Reklama

Jak dojść do ładu z Polskim Ładem? Gostyńska skarbówka pomoże

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: arch. prywatne

Jak dojść do ładu z Polskim Ładem? Gostyńska skarbówka pomoże - Zdjęcie główne

Urzędnicy w skarbówce są gotowi na pytania związane z Polskim Ładem | foto arch. prywatne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Od początku zeszłego tygodnia (10 stycznia 2022 r.) wszystkie urzędy skarbowe w Polsce, a więc i ten mieszczący się w Gostyniu przy ul. Lipowej pracują do 19.00. Zdecydowały się na ten krok, chcąc ułatwić podatnikom rozeznanie się w zawiłościach nowych przepisów ordynacji podatkowej, nazywanej potocznie Polskim Ładem. Kto i w jaki sposób może z tego udogodnienia skorzystać? Wszystko wyjaśnia nam Janusz Materkowski, zastępca naczelnika Urzędu Skarbowego w Gostyniu.

Reklama

Urząd Skarbowy w Gostyniu już od poniedziałku, 10 stycznia jest otwarty do godz. 19.00. Dlaczego?

Podatnicy, którzy mają wątpliwości dotyczące zmian podatkowych wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu mogą kontaktować się z nami telefonicznie, mogą też przyjść do urzędu skarbowego osobiście i załatwić sprawę na miejscu.

Czy to znaczy, że można przyjść o dowolnej porze w godzinach otwarcia urzędu i pójść do dowolnego stanowiska na sali urzędu przy ul. Lipowej?

Każdy, kto planuje wizytę w urzędzie skarbowym, powinien wcześniej zarezerwować termin spotkania. Można to zrobić przez internet na stronie wizyta.podatki.gov.pl lub telefonicznie. Dzięki temu pracownicy mogą przygotować się wcześniej do takiego spotkania, a klienci nie muszą czekać w kolejce by załatwić swoją sprawę.

Czy mamy dzwonić na ogólny numer telefonu podany na stronie internetowej urzędu?

Dla podatników chcących zapytać o kwestie podatkowe związane z Polskim Ładem wyznaczyliśmy w naszym urzędzie specjalne infolinie: 65-5753329  i 65-5753330. Pod te numery można dzwonić, gdy ma się wątpliwości związane z nowymi przepisami.

Raz jeszcze, czy wszystkie stanowiska są przygotowane do obsługi podatników chcących porozmawiać o wpływie „Polskiego Ładu” na ich sytuację podatkową?

Mamy stworzone 2 stanowiska do obsługi takich podatników. Chciałbym zwrócić też uwagę, że te dodatkowe godziny są wprowadzone tylko i wyłącznie do obsługi w zakresie Polskiego Ładu. Wszystkie pozostałe sprawy, z którymi przychodzą do nas podatnicy, realizujemy w standardowych godzinach pracy. Zatem jeśli ktoś będzie chciał zarezerwować wizytę w urzędzie skarbowym nie związaną stricte z Polskim Ładem po godzinie 15.00 [wyjątek: w poniedziałki urząd jest otwarty dla wszystkich do godz. 18.00] – system rezerwacji mu tego nie umożliwi. Ta 1 godzina dziennie w poniedziałki i 4 godziny w pozostałe dni tygodnia są zarezerwowane wyłącznie dla podatników chcących skonsultować się w sprawie przepisów podatkowych wprowadzonych 1 stycznia w ramach Polskiego Ładu.

Ale jeśli właśnie taki problem mamy i chcemy zarezerwować wizytę w normalnych godzinach urzędowania, od 8.00 rano do 15.00 to będziemy obsłużeni?

Oczywiście. W standardowych godzinach nasi pracownicy są do dyspozycji wszystkich podatników - również tych, którzy chcą zapytać o Polski Ład.

Czy jest więc możliwa rozmowa z urzędnikiem bez wcześniejszego umówienia?

Każdy podatnik może do nas przyjść w dowolnym momencie, aby złożyć dokumentację czy pobrać czyste formularze. Jeśli jednak chce rozwiać swoje wątpliwości np. w zakresie wypełnienia zeznań podatkowych, i potrzebuje konsultacji urzędnika, powinien wcześniej umówić wizytę. Zależy nam na tym, aby żaden podatnik nie musiał długo oczekiwać na załatwienie swojej sprawy. Wcześniejsza rezerwacja terminu pozwala zaoszczędzić naszym klientom czas, ale też  - dzięki temu, że nie muszą oni czekać na swoją kolejkę wśród kilku, kilkunastu innych osób - zwiększa ich bezpieczeństwo sanitarne.

Skoro od poniedziałku łącznie do dyspozycji podatników „walczących” z Polskim Ładem było 9 dodatkowych godzin, ile osób z tego skorzystało w gostyńskim oddziale? 

Zainteresowanie do tej pory nie było duże – z dyżurów w naszym urzędzie skorzystało w ciągu tych 3 dni zaledwie kilka osób [rozmowa odbyła się w środę, 12.01]

Czy to znaczy, że wszyscy wszystko rozumieją czy też liczą na swoje księgowe i ich biegłość w interpretacji przepisów?

Sądzę, że przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele. Jedną z nich może być choćby to, że jesteśmy jeszcze przed okresem składania zeznań rocznych. Deklaracje PIT- 37, PIT- 36 czy PIT- 36L można składać od 15 lutego do 30 kwietnia. Podatnicy w tym momencie mogą jeszcze o tym po prostu nie myśleć.

Czy urzędy skarbowe są gotowe do tej pomocy? Nawiązuję tu do listu otwartego pracowników Krajowej Administracji Skarbowej, gdzie mówią oni wprost o tym, że to ich „obciąża się niwelowaniem negatywnych skutków wprowadzonych zmian i ratowaniem prestiżu nie tylko KAS i Ministerstwa Finansów, ale również całego polskiego państwa”.

Polski Ład wprowadza dość dużo zmian podatkowych, zatem nie sposób zaprzeczyć, że proces przygotowywania pracowników urzędów do jego obsługi wymaga czasu. Urzędnicy biorą udział w szkoleniach, mają również dostęp do bazy materiałów informacyjnych, dzięki czemu jesteśmy w stanie wyjaśniać podatnikom wątpliwości związane ze zmianami. Naszym zadaniem jest nie tylko rozliczać mieszkańców powiatu gostyńskiego z podatków, ale i służyć im wsparciem w wypełnianiu ich obowiązków podatkowych. Chcielibyśmy, aby każda osoba zgłaszająca się z pytaniem do urzędu otrzymała pomoc.

Polski ład wprowadzono 2 miesiące temu, to ponad 300 stron z odnośnikami i skomplikowanymi wzorami. Na pierwszy rzut oka można się pogubić...

Tak jak w przypadku każdej zmiany, mogą pojawić się wątpliwości podatników co do stosowania nowych przepisów. Krajowa Administracja Skarbowa w takich sytuacjach zawsze stara się wyjaśniać zainteresowanym wszelkie wątpliwości. Tak jest również w przypadku tych najnowszych zmian wprowadzonych Polskim Ładem.

Muszę zapytać o sytuacje z początku roku, gdy wielu nauczycieli czy pracowników służb mundurowych otrzymało niższe wynagrodzenie. To była pomyłka programu?

Sytuacja, o której wspomina Pani Redaktor, mogła być związana np. z niezłożeniem PIT-2 przez pracownika, z uzyskiwaniem dochodów z kilku źródeł lub z zasadami stosowania ulgi dla klasy średniej. Każdorazowo było to jednak uzależnione od indywidualnej sytuacji pracownika.

7 stycznia zostało wydane rozporządzenie zmieniające zasady rozliczania zaliczek na podatek dochodowy, w szczególności pobranych przez płatników w styczniu 2022 r. Na jego mocy pracownicy będą otrzymywać stosowne korekty, jeżeli wypłacone wynagrodzenia nie uwzględniały metodyki pobierania zaliczek na podatek dochodowy, opisanej w rozporządzeniu.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy