Spośród dostępnych do wyboru 24 kategorii zagrożeń najczęściej wybierane są te, które dotyczą bezpieczeństwa w ruchu drogowym jak:
- nieprawidłowe parkowanie
- przekraczanie dozwolonej prędkości
- niewłaściwa infrastruktura drogowa.
- Biorąc pod uwagę wszystkie zagrożenia, które dzięki aktywności społeczeństwa zostały wskazane na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, ponad 51% z nich zostało potwierdzonych, a następnie wyeliminowanych w wyniku działań policji - podkreśla asp. szt. Monika Cuyryk, rzecznik prasowa Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu.
Zagrożenia nie tylko drogowe
Chociaż najczęściej wskazywane są zagrożenia dot. bezpieczeństwa w ruchu drogowym, nie można też nie dostrzegać innych kategorii, których występowanie wpływa negatywnie na poczucie bezpieczeństwa ludzi.
- Mając na uwadze zbliżający się okres zimowy, a tym samym powracające okresowo zagrożenie dla osób pozostających w kryzysie bezdomności, w tym uzależnionych od alkoholu oraz osób starszych, nieporadnych życiowo polegające na ryzyku wychłodzenia organizmu, a w konsekwencji bezpośredniego zagrożenia dla ich życia i zdrowia, należy zauważyć, że i w tym obszarze Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa może przyczynić się do uratowania czyjegoś życia - podkreśla funkcjonariuszka KPP Gostyń.
Jak zgłosić zagrożenie na mapie zagrożeń?
Chcąc dodać zgłoszenie, należy na początku wybrać na mapie obszar, który nas interesuje. Następnie, za pomocą czerwonej ikony „dodaj zagrożenie”, dodajemy do mapy występujące niebezpieczeństwo, wybierając je z katalogu zawierającego ponad dwadzieścia pozycji. Należy wskazać konkretny punkt na mapie oraz datę zdarzenia.Kliknij w poniższy obrazek, by przejść do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa
Czy mapa zagrożeń jest anonimowa?
Oczywiście. Wystarczy zaznaczyć miejsce na mapie i wybrać rodzaj zagrożenia, np. „wandalizm” lub „nielegalne rajdy samochodowe”. Zgłoszenia są anonimowe – nie trzeba podawać swoich danych. Każde ze zgłoszeń jest traktowane poważnie i weryfikowane przez policję.
- Mapa służy do zgłaszania zdarzeń powtarzających się, mniej pilnych - dodaje policjantka. - W razie pilnej potrzeby, interwencję należy zgłosić telefonicznie, pod numer alarmowy 112.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.