Większości osób policja kojarzy się z niebieskim mundurem. Tymczasem komenda policji (nie tylko powiatowa, ale też wojewódzka i główna) to także miejsce, gdzie zatrudnienie znajdą wykształcone, sumienne i solidne osoby, które wykonują ważne i odpowiedzialne zadania, nie nosząc przy tym munduru.
Czym jest służba cywilna?
Mało kto zdaje sobie sprawę, że taka instytucja jak policja to w 20% pracownicy cywilni. Bez nich trudno byłoby wyobrazić sobie funkcjonowanie tej potężnej formacji. Wachlarz zajęć wykonywanych przez pracowników cywilnych jest bardzo zróżnicowany, ale właśnie ta instytucja jest dla wielu młodych ludzi początkiem zawodowej kariery w administracji publicznej, w zarządzaniu zasobami ludzkimi, w zamówieniach publicznych, we współpracy międzynarodowej, w kształtowaniu wizerunku instytucji, w logistyce oraz w wielu innych obszarach.
100 lat temu uchwalono Ustawę o państwowej służbie cywilnej
W tym roku Święto Służby Cywilnej, obchodzone 11 listopada [TUTAJ RELACJA Z OBCHODÓW Dnia Niepodległości w Gostyniu] jest szczególne, ponieważ przypada w 100. rocznicę uchwalenia przez Sejm II RP pierwszej w Polsce ustawy o państwowej służbie cywilnej. Za pierwowzór przepisów dotyczących służby państwowej można uznać obowiązujący w Królestwie Polskim Reskrypt Rady Regencyjnej Królestwa Polskiego z 11 czerwca 1918 r. zawierający tymczasowe przepisy służbowe dla urzędników państwowych i tabelę płac urzędników państwowych.1 kwietnia 1922 r., w niespełna trzy lata po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, weszła w życie uchwalona przez Sejm II RP ustawa z 17 lutego 1922 r. o państwowej służbie cywilnej. Był to sukces ówczesnej klasy politycznej. Służba cywilna stanowiła istotny element odradzającej się państwowości, usprawniła odbudowę instytucji państwa polskiego, a urzędnicy stanowili fundament tej działalności.
Obchody Święta Służby Cywilnej w Poznaniu
Z okazji obchodów Święta Służby Cywilnej, a także Narodowego Święta Niepodległości, komendant powiatowy policji w Gostyniu - mł. insp. Piotr Gorynia 7 listopada wziął udział w zbiórce wielkopolskich policjantów oraz pracowników policji, kóra odbyła się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.Podczas zbiórki komendant wojewódzki policji w Poznaniu - nadinsp. Piotr Mąka zwrócił się z podziękowaniami do funkcjonariuszy oraz pracowników cywilnych policji za ich wysiłek, zaangażowanie i budowanie właściwego wizerunku formacji. Bez ich zaangażowania i codziennej pracy na różnych stanowiskach, nie byłoby możliwe prawidłowe funkcjonowanie policji.
Do pracowników policji słowa skierował również Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk, którego list został odczytany podczas zbiorki. Wszystkim członkom korpusu służby cywilnej, pracownicom i pracownikom policji złożył wyrazy najwyższego uznania oraz serdeczne podziękowania za codzienne zaangażowanie, rzetelność i wysiłek wkładany w sprawne funkcjonowanie policji.
Obchody Święta Służby Cywilnej w Gostyniu
Z kolei w KPP w Gostyniu z okazji Dnia Służby Cywilnej komendant powiatowy - mł. insp. Piotr Gorynia oraz jego pierwszy zastępca - nadkom. Krzysztof Wróblewski spotkali się z pracownikami służby cywilnej zatrudnionymi w gostyńskiej komendzie, dziękując za codzienną pracę. Mł. insp. Piotr Gorynia zwrócił się do zgromadzonych słowami Komendanta Głównego Policji: „jesteście niewidzialnym sercem policji, bo choć Wasza praca jest często niedostrzegana, bez Was funkcjonowanie policji byłoby praktycznie niemożliwe”.
- Podziękował też za trud, wysiłek, profesjonalizm i zaangażowanie, jakie wkładają w wykonywanie swoich codziennych obowiązków - informuje st. asp. Monika Curyk, oficer prasowa KPP w Gostyniu.
Z okazji obchodzonego święta mł. insp. Piotr Gorynia wręczył pracownikom służby cywilnej nagrody - dodatkowy urlop oraz gratyfikacje finansowe od Komendanta Głównego Policji.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.