Reklama

Gmina Krobia chce połączyć gminne centrum kultury i rekreacji z biblioteką w jedną instytucję. Co lub kto stoi na przeszkodzie?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Bogdan Bujak

Gmina Krobia chce połączyć gminne centrum kultury i rekreacji z biblioteką w jedną instytucję. Co lub kto stoi na przeszkodzie? - Zdjęcie główne

Krobia. Siedzibą nowego Centrum Kultury, Rekreacji i Biblioteki im. Jana z Domachowa Bzdęgi w Krobi ma być oddany do użytku z początkiem września 2021 roku budynek KROB_KULT. - Ostatnio zainstalowaliśmy dla mam z dziećmi kuchenkę, aby mogły tutaj zaparzyć sobie kawę czy herbatę, gdyż bardzo często spędzają u nas czas. Także samoistnie powstał taki „klub mam”. Ale widzimy, że to miejsce ma potencjał do rozwoju w różnych kierunkach - mówi dyrektor GCKiR w Krobi | foto Bogdan Bujak

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Po raz drugi do połączenia gminnego centrum kultury z biblioteką podchodzą władze krobskiego samorządu. Za pierwszym razem plany pokrzyżowała odmowa ze strony organów wojewódzkich i władz centralnych, których zdaniem druga z wymienionych instytucji miałaby na tej decyzji stracić. - Od 31 grudnia kieruję zarówno jedną, jak i drugą instytucją i nie zgadzam się z takim poglądem. Uważam, że połączenie przyniosłoby same korzyści w wielu zakresach, między innymi, jeżeli chodzi o kwestie zarządzania czy finansów - mówi dyrektor Anna Krzyżostaniak.

Reklama

Biblioteka, rada a na końcu minister mówią o negatywnych skutkach połączenia

Od 1 stycznia 2023 roku w gminie Krobia zamiast dotychczasowych: Gminnego Centrum Kultury i Rekreacji im. Jana z Domachowa Bzdęgi w Krobi oraz Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Krobi miałoby funkcjonować Centrum Kultury, Rekreacji i Biblioteka im. Jana z Domachowa Bzdęgi w Krobi z siedzibą przy ul. Sportowej 1 (budynek nowego Centrum Biblioteczno-Kulturalnego KROB_KULT).

Krobskie władze starania w tym kierunku podjęły już w 2021 roku. Aby dopełnić formalności wymagana była opinia Krajowej Rady Bibliotecznej oraz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Poznaniu, a ostatecznie zgoda na połączenie wydana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W 2021 roku odpowiedź tych instytucji dotycząca zamiarów samorządu Krobi była negatywna.

- Trudno nam powiedzieć, dlaczego podjęto taką decyzję. Swoje racje argumentowaliśmy przedstawionymi korzyściami, natomiast mieliśmy bardzo lakoniczną odpowiedź skupiającą się wokół sugestii, że cały proces spowoduje uszczerbek w funkcjonowaniu biblioteki. Jesteśmy oczywiście innego zdania - tłumaczy dyrektor A. Krzyżostaniak.

Trzeba było wydłużyć godziny otwarcia biblioteki w Krobi

O sprawnym funkcjonowaniu instytucji kultury w Krobi, ma świadczyć choćby sytuacja powstała po przeniesieniu biblioteki do nowej siedziby KROB_KULT - więcej CZYTAJ TUTAJ.

- Wszystko się zazębia. Przede wszystkim liczba osób korzystających - mówię zarówno o księgozbiorze, ale też ofercie, która jest obecnie przez nas proponowana - znacznie wzrosła. Bibliotekę cyklicznie odwiedzają przedszkolaki z różnych grup na co pozwalają dogodne warunki lokalowe, które obecnie posiadamy. Dla trochę starszych dzieci mamy zajęcia typu gry w szachy, warcaby cieszące się ogromną popularnością. Są nawet osoby dorosłe, które przychodzą do nas w tym celu. Ale co nas najbardziej cieszy to że przychodzi grupa wiekowa, o której mówi się, że najtrudniej do niej dotrzeć i że coraz mniej czytają, czyli młodzież. Młodych ludzi zauważamy u nas coraz więcej. Przychodzą tutaj nie tylko spędzić wspólnie czas, ale odrabiają razem lekcje, realizują projekty. Można powiedzieć, że budynek cały czas tętni życiem. W związku z tym zdecydowaliśmy się na wydłużenie godzin funkcjonowania biblioteki. Już teraz jest to codziennie od godziny 9.00 do 18.00 - podaje Anna Krzyżostaniak. 

- Teraz wspólnie jako biblioteka i centrum kultury planujemy Tydzień Bibliotek. Mamy nadzieję, że w końcu uda nam się przekonać wojewódzką bibliotekę, jak i Krajową Radę Biblioteczną do tego, że jednak warto doprowadzić do połączenia -  tłumaczy Anna Krzyżostaniak, która od końca stycznia 2022 roku powołana jest na ½  etatu na stanowisko dyrektora Gminnego Centrum Kultury i Rekreacji w Krobi oraz na ½ etatu jako pełniąca obowiązki dyrektora Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Krobi.

Władze gminy w połączeniu widzą szansę na usprawnienie funkcjonowania dwóch jednostek. Teraz centrum kultury i biblioteka dokumenty, regulaminy i statuty mają odrębne, co utrudnia choćby staranie się o tak ważne w dzisiejszej działalności wszystkich instytucji fundusze zewnętrzne. Przyszłe gminne centrum i biblioteka w jednym miałaby jeden budżet, przy pomocy którego planowana byłaby roczna działalność. Jest także kwestia pracowników.

Nowe centrum, nowy dyrektor w Krobi

Obecnie w GCKiR w Krobi zatrudnionych jest 10 osób (łącznie z pracownikami obsługującymi siłownię i Orlik), w gminnej bibliotece - 6.

- Gdybyśmy wszyscy byli pracownikami jednej instytucji to wiadomo, że bardziej elastycznie można by działać chociażby w zakresie udziału tych osób w trakcie realizacji przedsięwzięć, które w danym momencie wymagają większego zaangażowania. Ponadto, moglibyśmy pomyśleć o dalszym wydłużeniu godzin pracy biblioteki - chociaż tutaj wydaje mi się, że otwarcie od poniedziałku do piątku od rana do późnych godzin popołudniowych, w zasadzie wieczornych plus soboty, gdzie biblioteka jest otwarta, a przecież i w niedzielę odbywają się różne imprezy jest to już sytuacja bardzo komfortowa dla mieszkańców. W przypadku jeszcze większego zainteresowania moglibyśmy rozważyć zatrudnienie kogoś choćby do prowadzenia zajęć. Może nie na pełen etat, ale jesteśmy otwarci na osoby, które mają pomysły na realizację ciekawych zajęć czy warsztatów i chętnie nawiążemy współpracę, jeżeli zaproponują swoje usługi - dodaje A. Krzyżostaniak. 

Gdyby ostatecznie doszło do połączenia krobskiego gminnego centrum kultury z biblioteką, to formalnie obydwie instytucję przestają istnieć. A to wiąże się z jeszcze jednym faktem: jako że powstaje nowa jednostka potrzebny jest dyrektor, na którego stanowisko ogłoszony musiałby zostać konkurs. Z tą różnicą, że od tego momentu całym centrum zarządzałaby jedna osoba.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy