W Gostyniu przebudowują przejścia dla pieszych
Od kilku dni przy krajowej „dwunastce”, przebiegającej przez Gostyń można zobaczyć robotników, pracujących na chodnikach czy drogach, w okolicach przejść dla pieszych. Prace odbywają się chociażby przy ul. Powstańców Wlkp., na skrzyżowaniach z ul. Folwarczną, Młynarską czy Łącznikową i Sądową. Z naszych informacji wynika, że będą posuwały się dalej.Głównym celem PBID jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego na drogach krajowych, którymi zarządza Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad [w gm. Borek przebudowane zostanie skrzyżowanie - PATRZ TUTAJ]. W ramach programu zrealizowanych ma być łącznie ok. 12 tys. zadań, które zostały pogrupowane w ponad 1100 Programów Inwestycji (PI).
To pozwoliło na ogłoszenie przetargów na prace przygotowawcze i realizację tych inwestycji. 126 z nich zostało już zakończonych, 114 jest w trakcie realizacji, a kolejnych 400 znajduje się na etapie przetargu lub przygotowania. W ramach inwestycji, które są obecnie w trakcie realizacji powstaną m.in. 222 km chodników, ponad 78 km ciągów pieszo-rowerowych oraz 14 km dróg rowerowych.
- Zbudujemy lub przebudujemy też 74 ronda i doświetlimy 181 skrzyżowań - informuje na platformie GDDKiA.
Lampy i kostki integracyjne, czyli będzie bezpieczniej
Poprawa bezpieczeństwa pieszych ma nastąpić również poprzez budowę 133 azyli, 346 znaków D-6 (informujących o przejściu dla pieszych) na wysięgnikach, 5077 oświetleń przejść dla pieszych oraz 524 sygnalizacji na przejściach. W Gostyniu i okolicy, w zasięgu DK 12 stawiane i uruchamianie są właśnie lampy w ramach doświetlania przejść dla pieszych.
- Polega ono na stworzeniu w obrębie „pasów” dedykowanych lamp, które w porze nocnej uwidocznią niechronionych uczestników ruchu - wyjaśnia Alina Cieślak, rzecznik prasowa wielkopolskiego oddziału GDDKiA.
Miejsca w okolicy przejścia dla pieszych przebudowywane są również z myślą o niewidomych i niedowidzących. W działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego osób z niepełnosprawnością wchodzi m.in. montaż tzw. płytki naprowadzającej (inaczej kostki integracyjnej), która ułatwia osobom z dysfunkcją wzroku poruszanie się po chodnikach, przejściach dla pieszych i skrzyżowaniach. Kostka taka wyróżnia się fakturą i kolorem, co umożliwia zlokalizowanie miejsca wejścia z chodnika na przejście dla pieszych.
W samym Gostyniu doświetlonych i przystosowanych do osób z niepełnosprawnościami zostanie 13 przejść dla pieszych. Na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego na DK 12 piesi uczestnicy ruchu mogą liczyć także na przejściach dla pieszych w Godurowie i Dąbrówce (w sumie 19 w rejonie Gostynia).
Ile kosztuje przebudowa przejść dla pieszych w Gostyniu?
Koszt całego zadania, tj. poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego na przejściach dla pieszych na DK 12 w Godurowie, Dąbrówce, w Gostyniu, a także na DK 15 w Bożacinie, Zdunach oraz na DK 36 w Sarnówce czy Miejskiej Górce wynosi 1 815 480 zł. Zadanie jest realizowane w ramach Programu Budowy Infrastruktury Drogowej na lata 2021-2024.PBID wskazuje rodzaje działań, które są potrzebne do wykonania, aby sieć dróg krajowych w Polsce była dostosowana technicznie i organizacyjnie do potrzeb użytkowników. Koszt wszystkich zadań z programu to ok. 2,5 mld zł. Źródłem finansowania przebudowy dróg krajowych w ramach PBID jest Krajowy Fundusz Drogowy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.