Reklama

Szlachetna akcja gostyńskich policjantów. Solidarnie ofiarowali ponad 4 litry osocza

Opublikowano: 19 lutego 2021 10:04
Autor: Agata Fajczyk

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Koronawirus Policjanci i pracownicy cywilni z Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu oddali krew potrzebującym. Funkcjonariusze, którzy przeszli zakażenie wirusem SARS-CoV-2 oddali także osocze. W ten sposób chcą pomóc innym, którzy nadal walczą z chorobą Covid-19.

Reklama

Krew od zawsze była i jest symbolem życia. Mimo dużego postępu medycyny nie udało się jej jeszcze zastąpić żadną inną substancją. Oddając krew i osocze możemy pomóc w ratowaniu ludzkiego życia. Oddanie krwi jest dowodem ludzkiej solidarności i poświęcenia. Wiedzą o tym doskonale funkcjonariusze oraz pracownicy cywilni z KPP w Gostyniu, którzy 11 lutego zorganizowali wspólny wyjazd do Rejonowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lesznie, aby podzielić się swoją krwią z potrzebującymi. Łącznie oddali ponad cztery litry krwi.

Akcje będą kontynuować

Czterech z tych policjantów już wcześniej oddało osocze, a rekordzista podzielił się nim aż trzykrotnie. - Pokonaliśmy koronawirusa, teraz oddając osocze możemy pomóc innym w walce z chorobą - mówią sami.

Ponad cztery litry osocza ozdrowieńców trafiło do zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Mundurowi i pracownicy gostyńskiej komendy zapowiadają, że w przyszłości będą kontynuować tego typu akcje. Jednocześnie zachęcają do oddawania krwi i osocza.

Oddajesz krew, ratujesz komuś życie

Gminna radna Elżbieta Muszyńska, którą bardzo doświadczyły przejścia z chorobą Covid-19 i skłoniły do wyciągnięcia pewnych wniosków, na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Gostyniu wysunęła pomysł, aby radni, gmina wsparli kampanię społeczno-informacyjną na rzecz oddawania krwi z osoczem przez ozdrowieńców.

- Jedną z metod leczenia Covid-19 jest podawanie osocza. Kiedy chorowałam, sama otrzymałam dwie jednostki. Czułam się bardzo dobrze. I wtedy zdałam sobie sprawę, jak to jest ważne. Ale nie wszystkie osoby mogą je oddawać - na przykład nie wszystkie kobiety po porodzie, osoby chore, z wysokim cholesterolem. Zasada jest jedna - oddajesz krew, ratujesz komuś życie. Każdy taki gest jest bardzo cenny. To jest wartość naszego człowieczeństwa - powiedziała na sesji radna.

Według niej bardzo ważne jest nagłośnienie tej sprawy, a gmina poprzez kampanię mogłaby pomóc uzyskać pełną informację na ten temat: kto może to zrobić, gdzie znaleźć punkt poboru, gdzie można zadzwonić.

- Chciałabym zachęcić wszystkie osoby, które przeszły chorobę Cov-19 i wyzdrowiały do oddawania osocza. Zasada jest jedna – oddajesz krew, ratujesz komuś życie. Każdy taki gest jest bardzo cenny. Dlatego tak bardzo ważne jest uzmysłowienie innym, co mogą zrobić, by pomóc tym, którzy zmagają się z chorobą - powiedziała radna Muszyńska. - Ludzie łatwo się zniechęcają, bo informacji na ten temat trzeba szukać w internecie, popytać. Wiem, że wielu gostyniaków bardzo chętnie oddałoby osocze, ale dla niektórych to zbyt dużo zachodu, za dużo czasu trzeba na to poświęcić. Myślę, że trafiona byłaby kampania społeczna w formie biuletynu, również na stronie internetowej gminy - dodała. 

Na pomysł Elżbiety Muszyńskiej przychylnie spojrzeli przewodniczący rady Mirosław Żywicki, a także większość radnych. Uznali temat promocji honorowego oddawania krwi, wraz z nią osocza przez ozdrowieńców covidowych, a także pomysł rozpowszechniania rzetelnej informacji i promocję takiego działania za bardzo ważny i istotny. - Osocze ratuje życie, powoduje, że społeczeństwo będzie mocniej zabezpieczone przed koronawirusem. Jest to na pewno ważne działanie. Musimy wiedzieć, jak do tego podejść, może ktoś ma ciekawy pomysł, jak rozpropagować tę ideę - skomentował przewodniczący rady, po czym przedstawił przywileje, jakie czekają honorowych dawców po oddaniu osocza.

 

Chorowałeś na koronawirusa i wyzdrowiałeś?

GDZIE ODDASZ OSOCZE?

 

Osocze można oddać w najbliższym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. W przypadku powiatu gostyńskiego to główna siedziba wielkopolskiego CKiK w Poznaniu przy ul. Marcelińskiej 44. Można też zgłosić się do Oddziału Terenowego w Lesznie (tel. 61-886-33-54 lub [email protected]).

Osocze może zostać pobrane od osób, które:

- spełniają podstawowe kryteria kwalifikacji dla dawców krwi określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2017r. w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi (Dz. U.2017 poz. 1741)

- przechorowały COVID-19, bądź przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 (potwierdzone testami, bądź wpisem w aplikacji pacjent/gabinet.gov.pl), zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe,

- minęło 14 dni od zakończenia izolacji lub od daty uzyskania dodatniego wyniku badania przeciwciał anty-SARS-CoV-2, 

- są w wieku 18-65 lat;

w przypadku przeprowadzonej w przeszłości transfuzji oraz kobiet po przebytej ciąży w wywiadzie wymagane będą dodatkowe badania, które wykonane zostaną przez Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Ozdrowieniec może oddać:

- osocze metodą plazmaferezy - pobrana z żyły krew poddawana jest separacji, zatrzymywane jest wyłącznie osocze, pozostałe składniki krwi przetaczane są zwrotnie dawcy. Jednorazowo pobierane jest ok.650-700ml. osocza. Zabieg trwa ok 40-50min.

- krew pełną – pobierana jest standardowo jednostka krwi pełnej (450ml), która rozdzielana jest na 3 frakcje: krwinki czerwone, krwinki płytkowe oraz osocze. Wszystkie te składniki wydawane są do lecznictwa. 

Co dalej dzieje się z osoczem?

Pobrane osocze jest poddawane procedurze redukcji patogenów, dzielone na dawki ok.200 ml i zamrażane. W zależności od zawartości przeciwciał neutralizujących wirusa w osoczu, chorym na Covid-19 przetacza się 200ml- 400ml osocza.

 

WAŻNE! Należy wcześniej skontaktować z Działem Dawców w celu ustalenia terminu wizyty: [email protected] , lub telefonicznie: 574-782-025 lub 574-782-039

Potrzebne będą informacje:

1) imię i nazwisko

2) numer telefonu

3) dokument potwierdzający zakażenie SARS-CoV-2 / dodatni wynik przeciwciał anty-SARS-COV-2

Źródło: www.rckik.poznan.pl, krwiodawcy.org

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 13 dni temu | ocena +1 / -0

    Mis

    Brawo! na marginesie: portal stał się zbiorowiskiem reklam utrudniającym tylko dostęp do informacji.