Reklama

Już 2,5 miliona zgłoszeń na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Już 2,5 miliona zgłoszeń na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa - Zdjęcie główne

Zgłoszenia są anonimowe | foto Adobe Stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Kilka dni temu na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa pojawiło się dwuipółmilionowe zgłoszenie. Według statystyk, ponad połowa z nich została potwierdzona i wyeliminowana. Jak można zgłaszać nieprawidłowe parkowanie, przekraczanie prędkości w pobliżu np. szkoły czy akty wandalizmu? To proste. I skuteczne.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to intuicyjne narzędzie od ponad 6 lat pozwalające na komunikowanie się społeczeństwa z policją. Ta bieżąca informacja o zagrożeniach oraz etapach ich eliminacji pozwoliła dotychczas rozwiązać lokalne problemy w wielu obszarach życia.

Spośród dostępnych do wyboru 24 kategorii zagrożeń najczęściej wybierane są te, które dotyczą bezpieczeństwa w ruchu drogowym jak:

  • nieprawidłowe parkowanie
  • przekraczanie dozwolonej prędkości
  • niewłaściwa infrastruktura drogowa.
Prawie 1,5 mln zagrożeń z tych kategorii stanowi ponad 60% wszystkich naniesionych na mapę. W omawianych kategoriach ponad 800 tysięcy zagrożeń w wyniku podjętych przez policję działań zostało skutecznie wyeliminowanych.

- Biorąc pod uwagę wszystkie  zagrożenia, które dzięki aktywności społeczeństwa zostały wskazane na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, ponad 51% z nich zostało potwierdzonych, a następnie wyeliminowanych w wyniku działań policji - podkreśla asp. szt. Monika Cuyryk, rzecznik prasowa Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu.

Zagrożenia nie tylko drogowe

Chociaż najczęściej wskazywane są zagrożenia dot. bezpieczeństwa w ruchu drogowym, nie można też nie dostrzegać innych kategorii, których występowanie wpływa negatywnie na poczucie bezpieczeństwa ludzi.

- Mając na uwadze zbliżający się okres zimowy, a tym samym powracające okresowo zagrożenie dla osób pozostających w kryzysie bezdomności, w tym uzależnionych od alkoholu oraz osób starszych, nieporadnych życiowo polegające na ryzyku wychłodzenia organizmu, a w konsekwencji bezpośredniego zagrożenia dla ich życia i zdrowia, należy zauważyć, że i w tym obszarze Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa może przyczynić się do uratowania czyjegoś życia - podkreśla funkcjonariuszka KPP Gostyń.

Jak zgłosić zagrożenie na mapie zagrożeń?

Chcąc dodać zgłoszenie, należy na początku wybrać na mapie obszar, który nas interesuje. Następnie, za pomocą czerwonej ikony „dodaj zagrożenie”, dodajemy do mapy występujące niebezpieczeństwo, wybierając je z katalogu zawierającego ponad dwadzieścia pozycji. Należy wskazać konkretny punkt na mapie oraz datę zdarzenia.

Kliknij w poniższy obrazek, by przejść do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa

Czy mapa zagrożeń jest anonimowa?

Oczywiście. Wystarczy zaznaczyć miejsce na mapie i wybrać rodzaj zagrożenia, np. „wandalizm” lub „nielegalne rajdy samochodowe”. Zgłoszenia są anonimowe – nie trzeba podawać swoich danych. Każde ze zgłoszeń jest traktowane poważnie i weryfikowane przez policję.

- Mapa służy do zgłaszania zdarzeń powtarzających się, mniej pilnych - dodaje policjantka. - W razie pilnej potrzeby, interwencję należy zgłosić telefonicznie, pod numer alarmowy 112.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy