Reklama

Huta szkła będzie ogrzewała gostyńską pływalnię już od przyszłego roku? Rozmowy są bardzo zaawansowane

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: fotomontaż Maciej Mostowy

Huta szkła będzie ogrzewała gostyńską pływalnię już od przyszłego roku?  Rozmowy są bardzo zaawansowane - Zdjęcie główne

foto fotomontaż Maciej Mostowy

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Obie strony są chętne do współpracy, trwające rozmowy wskazują, że wszystko jest na dobrej drodze, by zostało zawarte porozumienie w sprawie wykonania instalacji - mówią jednym głosem koordynatorzy projektu, który – po wprowadzeniu w życie – pomoże gminie Gostyń zaoszczędzić spore pieniądze. Negocjacje trwają, powstaje list intencyjny...

Ciepło z huty szkła w Gostyniu ogrzeje pływalnię?

Wiele wskazuje na to, że w przyszłym roku OSiR w Gostyniu do ogrzewania pływalni będzie pobierał ciepło z huty szkła. Dzięki nowoczesnym technologiom jest to możliwe tym bardziej, że zakład znajduje się w pobliżu pływalni. Trwają negocjacje dotyczące projektu, które są bardzo daleko posunięte. 

W poniedziałek, 12 września 2022r., w gostyńskim ratuszu odbyło się kolejne spotkanie w tej sprawie. Obecni byli koordynatorzy przedsięwzięcia z obu stron, w tym pełnomocnicy ze strony Ardagh Group: Marcin Kuśnierek – dyrektor Ardagh Glass w Gostyniu, Kamil Kantecki – dyrektor operacyjny Ardagh Group Polska oraz Ryszard Piotrowski, dyrektor ds. administracyjnych i prawnych Ardagh Glass w Gostyniu, członek zarządu. 

Koncepcja jest taka, by ciepło odzyskane podczas procesu produkcji opakowań szklanych i metalowych w gostyńskiej hucie szkła transferować do pływalni. Pomysł nie jest nowy. Przed laty w mówiono o ogrzewaniu w ten sposób budynku Przedszkola Miejskiego nr 4, położonego przy ul. Starogostyńskiej w Gostyniu. 

Realizacja pomysłu wcześniej nie była możliwa. Teraz, dzięki nowym rozwiązaniom technologicznym można to zrobić. Trwają rozmowy, które – mamy taką nadzieję - zakończą się sukcesem – mówi oględnie Grzegorz Skorupski, wiceburmistrz Gostynia.

Możliwość transferu ciepła z huty do gostyńskiej pływalni pojawiła się dopiero niedawno, po postawieniu nowej hali, na której uruchomiono 2 linie produkcyjne, służące do ozdabiania butelek (np. do piwa) metodą sitodruku.

Negocjacje Ardagh Group i władz Gostynia objęte tajemnicą

Żadna ze stron nie chce zdradzić szczegółów negocjacji, które wciąż trwają. 

 - Prace, jakie planujemy podjąć mają na celu obniżenie kosztów ogrzewania gazem naszych obiektów W najbliższym czasie przekażemy informacje dotyczące zakresu robót, jakie należy wykonać oraz kosztów – dodaje wiceburmistrz gminy Gostyń.

Na ostatnim spotkaniu nakreślono ogólne zasady współpracy, opierając się na wstępnym projekcie koncepcyjnym, przedstawionym przez hutę Ardagh Glass, który został zaakceptowany przez obie strony.

Obecnie, pod okiem prawników huty szkła, powstaje oficjalne, pisemne porozumienie w tej sprawie, w którym ma zostać wyrażona wola współpracy gminy Gostyń z hutą Ardagh Glass na określonych zasadach. W dokumencie zostaną spisane intencje i oczekiwania stron oraz szczegóły finansowe.

- Dla właścicieli zakładu jest to gwarancja, że żadna ze stron nie zamierza się wycofać - precyzuje Marcin Kuśnierek, dyrektor huty Ardagh Glass w Gostyniu.

Potrzebna specjalna instalacja, by przesyłanie ciepła z huty do pływalni w Gostyniu było możliwe 

By ciepło odzyskane podczas procesu produkcji opakowań szklanych i metalowych transferować do pływalni, potrzebna jest specjalna instalacja. 

- Jest szansa, że taka pojawi się w przyszłym roku. W dobie obecnej sytuacji finansowej, kiedy coraz głośniej mówi się o kryzysie gazowym i energetycznym, a ceny paliwa i energii wciąż rosną, takie rozwiązanie to obopólna korzyść - dodaje Marcin Kuśnierek.

Wstępnie wytyczono trasę, którą miałaby przebiegać instalacja - mówi się o wyprowadzeniu rurociągu z huty i położeniu go wzdłuż ulicy Starogostyńskiej, ale po stronie lasu, przy ul. Podleśnej. Miałby przebiegać pod ul. Sportową i naprzeciwko basenu pod drogą byłby skierowany do pływalni – to wstępna propozycja do przedyskutowania.

Zbigniew Kordus, dyrektor OSiR w Gostyniu otwarcie mówi, że jest zadowolony z powrotu do tematu.

-Rozmowy posunęły się już bardzo daleko, dopracowujemy szczegóły. Mam nadzieję, że działania znajdą szczęśliwy finał, i że pływalnia zostanie połączona z hutą szkła rurą ciepłowniczą. Patrząc na szalejące ceny na rynku energii, jest to dla nas możliwość w miarę normalnego funkcjonowania, z korzyścią ekonomiczną i ekologiczną - komentuje Zbigniew Kordus. 

Huta szkła i pływalnia w Gostyniu ogrzewane są gazem. Surowca wystarczy? 

Zauważa, że nie należy zapominać o ostrzeżeniach związanych z brakiem gazu. - Mam nadzieję, że paliwo będzie cały czas dostępne. To jest ważne, żeby instalacja nie była budowana na darmo - mówi dyrektor OSiR.

Zarówno gostyńska huta, jak i pływalnia do ogrzewania obiektów używają gazu. Pływalnia ma swoją kotłownię, którą - po uruchomieniu rurociągu z huty do pływalni - dyrektor chce pozostawić jako alternatywne źródło ogrzewania. 

- Nowa instalacja ma być „wpięta” w już istniejącą - wyjaśnia dyrektor Kordus.

Za lipiec dyrekcja OSiR otrzymała rachunek za gaz używany do utrzymania pływalni w wysokości ponad 80 tys. zł. Porównując z ubiegłym rokiem - faktura za gaz wystawiona w lipcu 2021 r. opiewała na 20 tys. zł.

- Chodzi tu tylko o podgrzewanie wody basenowej i ciepłej wody użytkowej, w lipcowych fakturach nie ujęto ogrzewania obiektu - wyjaśnia Zbigniew Kordus, dyrektor OSiR.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy