Niedziela Palmowa nazywana była także Niedzielą Kwietną
Początki świętowania liturgii Niedzieli Palmowej lub Paschalnej sięgają IV wieku i wywodzą się z Jerozolimy. W tamtych czasach starano się jak najwierniej odtwarzać sceny z życia Jezusa, ale każdym regionie uroczystość wyglądała nieco inaczej. W Egipcie na czele procesji niesiono krzyż, w Jerozolimie biskup reprezentujący Chrystusa wjeżdżał do miasta na osiołku.
W Polsce Niedziela Palmowa nosiła także nazwę Niedzieli Kwietnej, bo zwykle przypada w czasie gdy pokazują się pierwsze kwiaty. W Niedzielę Palmową po sumie odbywały się w kościołach przedstawienia pasyjne. Za czasów króla Zygmunta III Wazy w roli Chrystusa, Kajfasza, Piłata czy Judasza występowali aktorzy, którzy chodzili po miastach i wioskach odtwarzając Misterium Męki Pańskiej.
Poświęcone palmy miały chronić zasiewy
Natomiast zwyczaj święcenia palm pojawił się w Kościele Katolickim w XI wieku. Palmy w Polsce zastępują często gałązki wierzbowe z baziami. Po ich poświęceniu zatyka się je za krzyże i obrazy, by strzegły domu od nieszczęść i zapewniały błogosławieństwo Boże. Wtykano także palmy na pola, aby Pan Bóg strzegł zasiewów i plonów przed gradem, suszą i nadmiernym deszczem.
W Chwałkowie postarano się nawet o osiołka
Jak najwierniej do kwestii odtworzenia sceny wjazdu Jezusa do Jerozolimy, w Niedzielę Palmową, 10 kwietnia podeszli parafianie, proboszcz i służba liturgiczna w parafii pw. Św. Trójcy w Chwałkowie.Na wzór wydarzeń sprzed 2000 lat zgromadzeni w procesji przeszli dookoła świątyni, jak Jezus w okolicach Góry Oliwnej. Postarano się nawet o osiołka, który jest jednym z symboli Niedzieli Palmowej, a w rękach wiernych widniały palmy. Z kolei ks. Sławomir Ruks, proboszcz parafii w Chwałkowie niósł na rękach jagniątko.
- Jezus (...) gdy przyszedł w pobliże Betfage i Betanii do Góry zwanej Oliwną wysłał dwóch spośród uczniów mówiąc: „Idźcie do wsi, która jest naprzeciwko, a wchodząc do nie znajdziecie oślę uwiązane, którego jeszcze nikt nie dosiadał. Odwiążcie i przyprowadźcie tutaj. A gdyby was kto pytał, dlaczego odwiązujecie tak powiecie: „Pan go potrzebuje”. Wysłani poszli i znaleźli wszystko tak jak im powiedział. A gdy odwiązywali ośle, zapytali ich jego właściciele: „Czemu odwiązujecie oślę?” Odpowiedzieli: „Pan go potrzebuje”. I przyprowadzili je do Jezusa, a zarzuciwszy na nie swe płaszcze wsadzili na nie Jezusa. Gdy jechał słali swe płaszcze na drodze, zbliżał się już do zboczy Góry Oliwnej, gdy całe mnóstwo uczniów zaczęło wielbić radośnie Boga za wszelkie cuda, które widzieli i wołali głośno: „Błogosławiony Król, który przychodzi w imię Pańskie. Pokój w Niebie i chwała na wysokości” - czytał w trakcie procesji słowa Ewangelii według Św. Łukasza ksiądz Sławomir Ruks, proboszcz parafii pod wezwaniem Św. Trójcy w Chwałkowie.
Po uroczystym obejściu świątyni wierni weszli do wnętrza kościoła, gdzie kontynuowano liturgię Niedzieli Palmowej.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.