Reklama

Było groźnie na przejeździe kolejowym w Kunowie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: arch. internauty

Było groźnie na przejeździe kolejowym w Kunowie - Zdjęcie główne

Kunowo. tak jeszcze tydzień temu wyglądał przejazd kolejowy w Kunowie. teraz pojawiły się tam znaki ograniczenia prędkości | foto arch. internauty

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Niebezpieczny przejazd kolejowy PKP, na drodze wojewódzkiej 308, z Kunowa w Kierunku Kościana. Mieszkańcy bali się, że uszkodzona szyna mogła doprowadzić do kolizji lub wypadku.

Przejazd kolejowy w Kunowie - szyna unosi się na wysokośc 3 metrów

W Kunowie ponad tydzień temu pojawiły się znaki Stop przy przejeździe kolejowym nieczynnej już linii z Gostynia w kierunku Kościana. Mieszkający w pobliżu zauważyli, że oznakowanie nie pojawiło się bez powodu i nieco uspokoiło bardzo niebezpieczną sytuację związaną z uszkodzonym torem kolejowym. 

- Szyna jest wyrwana i w trakcie przejazdu potrafi się unosić na wysokość 3 metrów. Dzięki znakom Stop samochody przejeżdżają wolniej, szyna się tak wysoko nie unosi – mówi jeden z mieszkańców Kunowa, który interweniował w redakcji w tej sprawie.  

Zauważył, że postawione znaki Stop nie rozwiązują sprawy całkowicie.

- Niestety, większość kierowców jeździ na pamięć i nie zwracają uwagi na znaki – stwierdził nasz rozmówca. 

Podkreślił, że stan techniczny przejazdu i drogi w pobliżu jest w opłakanym stanie. 

- Dziury i w dodatku wyrwana z zaczepów jedna szyna, która w momencie przejazdu jakiegokolwiek auta podskakuje w tych dziurach, może doprowadzić do kolizji lub wypadku – mówił mieszkaniec Kunowa. - TIR-y na Kościan jadą jednak na pamięć i to od godziny piątej rano. Sam hałas nie jest taki straszy, ale ta wyrwana szyna kolejowa – dodaje.

Znak Stop na przejeździe kolejowym w Kunowie to za mało

Zarządcą nieczynnej linii kolejowej przy drodze wojewódzkiej nr 308 jest spółka PKP S.A., Oddział Gospodarowania Nieruchomościami w Poznaniu. Z kolei administratorem drogi jest Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu. Interweniowaliśmy u zarządcy drogi w Poznaniu, co przyniosło pozytywne efekty. 

- PKP zostało niezwłocznie poinformowane o uszkodzeniu toru kolejowego, a także o konieczności – w trybie awaryjnym - podjęcia działań w zakresie kompleksowej, trwałej naprawy i tym samym przywrócenia bezpieczeństwa ruchu na przejeździe, do czego zobowiązują przepisy o drogach publicznych – odpowiedział na interwencję Andrzej Staszewski, zastępca dyrektora WZDW w Poznaniu. 

Nadmienił też, że Rejon Dróg Wojewódzkich w Kościanie podjął działania we własnym zakresie. Do czasu rozpoczęcia naprawy toru i przede wszystkim z myślą o bezpieczeństwie użytkowników ruchu drogowego, ustawiono oznakowania: znak A-11 „nierówna droga” – łącznie z istniejącym znakiem ostrzegawczym o przejeździe kolejowym - oraz znaki Stop. To, zdaniem drogowców, ma wymusić niewielką prędkość aut przejeżdżających przez przejazd.

- W opinii zarządcy drogi prace naprawcze, jakie wykonało PKP są niewystarczające, nie zapewniają wymaganych parametrów technicznych dla skrzyżowań dróg z liniami kolejowymi. Konieczne jest pilne wykonanie kompleksowej modernizacji. Warto podkreślić, że to zarządca linii kolejowej zobowiązany jest do utrzymywania przejazdu kolejowego w stanie technicznym zapewniającym bezpieczeństwo ruchu pojazdów i ponosi całkowitą odpowiedzialność za ewentualne szkody powstałe w obrębie przejazdu spowodowane jego złym stanem technicznym – poinformował Andrzej Staszewski.

Szosa przy przejeździe kolejowym została naprawiona przez ekipę drogową, wyrwy zostały zaklejone. Pojawiły się też nowe znaki ograniczenia prędkości do 40 km/h. 

O wątpliwościch związanych z rewitalizacją linii kolejowej Gostyń - Kąkolewo CZYTAJ TUTAJ

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy