Reklama

Czy lokatorzy bloków zapłacą wyższe rachunki za mieszkanie? Drożyzna dotknie spółdzielnię mieszkaniową?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: arch. gostynska.pl

Czy lokatorzy bloków zapłacą wyższe rachunki za mieszkanie? Drożyzna dotknie spółdzielnię mieszkaniową? - Zdjęcie główne

Gostyń. Czy wzrosną czynsze mieszkań spółdzielczych w Gostyniu | foto arch. gostynska.pl

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Czy w związku z podniesieniem cen gazu i energii elektrycznej lokatorzy mieszkań, należących do Gostyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej powinni obawiać się podwyżek czynszu?

Na początku roku rząd przygotował rozwiązanie ustawowe, zakładające, że spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe będą w całości objęte taryfami na gaz, a lokale użytkowe będą z nich wyłączane.

Rozwiązanie polega na tym, że spółdzielnie i wspólnoty zostaną co do zasady uznane za zbiory lokali mieszkalnych i w związku z tym automatycznie zostaną objęte taryfami na gaz. Obowiązek zgłaszania w celu wyłączenia spod taryfy miał dotyczyć lokali użytkowych, sklepów itp. Przepisy obowiązują wstecznie, od 1 stycznia.

Obecnie jest tak, że zarządcy wspólnot czy spółdzielni mogą zgłaszać na specjalnej deklaracji dla sprzedawcy gazu, jaka część paliwa trafia do lokali mieszkalnych i w związku z tym może być objęta cenami regulowanymi taryf.

- To spowoduje, że Polacy będą bezpieczni, a skala podwyżek cen gazu będzie daleka od rynkowej. Będzie na poziomie 50 proc., tak jak dla wszystkich gospodarstw domowych - zaznaczali przedstawiciele rządu.

Jak informuje URE, każdy indywidualny odbiorca paliwa gazowego (gospodarstwo domowe lub kupujący gaz na jego potrzeby zarządca lub właściciel budynku wielolokalowego), ma dziś możliwość wyboru pomiędzy ceną gazu zatwierdzoną przez prezesa URE (taryfą), a tzw. stawkami wolnorynkowymi, w które nie ingeruje regulator i które sprzedawcy paliwa gazowego oferują swoim klientom.

Także PGNiG informuje, że spółdzielnie mieszkaniowe od 2018 roku mogą występować o rozliczanie gazu zgodnie z obowiązującą taryfą. Jak dodała spółka, obecnie objętych jest nią ponad 95 proc. klientów z gospodarstw domowych.

Urząd Regulacji Energetyki zatwierdza taryfy na gaz tylko dla gospodarstw domowych. Ostatnio zatwierdził stawki na 2022 r. - od stycznia rachunki gospodarstw domowych poszły w górę średnio o około 54 proc. Tuż po ogłoszeniu nowych taryf część spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych dostała nowe cenniki od swoich dostawców gazu, w których podwyżki sięgały nawet kilkuset procent. Okazało się, że korzystają oni z taryf rynkowych, a nie regulowanych.

Czy mieszkańcy Gostyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej powinni spodziewać się podwyżek opłat za mieszkanie?

Prezes zarządu oraz szef rady nadzorczej zapewniają, że członkowie spółdzielni mogą być spokojni. Przynajmniej w 2022 roku, kiedy to obowiązują umowy z dostawcami gazu i energii elektrycznej, zawarte przed wprowadzeniem w życie podwyżek.

- Czekamy na decyzje i faktury. Na razie opłaty naliczane są „po staremu”. A jak to będzie wyglądało po obciążeniach fakturowych, jakie otrzymuje spółdzielnia, nie wiadomo. Urząd Regulacji Energetyki wydał decyzję, że spółdzielnie powinny być traktowane jak odbiorcy indywidualni. Inna sytuacja, kiedy w lokalu prowadzona jest działalność gospodarcza, ale jeśli chodzi o mieszkańców, to póki co nie mamy żadnych wytycznych, by zmienić sposób naliczania rachunków za prąd, ani żadnych faktur obciążeniowych - mówi Henryk Urbaniak, szef rady nadzorczej GSM. Ma nadzieję, że do końca 2022 roku niewiele się zmieni. - Zasady rozliczania obowiązują takie, jak dotychczas - dodaje szef rady nadzorczej.

Prezes GSM Ryszard Wasik również uspokaja, mówiąc że podwyżki czynszów w tym roku nie są planowane.

- Jeśli chodzi o kotłownie gazowe, mamy umowy podpisane na rok 2022 i cena jest nam znana. Natomiast jeśli chodzi o rozliczenie ryczałtowe, z którego lokatorzy korzystają w pralniach, suszarniach, obowiązuje taryfa zatwierdzona przez URE. Ubiegłoroczna podwyżka cen gazu i prądu nie będzie miała znaczenia. U nas nie istnieje problem pod nazwą „gaz dla biznesu”. Działamy na taryfie zatwierdzonej w 2017 roku. Może wzrosnąć opłata za energię elektryczną z taryfy C - jak rozlicza się kotłownie, garaże. Mamy uchwałę o wysokości opłat podjętą w grudniu, ale na razie wielkiego zagrożenia w podwyżkach nie ma - zapewnia Ryszard Wasik. 

Kto zastąpi Ryszarda Wasika na stanowisku prezesa GSM? - TUTAJ

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy