Reklama

W spektaklu "Bajzel na kółkach" na scenie kina "Szarotka" w Krobi wystąpiło aż 5 debiutantów

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura W październiku tego roku Grupa Teatralna „Na Fali” w Krobi będzie obchodziła 20-lecie swojego istnienia. Nieoficjalną inauguracją roku jubileuszowego dla krobskich aktorów był wystawiony w niedzielę, 24 kwietnia 2022r. w kinie "Szarotka" spektakl „Bajzel na kółkach” będący adaptacją sztuki Gabrieli Zapolskiej „Moralność pani Dulskiej”. To już czwarty raz, gdy reżyserka Magdalena Andrzejewska i jej podopieczni biorą na warsztat słynną tragifarsę. Przedstawienie było także okazją do debiutu dla nowych członków Grupy Teatralnej „Na Fali”. - Trochę się bałam, czy wróci publiczność. Rok temu graliśmy w reżimie sanitarnym, co drugie miejsce wolne, w maseczkach, potem nie można już było występować, grupa jednak nie przerwała działalności. Mieliśmy też obawy, co do wczesnej godziny spektaklu, ale jak się okazało mamy wiernych widzów, który nie zawiedli i miło było spojrzeć na widownię wypełnioną po brzegi - mówiła Magdalena Andrzejewska.

Reklama

Ile razy można wystawiać tę samą sztukę? To była decyzja młodzieży z grupy Teatralnej "Na Fali" w Krobi

Po raz pierwszy Grupa Teatralna „Na Fali” z Krobi „wzięła na tapetę” dramat Gabrieli Zapolskiej już 15 lat temu. Pierwotna wersja przedstawienia była zgodna z oryginałem „Moralność panie Dulskiej”. Później było jeszcze „Dulskim być” - spektakl uwspółcześniony, podobnie jak „Zatkało kakao” z 2016 roku.

- Tak naprawdę nie chciałam po raz kolejny wystawiać „Moralności pani Dulskiej”, gdyż wydawało mi się, że trzy realizacje to już jest wystarczająco i co tam można jeszcze zmieniać lub dodać. Natomiast we wrześniu zeszłego roku w ramach Narodowego Czytania była właśnie „Moralność pani Dulskiej”. Młodzież z grupy „Na Fali” czytała wtedy tę sztukę przez radiowęzeł, bardzo im się spodobał wybrany przeze mnie fragment i właściwie to był ich pomysł, żeby przygotować cały spektakl. Ja początkowo ostrożnie do tego podeszłam, ale z drugiej strony pomyślałam, że jeżeli chcą, to w końcu ma być ich praca i ich wybór, dlatego zdecydowałam się wystawić przedstawienie - tłumaczy M. Andrzejewska.

Wystawienie sztuki "Bajzel na kółkach" trzeba było przesunąć

Pierwotnie premiera spektaklu „Bajzel na kółkach” miała się odbyć w dwa tygodnie temu, 10 kwietnia w Niedzielę Palmową. Niestety jeden z członków trupy rozchorował się, co miało też swoje plusy, gdyż grupa miała więcej czasu na dopracowanie przedstawienia.

- Długo niektóre osoby nie umiały tekstu, co spędzało mi sen z powiek, martwiłam się, czy zdołają się do premiery przygotować. Moje obawy z punktu reżysera zawsze są takie, żeby wszystko się udało, żeby ktoś się nie pomylił, a w razie pomyłki na scenie sobie poradził i nie było to widoczne dla widza - zdradza opiekunka grupy.

Jak zwykle spektakl musiał mieć głębsze przesłanie

W czwartej wersji „Moralności pani Dulskiej” w wykonaniu aktorów Grupy Teatralnej „Na Fali” jeden z najbardziej zauważalnych akcentów odbiegających od pierwowzoru wiąże się z postacią Felicjana Dulskiego.

- Żeby go wydobyć spod tego „ciężkiego pantofla” dopisałam nowe zakończenie, w którym okazuje się, że Felicjan ma romans. Klasyczna wersja jest bardzo odmienna od naszej, wprowadziliśmy nowe elementy, które dotyczą młodych ludzi, ale spektakl miał też służyć rozerwaniu i oderwaniu ludzi od codzienności. Z drugiej strony nie jest to sztuka, która  daje wzorce do naśladowania, wręcz przeciwnie. Zawsze staram się przemycić ponadczasowe wartości przede wszystkim dla młodzieży, która to przygotowuje, żeby coś w nich zostało, coś pozytywnego. Tak też było tutaj - chodziło o pokazanie tych niewłaściwych zachowań, chwilę refleksji, żeby nie pobłądzić i budować relacje w rodzinie na zasadzie partnerstwa, a nie tak jak w „Moralności pani Dulskiej”, gdzie jedna osoba rządzi i trzęsie całym domem - wyjaśnia Magdalena Andrzejewska.

Niektórzy „wskoczyli w rolę” od razu

Z 8 aktorów występujących w spektaklu „Bajzel na kółkach”, dla aż 5 premiera ta była scenicznym debiutem. Także dla odtwórców głównych rol. Obok grających od wielu lat w Grupie Teatralnej „Na Fali” i mających za sobą niejeden sukces Weroniki Przybył, Joanny Ratajczyk czy Zofii Rejek w tragifarsie zagrały osoby, które niedawno zapisały się do trupy lub zrobiły to już wcześniej, lecz nie miały okazji wystąpić na scenie .

- Dumna jestem ze wszystkich moich aktorów, zwłaszcza z debiutantów. Na przykład Oliwii Bryl - nowa osoba i od razu tak potężna rola, jak pani Dulska, gdzie naprawdę jest ogrom tekstu do przyswojenia, dlatego wielki szacunek dla niej. Oliwia bardzo wcześnie umiała swoją rolę, właściwie najwcześniej ze wszystkich - zdradza M. Andrzejewska. 

Na 20-lecie Grupy Teatralnej "Na Fali" z Krobi powrót do przeszłości

Spektakl „Bajzel na kółkach” był nieoficjalną „inauguracją” jubileuszu 20-lecia istnienia Grupy Teatralnej „Na Fali”. Co jeszcze czeka nas w tym roku ze strony krobskich aktorów?

- Plany są takie, żeby zagrać ponownie spektakl gwarowy z zeszłego roku, ponieważ wiele osób go nie widziało ze względu na ograniczenia reżimu sanitarnego, więc obiecaliśmy widzom, że wrócimy [WIĘCEJ ZOBACZ KLIKAJĄC W OBRAZEK POD ARTYKUŁEM]. Jakkolwiek teraz aktorzy grupy gwarowej to już studenci i bardzo trudno nam się na próby umówić. Wierzę jednak, że jeszcze uda się, może we wrześniu, powtórzyć spektakl. Nie ukrywam, że także bardzo chciałabym, tak jak na 15-lecie przy przedstawieniu „Niezły bigos”  przygotowanym z aktorami, którzy przed wielu laty występowali w grupie „Na Fali”, wystawić podobną sztukę. Nie wiem jeszcze, jaka to miałaby być forma, czy aktorzy z różnych grup czy z jednej, jakkolwiek chciałabym uczcić 20-lecie spektaklem - podsumowuje Magdalena Andrzejewska.

Obsada spektaklu „Bajzel na kółkach”:

Aniela Dulska - Oliwia Bryl (debiut)

Zbyszko - Mikołaj Zaremba (debiut)

Felicjan Dulski/Hydraulik - Kacper Celka (debiut)

Ciocia Zdzisława Skwara - Joanna Ratajczyk

Hesia - Weronika Przybył

Mela - Zofia Rejek

Cecylia/Nauczycielka - Julia Marciniak (debiut)

Hanka - Karolina Idczak (debiut)

Reżyseria: Magdalena Andrzejewska

Scenariusz: Magdalena Andrzejewska, zespół (na podstawie tragifarsy „Moralność pani Dulskiej” G. Zapolskiej)

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy