Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, potocznie nazywana Bożym Ciałem to jedno z głównych i najbardziej uroczystych świąt obchodzonych przez Kościół katolicki - w Polsce od średniowiecza. To święto zobowiązujące katolików do uczestnictwa w tym dniu we mszy świętej. Celebrowane jest w każdej parafii w Polsce.
Boże Ciało w Gostyniu. Cztery parafie zaangażowane w przygotowania
W Gostyniu w przygotowanie procesji Bożego Ciała angażują się co roku 4 parafie: pw. św. Małgorzaty,. pw. bł. E. Bojanowskiego oraz parafia pw. Ducha Świętego z Gostynia, a także parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Świętogórskiej.W tym roku (16 czerwca 2022) wierni tłumnie uczestniczyli w celebracji obchodów święta Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, wychodząc po mszy św. z kościoła pw. Ducha Świętego, idąc ulicami Gostynia aż do rynku. Tam procesję główną zakończono mszą św. koncelebrowaną przez duszpasterzy gostyńskich parafii.
Uczestniczący w procesji zatrzymywali się przy 4 ołtarzach, przygotowanych przez poszczególne parafie. W tym czasie kapłani umieszczali Najświętszy Sakrament na tronie. Po modlitwie wierni mogli usłyszeć krótką homilię. Wystarczyło się skupić, by usłyszeć, że kapłan mówił o służbie miłości wobec bliźniego, uświadamiał wiernych, że powinna się w nich rodzić miłość do obecności Chrystusa w ludziach ubogich i najbardziej potrzebujących. Powinniśmy pamiętać, że wiara w Chrystusa jest dla wszystkich.
- „Żal mi tego tłumu, bo nie mają co jeść” - te słowa ukazują dogłębne współczucie, jakie Chrystus żywi wobec każdej osoby. Czy mogę powiedzieć tak samo, jak On? Czy mogę powiedzieć, że jest mi żal z powodu tak wielu osób, które głodują na tym świecie i niejednokrotnie nawet umierają z tego powodu. Nie może być tak, że będąc nasyconym Chlebem z nieba nie będę zwracał uwagi na tych, którym brakuje chleba powszedniego. Przecież każda celebracja eucharystyczna uobecnia sakramentalny dar, jaki Jezus uczynił z własnego życia przez śmierć na krzyżu dla nas oraz dla całego świata. Równocześnie w Eucharystii czyni On z nas świadków współczucia Boga wobec każdego brata i siostry - mówił kapłan przy drugiej stacji pn. "Eucharystia jest pokarmem duszy".
Stacja trzecia procesji Bożego Ciała w Gostyniu - „Eucharystia jest zadatkiem życia wiecznego”
Wszyscy, którzy wychodzą ze mszy św. i idą do świata, nie mogą zatrzymać dla siebie miłości, którą celebrują w Najświętszym Sakramencie.
- To czego świat potrzebuje, to miłość Boga, spotkanie z Chrystusem i wiara w Niego. Jak wyglądasz, kiedy wychodzisz ze mszy świętej? Czy ktoś patrzący na Ciebie z boku może rozpoznać, że jesteś przemieniony przez to niezwykłe wydarzenie? Co mówisz, kiedy z niej wychodzisz? Czy ktoś, słuchający ciebie może usłyszeć, że przeżyłeś coś wyjątkowego? Pierwszą podstawową misją, która rodzi się ze świętych tajemnic, które celebrujemy jest dawanie świadectwa naszym życiem (...) Wielu z naszych bliskich oraz przyjaciół juz nie przychodzi na Eucharystię i nie spotyka tam Chrystusa. Oby jednak mogli spotkać go w nas, którzy z Nim się regularnie spotykamy i Nim się karmimy. Oby mogli usłyszeć Go w naszym słowie, dostrzec w naszym spojrzeniu i poczuć w naszym geście. Może wtedy zapragną mieć współuczestnictwo z nami i zapragną spotkać się z nim osobiście - głosił kapłan w homilii przy trzecim ołtarzu
Poza tym duchowni uświadamiali wiernym, którzy szli w procesji Bożego Ciała w Gostyniu, że brak miłości między nami będzie skutkowało brakiem wiary w świecie.
- Właściwie już to się dzieje, jesteśmy daleko od siebie, jesteśmy podzieleni, więc nieautentyczni. Popatrzmy na nasze parafie, na naszą rodzinę - czy stanowimy jedno? Czy przyciągamy tych, którzy są daleko od Boga? A może odpycha ich smród obojętności, a nawet wrogości? - zastanawiał się kapłan przy 4 stacji na gostyńskim rynku.
Z historii obchodów Bożego Ciała. Od kiedy w Polsce?
Bezpośrednią przyczyną ustanowienia święta Bożego Ciała były objawienia Julianny Cornillon z Francji, która w 1209 r. miała widzenia jasnej tarczy księżyca z zarysowaną ciemną plamą. Widzenia te zostały zinterpretowane jako skutek braku wśród świąt kościelnych dnia poświęconego Najświętszemu Sakramentowi.W Kościele powszechnym święto Ciała Chrystusa zostało ustanowione w 1317 roku. Wcześniej, bo w 1264 roku papież Urban IV wydał bullę Transiturus de hoc mundo, w której ustanowił festum Corporis Christi - święto Ciała Chrystusa. Miało być ono uczczeniem Jezusa obecnego w Eucharystii, ale też zadośćuczynieniem za znieważanie Chrystusa w Najświętszym Sakramencie oraz błędy heretyków. Ogłoszenie bulli nie było możliwe, ponieważ Urban IV niedługo potem zmarł. Wolę Urbana IV wypełnił papież Jan XXII dopiero w 1317 roku.
Trzy lata później, w 1320 r. Boże Ciało zostało wprowadzone w Polsce. Po raz pierwszy liturgię Bożego Ciała odprawił bp Nanker w Krakowie. Już w XV wieku Boże Ciało było jednym z głównych świąt kościelnych w większości polskich parafii. W 1420 roku podczas synodu gnieźnieńskiego uroczystość Bożego Ciała uznano za powszechną, co oznaczało celebrowanie jej w każdej parafii w Polsce.
Jak Boże Ciało obchodzono w Krobi? - KLIK
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.