie, Przyborowie.
Ponadto defibrylatory znajdują się na stanie jednostek:

  • OSP Krobia
  • OSP Pudliszki
  • OSP Gogolewo

Defibrylator AED zamontowano także przy tylnym wejściu do Krobskiego Centrum Usług Społecznych (foto. Gmina Krobia)

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy