9-letni Olek z Pudliszek wystąpi w Wielkim Teście Wiedzy o piłce nożnej w TVP. Mama celowała w geografię, on lubi Lecha i "Lewego"
Przygoda Olka z piłką nożną (tą teoretyczną) rozpoczęła się na dobre w 2019 roku, gdy, jak mówi sam zainteresowany, namiętnie zaczął oglądać mecze, w szczególności upodobał sobie rozgrywki Ligi Mistrzów, mecze reprezentacji Polski, polską Ekstraklasę i hiszpańską La Ligę. Często komentuje rozgrywki, naśladując komentatorów sportowych.
- Olek ma bardzo dobrą pamięć, dlatego pamięta wszystkie informacje sportowe, które wyszukuje w internecie lub prasie. Pasją do zgłębiania wiedzy o sporcie, a także do geografii, zaraził go tata, również wieki fan piłki nożnej. Ma szeroką wiedzę, doskonale potrafi wskazać wszystkie miejsca na mapie świata, flagi oraz stolice. Od małego zbierał karty piłkarskie a jego ulubioną zabawką był globus. Część kart i gazet dostał w prezencie od taty, pozostałe otrzymuje na różne uroczystości: święta czy urodziny - opowiada Marta Wleklińska, mama 9-latka.
Jego ulubionym klubem jest Lech Poznań (już dostał obietnicę od rodziców, że w przyszłym roku, jak tylko „zrobi się ciepło” będzie mógł obejrzeć drużynę Lechitów na Bułgarskiej), a piłkarzem Robert Lewandowski. Za co lubi jednego z najlepszych, jeżeli nie najlepszego obecnie napastnika na świecie?
- Bo jest Polakiem, i ma fajny styl gry. Potrafi wyprowadzić akcję samemu i czasami ratuje drużynę w ostatnich minutach - tłumaczy Olek.
Chłopiec deklaruje też przywiązanie do każdego klubu, w którym gra „Lewy” (czyli obecnie z pasją ogląda mecze FC Barcelony).
9-letni Olek z Pudliszek wystąpi w Wielkim Teście Wiedzy o piłce nożnej w TVP. Przez pierwszy etap przeszedł jak burza
Zainteresowanie piłką u Olka wyraża się w ciągłej chęci zdobywania wiedzy. Właśnie to zaprowadziło chłopca do Wielkiego Finału konkursu wiedzy o piłce nożnej - „Poznaj Polskę na sportowo” adresowanego do uczniów w wieku od 6 do 19 lat, gdzie wygrać można było m.in. zaproszenia na mecz reprezentacji Polski oraz gadżety ufundowane przez Polski Związek Piłki Nożnej.O zabawie rodzina państwa Wleklińskich dowiedziała się dzięki informacji od dyrekcji Szkoły Podstawowej im. Stanisława Fenrycha w Pudliszkach, do której uczęszcza chłopiec.
- Mówię: „Olek lubisz piłkę, to dalej, a co ci szkodzi”. Zmotywowałam go. Nie spodziewaliśmy się, że się zakwalifikuję, bo brał udział na luzie, dla samego siebie - mówi Marta Wleklińska.
Pierwszy etap konkursu „Poznaj Polskę na sportowo” odbywał się zdalnie i polegał na rozwiązaniu do 5 października 2022 roku quizu online na stronie www.laczynaspilka.pl, we właściwej kategorii wiekowej. W teście znajdowało się 11 pytań - do każdego przyporządkowano 4 odpowiedzi z tylko jedną prawidłową. A, że dla Olka takie quizy to nie pierwszyzna także poprawne jego wypełnienie zajęło mu... 19 sekund.
- Średnio potrzebowałem 1-1,4 sekundy na zaznaczenie odpowiedzi na tablecie - wylicza 9-letni Olek.
Nie może więc dziwić, że z takim wynikiem mały mieszkaniec Pudliszek znalazł się pośród 25 chłopców i 25 dziewczynek z najlepszym rezultatami w swoim województwie w swojej kategorii wiekowej. Zwycięzców w Wielkopolsce zaproszono do finału rozgrywanego w Jarocinie 3 listopada 2022 roku.
- kategoria I – uczniowie w wieku od 6 do 9 lat;
- kategoria II – uczniowie w wieku od 10 do 14 lat;
- kategoria III – uczniowie w wieku od 15 do 19 lat.
DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD ZDJĘCIEM - KLIKNIJ GRAFIKĘ, żeby ZOBACZYĆ FOTOREPORTAŻ
9-letni Olek z Pudliszek wystąpi w Wielkim Teście Wiedzy o piłce nożnej w TVP. W drugim etapie "wykosił" rywali
Na etap wojewódzki wybrała się cała rodzina Wleklińskich.
- Przyznaję, że cały czas marudziłam synowi: "Olek, po co my tam jedziemy? Ty się w ogóle nie uczyłeś, nic nie czytałeś. A mąż na to: „Daj mu spokój” i tak żartem dodał: „Tak w ogóle to ja już nie mam urlopu, więc ty już Olek nic nie wygrywaj” - relacjonuje ze śmiechem mama piłkarskiego omnibusa.
Chłopiec „nie posłuchał” i w Jarocinie ponownie nie miał sobie równych. Dosłownie „wykosił” przeciwników w II etapie PZPN-owskiego konkursu „Poznaj Polskę na sportowo” - z 20 uczestników trójka dzieci odpowiedziała prawidłowo na wszystkie pytania, w tym Olek, który o 40 sekund wyprzedził kolejną osobę w klasyfikacji (tutaj również do rozwiązania był dla każdego taki sam zestaw 11 pytań z 4 możliwościami). Przy czym zdaniem chłopca, mógł osiągnąć jeszcze lepszy czas, gdyby nie tablet, z którym nie był zaznajomiony.
- Miałem czas 1 minuta 4 sekund i 968 tysięcznych, ale straciłem jakieś 20 sekund przez to, że nie mogłem przesunąć filmów, tak jak w domu - opowiada Olek.
A jakie pytania postawiono na teście przed 9-latkiem? Niejeden dorosły łamałby sobie nad nimi głowę, a weźmy jeszcze pod uwagę, że liczyła się szybkość odpowiedzi. Na podstawie wyświetlonych fragmentów meczów Olek Wlekliński musiał odpowiedzieć, na przykład, kto jest autorem danego gola? W jakich barwach gra Górnik Zabrze? Które zwierzę nigdy nie było maskotką mistrzostwa świata czy Europy? Warta i Lech, z jakiego miasta to są kluby?
- Do wyboru był Poznań, Wrocław, Kraków i Warszawa - oczywiście z Poznania. I było jeszcze takie: kto strzelił bramkę w meczu ze Słowacją na Euro 2020: Karol Linetty, Robert Lewandowski, Adam Buksa, Piotr Zieliński i Krzysztof Piątek? Gola strzelił Karol Linetty - tłumaczy chłopiec.
9-letni Olek z Pudliszek wystąpi w Wielkim Teście Wiedzy o piłce nożnej w TVP. Zwycięstwo dedykuje prababci Geni
Wygrywając etap wojewódzki w Jarocinie, mały mieszkaniec Pudliszek już wiedział, że niezależnie od wyniku Wielkiego Finału (17 listopada 2022 r.) konkursu „Poznaj Polskę na sportowo”, który zostanie rozegrany w formacie Wielkiego Testu Wiedzy w programie telewizyjnym na żywo w studiu Telewizji Polskiej w Warszawie, otrzyma najcenniejszą dla siebie nagrodę - bilet na mecz reprezentacji Polski.Dzień przed mundialem Biało-Czerwoni zagrają z Chile i Olek Wlekliński razem z tatą Konradem będą jednymi z tych, którzy zasiądą na trybunach. Jest to wielkie marzenie chłopca, który chciałby, kiedyś zobaczyć mistrzostwa świata na arenach polskich stadionów lub czempionat Starego Kontynentu.
- Trochę jest mu smutno, że mecz Polska - Chile nie odbędzie na PGE Narodowym przez te wszystkie zawirowania z dachem - dodaje mama 9-latka.
Rodzina Wleklińskich była pełna dumy i niedowierzania już po zwycięstwie Olka w Jarocinie.
- Wiedzieliśmy, że ma wiedzę, ale nie spodziewaliśmy się, że tak szeroką. Byłam w szoku, że on zna odpowiedzi na takie pytania - stwierdza M. Wleklińska.
Sukces chłopca pojawił się w trudnym dla nich czasie, ponieważ zmarła prababcia 9-latka i jej pogrzeb zaplanowano właśnie na dzień rozgrywania meczu. Dlatego do ostatnich dni bił się z myślami, czy w ogóle jechać do Warszawy?
- Prosto z Jarocina zadzwonił do babci Geni, ale ona już go dopingować nie będzie. Olek bardzo to przeżywał, ale mówię: „Babcia by chciała, żebyś jechał” - wyjaśnia pani Marta.
9-letni Olek z Pudliszek wystąpi w Wielkim Teście Wiedzy o piłce nożnej w TVP
9-letniego Olka Wleklińskiego rodzina, koleżanki i koledzy z klasy IVa, a prawdopodobnie cała szkoła i Pudliszki będą mogły zobaczyć w czwartek, 17 listopada 2022 roku na antenie TVP1 o godz. 20.15 jako jednego z reprezentantów Wielkopolski w wielkim finale konkursu „Poznaj Polskę na sportowo”. Jak będzie wyglądało to wydarzenie rozegrane w formacie Wielkiego Testu Wiedzy w programie telewizyjnym na żywo?Poprzez eliminacje w II etapach wyłoniono 6 przedstawicieli z województwa wielkopolskiego: trzech chłopców i trzy dziewczynki z każdej kategorii wiekowej. Na czele drużyny stanie kapitan, którą będzie „osoba publiczna związana zamieszkaniem lub pochodzeniem z danym województwem”. Łatwo policzyć, że przy 16 regionach w sumie będzie 96 uczestników.
W III etapie będzie 5 rund: zasadnicze (I, II, III i IV) oraz runda V (wielki finał). W czterech pierwszych uczestnicy będą odpowiadać na zestaw 8 pytań z zakresu wiedzy o piłce nożnej - na udzielenie odpowiedzi na każde będzie 5 sekund. W wielkim finale liczba pytań zostanie ograniczona do 6 z czterema możliwymi odpowiedziami, a czas na udzielenie odpowiedzi nie będzie ograniczony.
Olek Wlekliński z racji wieku (kategoria 6-10 lat) będzie odpowiadał w Rundzie I w parze z dziewczynką z Wielkopolski za pomocą specjalnego terminala udzielając wspólnej odpowiedzi, uzyskując punkty dla swojej drużyny (1 pkt za każdą prawidłową odpowiedź). I tak dalej w zależności od wieku uczestników.
Po trzech rundach wyniki drużynowe zostaną zsumowane i wyłonione 8 najlepszych regionów (w przypadku równej liczby punktów zdecyduje łączny czas udzielania odpowiedzi na wszystkie pytania w rundach). W Rundzie IV bierze udział cała drużyna wraz z kapitanem, który będzie udzielał odpowiedzi w jej imieniu. Spośród tej ósemki do wielkiego finału (runda V) trafią 2 najlepsze wojewódzkie reprezentacje, które będą musiały odpowiedzieć na 6 pytań (po 3 na drużynę), każde z czterema wariantami do wyboru i tylko jednym poprawnym. O zwycięstwie w całym konkursie „Poznaj Polskę na sportowo” zdecyduje liczba zdobytych punktów w wielkim finale.
Reprezentanci najlepszej drużyny otrzymają tzw. Zestaw Kibica Reprezentacji Polski, o wartości 2000 zł.
- Trzymamy kciuki, żeby Olek z naszym województwem przeszedł, jak najdalej. Z tego co wiemy, będą także grali o 80 tysięcy złotych, ale nie dla siebie, te pieniądze zostaną przekazane na jakiś szczytny cel - dopowiada Marta Wleklińska.
KLIKNIJ ZDJĘCIE, żeby ZOBACZYĆ FOTOREPORTAŻ
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.