reklama

Happening - dzieci z gostyńskich przedszkoli przeciwko przemocy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

Happening - dzieci z gostyńskich przedszkoli przeciwko przemocy - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
24
zdjęć

foto Agata Fajczyk

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościW przedszkolach miejskich gminy Gostyń trwa Lokalny Tydzień Przeciwdziałania Przemocy. „Stop przemocy !” - to hasło towarzyszyło również dzieciom z Przedszkola Miejskiego nr 7 w Gostyniu podczas działań podejmowanych w ostatnich dniach, w ramach programu profilaktycznego „Po pierwsze Dziecko”.
reklama

 Od 18 do 22 listopada 2024 roku w gostyńskich placówkach odbywają się zajęcia i happeningi, których zadaniem jest uwrażliwianie najmłodszych mieszkańców i uświadamianie ich o szkodliwości przemocy.

Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 7 w Gostyniu brały udział w różnego typu działaniach aktywizujących, organizowanych w grupach przez nauczycielki - były pogadanki, scenki teatralne, spotkania z przedstawicielami policji, filmy edukacyjne itp. Wszystko to miało jeden cel, aby uwrażliwić ich na sytuacje, kiedy dzieje się dzieciom krzywda.

- Nasze dzieci z dużym zaangażowaniem brały udział w zajęciach proponowanych przez wychowawców. Podczas „burzy mózgów” każdy miał prawo do własnego zdania, każde dziecko bez wyjątku protestowało i mówiło stanowczo „nie” na widok ilustracji czy zabaw na „niby” ukazujących m.in. przypadki krzywdzenia czy stosowania kar cielesnych - mówi Dominika Chuda, dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 7 w Gostyniu. 

reklama

W środę, 20 listopada, zorganizowano kolorowy happening, który był ważnym punktem programu. Przed południem przedszkolaki wraz z nauczycielkami maszerowały ulicami miasta i apelowały o brak przemocy. Można je było zobaczyć między innymi na gostyńskim deptaku oraz rynku. W rękach trzymały kolorowe baloniki, na których widoczne było motto akcji: "Dzieciństwo MOCY bez przeMOCy". Prezentowały  własnoręcznie wykonane gadżety, przygotowały też tablicę z nazwą zadania, z którą afiszowała się pierwsza para. Zgodnie z ideą happeningu, chciały uświadomić dorosłych, że przemoc to nieszczęśliwe dzieciństwo, to brak dzieciństwa.

Dzieci z dużym zaangażowaniem i przejęciem skandowały podczas przemarszu hasła „Stop przemocy!”, „Przemocy mówimy nie!”, co spotykało się z wyłącznie pozytywnymi reakcjami przechodniów i poparciem dla tego typu akcji.  

reklama

- 20 listopada, nie przypadkowo został wybrany na przemarsz, gdyż jest to Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, uznajemy, że każda ta najmniejsza istota ma prawo do wychowywania się bez przemocy, bez krzywdy, a my jako wychowawcy, podążając za Korczakiem jesteśmy na stanowisku, że „kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”, to dzieci są najbliższą przyszłością, która będzie tworzyła nasze społeczeństwo - uzupełnia dyrektor Dominika Chuda. 

Zadanie zrealizowane zostało w ramach programu „Po pierwsze Dziecko” finansowanego w ramach Programu Osłonowego Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Wspieranie jednostek samorządu terytorialnego w tworzeniu systemu przeciwdziałania przemocy domowej – edycja 2024”.

reklama

 

reklama
reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo