Reklama

Czy grozi Ci rak jelita? Bezpłatne badania w powiecie gostyńskim

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

 Czy grozi Ci rak jelita? Bezpłatne badania w powiecie gostyńskim - Zdjęcie główne

Bezpłatne badanie jest dyskretne i bezbolesne | foto Adobe Stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Już w najbliższy poniedziałek, 10 stycznia wszyscy 50-letni i starsi mieszkańcy powiatu gostyńskiego mogą wziąć udział w bezpłatnym spotkaniu profilaktycznym i badaniu w kierunku nowotworu jelita grubego. Niewykryty i nieleczony corocznie zabija w Polsce tysiące ludzi.

Z propozycją bezpłatnych badań profilaktycznych jelita grubego dla mieszkańców powiatu gostyńskiego wystąpił Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów im. Aliny Pienkowskiej S.A. w Poznaniu. Jest to już kolejna propozycja nieodpłatnych badań dostępnych dla Wielkopolan w ostatnim czasie. 

Projekt profilaktyczny skierowany jest do osób w wieku aktywności zawodowej, mieszkańców województwa wielkopolskiego w wieku 50-74 lat, u których nie rozpoznano wcześniej nowotworu złośliwego jelita grubego i odbytnicy i którzy nie byli leczeni w tym zakresie. To są podstawowe i jedyne kryteria pozwalające na udział w badaniach.

Projekt przewiduje prowadzenie spotkań edukacyjnych i informacyjnych. W ramach projektu pacjent objęty jest badaniami profilaktycznymi – badaniami kału na krew utajoną oraz – w uzasadnionych przypadkach – także kolonoskopią.

Najpierw spotkanie, potem badanie

 Spotkania edukacyjne poprzedzające badanie odbędzie się w najbliższy poniedziałek, 10 stycznia popołudniu. Poszczególne godziny podajemy TUTAJ.  I jest to warunek konieczny do udziału w badaniu. Następnie, odbiór przygotowanych próbek zaplanowano kolejny tydzień, w dniach od 17 do 19 stycznia, harmonogram podajemy poniżej

Dodatkowo w projekcie uwzględniono konsultacje z zakresu genetyki onkologicznej dla osób, w rodzinie których zaobserwowano przypadki występowania nowotworów jelita grubego i odbytnicy przed 50 r.ż. Z tego powodu przy okazji zbierania próbek do badania każdy jego uczestnik będzie miał możliwość wypełnienia ankiety genetycznej, która zostanie następnie przeanalizowana przez specjalistów z onkologicznej poradni genetycznej OPEN. 

- Na spotkaniu są rozdawane dodatkowo ankiety genetyczne – tłumaczy Natalia Wicha, koordynatorka programu, która będzie prowadziła te spotkania. - Każdy z chętnych uczestników, dobrowolnie może ją zabrać do domu i ze spokojem uzupełnić. Jeżeli nasi analitycy uznają, że dana osoba wymaga dalszych konsultacji, kontaktujemy się indywidualnie z dana osobą. 

Na terenie powiatu gostyńskiego w najbliższym czasie zaplanowano 3 takie spotkania, w gminach Piaski, Pępowo i Krobia. Nie znaczy to jednak, że tylko mieszkańcy tych gmin mogą w nich uczestniczyć, program skierowany jest do wszystkich osób zameldowanych na terenie Wielkopolski.

Harmonogram spotkań edukacyjnych i odbioru próbek w powiecie gostyńskim

  • Piaski: spotkanie  w poniedziałek, 10 stycznia o godz. 17.15 w Domu Strażaka w Piaskach przy ul. Strzeleckiej 10C a termin oddawania próbek:  środa, 19 stycznia w godzinach 12.00-16.00, również w remizie. 
  • Pępowo: spotkanie w poniedziałek, 10 stycznia o godz. 15:00 w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej w Pępowie,  ul. St. Nadstawek 1A, próbki można dostarczyć we wtorek 18 stycznia  w godz. 12.00 do 16.00
  • Krobia: spotkanie w poniedziałek 10 stycznia o godz. 12.30 w  Gminnym Centrum Kultury i Rekreacji im. Jana z Domachowa Bzdęgi przy ul. Powstańców Wlkp. 27 a termin oddawania próbek to kolejny poniedziałek, 17 stycznia w godz. 11.00 – 15.00. 

Statystyki są okrutne

Co roku w Polsce diagnozuje się około 18 000 zachorowań na nowotwór złośliwy jelita. Analizując strukturę zachorowań można stwierdzić, że rak jelita grubego jest trzecim co do częstości występowania nowotworem złośliwym, na który zapadają mężczyźni, i drugim na który zapadają kobiety. Od kilku lat zachorowalność i umieralność na raka jelita grubego u obu płci wzrasta. W Polsce mamy o 10% niższą przeżywalność pacjentów chorujących na nowotwory dolnego odcinka układu pokarmowego niż w UE. Jest to spowodowane w znacznym stopniu zbyt późnym zgłaszaniem się do lekarza z tymi schorzeniami. Mówiąc o przeżywalności, myślimy o przeżyciu 5 lat od dnia diagnozy. Nowotwory dolnego odcinka układu pokarmowego rozwijają się bezobjawowo, ale stany przedrakowe można bardzo łatwo wykryć nieinwazyjnym badaniem na obecność krwi utajonej w kale.

Na terenie naszego powiatu na razie mamy 3 terminy spotkań, jeśli jednak dojdą do skutku kolejne w innych gminach, będziemy o tym informować. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy