Reklama

9-letni Olek Wlekliński z Pudliszek wystąpi w Wielkim Teście Wiedzy o Sporcie w TVP. Piłka nożna nie ma przed nim tajemnic

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wszystkie koleżanki i koledzy z klasy, szkoły oraz zapewne mieszkańcy Pudliszek trzymają kciuki za 9-letniego Olka Wleklińskiego, który już udowodnił, że o piłce nożnej wie wszystko. Chłopiec wystąpi w telewizji w Wielkim Teście Wiedzy, dzięki zwycięstwu w konkursie „Poznaj Polskę na sportowo”, organizowanym przez PZPN oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki. Występ Olka będzie można obejrzeć w czwartek, 17 listopada 2022r. o godz. 20.15 w programie na żywo na antenie TVP1. Swój udział w teście 9-latek dedykuje... zmarłej niedawno prababci. - Jadę tam dla niej - deklaruje Olek Wlekliński.

9-letni Olek z Pudliszek wystąpi w Wielkim Teście Wiedzy o piłce nożnej w TVP. Mama celowała w geografię, on lubi Lecha i "Lewego"

Przygoda Olka z piłką nożną (tą teoretyczną) rozpoczęła się na dobre w 2019 roku, gdy, jak mówi sam zainteresowany, namiętnie zaczął oglądać mecze, w szczególności upodobał sobie rozgrywki Ligi Mistrzów, mecze reprezentacji Polski, polską Ekstraklasę i hiszpańską La Ligę. Często komentuje rozgrywki, naśladując komentatorów sportowych.

- Olek ma bardzo dobrą pamięć, dlatego pamięta wszystkie informacje sportowe, które wyszukuje w internecie lub prasie. Pasją do zgłębiania wiedzy o sporcie, a także do geografii, zaraził go tata, również wieki fan piłki nożnej. Ma szeroką wiedzę, doskonale potrafi wskazać wszystkie miejsca na mapie świata, flagi oraz stolice. Od małego zbierał karty piłkarskie a jego ulubioną zabawką był globus. Część kart i gazet dostał w prezencie od taty, pozostałe otrzymuje na różne uroczystości: święta czy urodziny - opowiada Marta Wleklińska, mama 9-latka.

Jego ulubionym klubem jest Lech Poznań (już dostał obietnicę od rodziców, że w przyszłym roku, jak tylko „zrobi się ciepło” będzie mógł obejrzeć drużynę Lechitów na Bułgarskiej), a piłkarzem Robert Lewandowski. Za co lubi jednego z najlepszych, jeżeli nie najlepszego obecnie napastnika na świecie?

- Bo jest Polakiem, i ma fajny styl gry. Potrafi wyprowadzić akcję samemu i czasami ratuje drużynę w ostatnich minutach - tłumaczy Olek.

Chłopiec deklaruje też przywiązanie do każdego klubu, w którym gra „Lewy” (czyli obecnie z pasją ogląda mecze FC Barcelony).    

9-letni Olek z Pudliszek wystąpi w Wielkim Teście Wiedzy o piłce nożnej w TVP. Przez pierwszy etap przeszedł jak burza

Zainteresowanie piłką u Olka wyraża się w ciągłej chęci zdobywania wiedzy. Właśnie to zaprowadziło chłopca do Wielkiego Finału konkursu wiedzy o piłce nożnej - „Poznaj Polskę na sportowo” adresowanego do uczniów w wieku od 6 do 19 lat, gdzie wygrać można było m.in. zaproszenia na mecz reprezentacji Polski oraz gadżety ufundowane przez Polski Związek Piłki Nożnej.

O zabawie rodzina państwa Wleklińskich dowiedziała się dzięki informacji od dyrekcji Szkoły Podstawowej im. Stanisława Fenrycha w Pudliszkach, do której uczęszcza chłopiec.

- Mówię: „Olek lubisz piłkę, to dalej, a co ci szkodzi”. Zmotywowałam go. Nie spodziewaliśmy się, że się zakwalifikuję, bo brał udział na luzie, dla samego siebie - mówi Marta Wleklińska. 

Pierwszy etap konkursu „Poznaj Polskę na sportowo” odbywał się zdalnie i polegał na rozwiązaniu do 5 października 2022 roku quizu online na stronie www.laczynaspilka.pl, we właściwej kategorii wiekowej. W teście znajdowało się 11 pytań - do każdego przyporządkowano 4 odpowiedzi z tylko jedną prawidłową. A, że dla Olka takie quizy to nie pierwszyzna także poprawne jego wypełnienie zajęło mu... 19 sekund.

- Średnio potrzebowałem 1-1,4 sekundy na zaznaczenie odpowiedzi na tablecie - wylicza 9-letni Olek.

Nie może więc dziwić, że z takim wynikiem mały mieszkaniec Pudliszek znalazł się pośród 25 chłopców i 25 dziewczynek z najlepszym rezultatami w swoim województwie w swojej kategorii wiekowej. Zwycięzców w Wielkopolsce zaproszono do finału rozgrywanego w Jarocinie 3 listopada 2022 roku.

  • kategoria I – uczniowie w wieku od 6 do 9 lat;
  • kategoria II – uczniowie w wieku od 10 do 14 lat;
  • kategoria III – uczniowie w wieku od 15 do 19 lat.
 

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD ZDJĘCIEM - KLIKNIJ GRAFIKĘ, żeby ZOBACZYĆ FOTOREPORTAŻ

9-letni Olek z Pudliszek wystąpi w Wielkim Teście Wiedzy o piłce nożnej w TVP. W drugim etapie "wykosił" rywali

Na etap wojewódzki wybrała się cała rodzina Wleklińskich.

- Przyznaję, że cały czas marudziłam synowi: "Olek, po co my tam jedziemy? Ty się w ogóle nie uczyłeś, nic nie czytałeś. A mąż na to: „Daj mu spokój” i tak żartem dodał: „Tak w ogóle to ja już nie mam urlopu, więc ty już Olek nic nie wygrywaj” - relacjonuje ze śmiechem mama piłkarskiego omnibusa.

Chłopiec „nie posłuchał” i w Jarocinie ponownie nie miał sobie równych. Dosłownie „wykosił” przeciwników w II etapie PZPN-owskiego konkursu „Poznaj Polskę na sportowo” - z 20 uczestników trójka dzieci odpowiedziała prawidłowo na wszystkie pytania, w tym Olek, który o 40 sekund wyprzedził kolejną osobę w klasyfikacji (tutaj również do rozwiązania był dla każdego taki sam zestaw 11 pytań z 4 możliwościami). Przy czym zdaniem chłopca, mógł osiągnąć jeszcze lepszy czas, gdyby nie tablet, z którym nie był zaznajomiony.

- Miałem czas 1 minuta 4 sekund i 968 tysięcznych, ale straciłem jakieś 20 sekund przez to, że nie mogłem przesunąć filmów, tak jak w domu - opowiada Olek. 

A jakie pytania postawiono na teście przed 9-latkiem? Niejeden dorosły łamałby sobie nad nimi głowę, a weźmy jeszcze pod uwagę, że liczyła się szybkość odpowiedzi. Na podstawie wyświetlonych fragmentów meczów Olek Wlekliński musiał odpowiedzieć, na przykład, kto jest autorem danego gola? W jakich barwach gra Górnik Zabrze? Które zwierzę nigdy nie było maskotką mistrzostwa świata czy Europy? Warta i Lech, z jakiego miasta to są kluby?

- Do wyboru był Poznań, Wrocław, Kraków i Warszawa - oczywiście z Poznania. I było jeszcze takie: kto strzelił bramkę w meczu ze Słowacją na Euro 2020: Karol Linetty, Robert Lewandowski, Adam Buksa, Piotr Zieliński i Krzysztof Piątek? Gola strzelił Karol Linetty - tłumaczy chłopiec. 

9-letni Olek z Pudliszek wystąpi w Wielkim Teście Wiedzy o piłce nożnej w TVP. Zwycięstwo dedykuje prababci Geni

Wygrywając etap wojewódzki w Jarocinie, mały mieszkaniec Pudliszek już wiedział, że niezależnie od wyniku Wielkiego Finału (17 listopada 2022 r.) konkursu „Poznaj Polskę na sportowo”, który zostanie rozegrany w formacie Wielkiego Testu Wiedzy w programie telewizyjnym na żywo w studiu Telewizji Polskiej w Warszawie, otrzyma najcenniejszą dla siebie nagrodę - bilet na mecz reprezentacji Polski.

Dzień przed mundialem Biało-Czerwoni zagrają z Chile i Olek Wlekliński razem z tatą Konradem będą jednymi z tych, którzy zasiądą na trybunach. Jest to wielkie marzenie chłopca, który chciałby, kiedyś zobaczyć mistrzostwa świata na arenach polskich stadionów lub czempionat Starego Kontynentu.

- Trochę jest mu smutno, że mecz Polska - Chile nie odbędzie na PGE Narodowym przez te wszystkie zawirowania z dachem - dodaje mama 9-latka.

Rodzina Wleklińskich była pełna dumy i niedowierzania już po zwycięstwie Olka w Jarocinie.

- Wiedzieliśmy, że ma wiedzę, ale nie spodziewaliśmy się, że tak szeroką. Byłam w szoku, że on zna odpowiedzi na takie pytania - stwierdza M. Wleklińska.

Sukces chłopca pojawił się w trudnym dla nich czasie, ponieważ zmarła prababcia 9-latka i jej pogrzeb zaplanowano właśnie na dzień rozgrywania meczu. Dlatego do ostatnich dni bił się z myślami, czy w ogóle jechać do Warszawy?

- Prosto z Jarocina zadzwonił do babci Geni, ale ona już go dopingować nie będzie. Olek bardzo to przeżywał, ale mówię: „Babcia by chciała, żebyś jechał” - wyjaśnia pani Marta.

9-letni Olek z Pudliszek wystąpi w Wielkim Teście Wiedzy o piłce nożnej w TVP

9-letniego Olka Wleklińskiego rodzina, koleżanki i koledzy z klasy IVa, a prawdopodobnie cała szkoła i Pudliszki będą mogły zobaczyć w czwartek, 17 listopada 2022 roku na antenie TVP1 o godz. 20.15 jako jednego z reprezentantów Wielkopolski w wielkim finale konkursu „Poznaj Polskę na sportowo”. Jak będzie wyglądało to wydarzenie rozegrane w formacie Wielkiego Testu Wiedzy w programie telewizyjnym na żywo? 

Poprzez eliminacje w II etapach wyłoniono 6 przedstawicieli z województwa wielkopolskiego: trzech chłopców i trzy dziewczynki z każdej kategorii wiekowej. Na czele drużyny stanie kapitan, którą będzie „osoba publiczna związana zamieszkaniem lub pochodzeniem z danym województwem”. Łatwo policzyć, że przy 16 regionach w sumie będzie 96 uczestników. 

W III etapie będzie 5 rund: zasadnicze (I, II, III i IV) oraz runda V (wielki finał). W czterech pierwszych uczestnicy będą odpowiadać na zestaw 8 pytań z zakresu wiedzy o piłce nożnej - na udzielenie odpowiedzi na każde będzie 5 sekund. W wielkim finale liczba pytań zostanie ograniczona do 6 z czterema możliwymi odpowiedziami, a czas na udzielenie odpowiedzi nie będzie ograniczony.

Olek Wlekliński z racji wieku (kategoria 6-10 lat) będzie odpowiadał w Rundzie I w parze z dziewczynką z Wielkopolski za pomocą specjalnego terminala udzielając wspólnej odpowiedzi, uzyskując punkty dla swojej drużyny (1 pkt za każdą prawidłową odpowiedź). I tak dalej w zależności od wieku uczestników.

Po trzech rundach wyniki drużynowe zostaną zsumowane i wyłonione 8 najlepszych regionów (w przypadku równej liczby punktów zdecyduje łączny czas udzielania odpowiedzi na wszystkie pytania w rundach). W Rundzie IV bierze udział cała drużyna wraz z kapitanem, który będzie udzielał odpowiedzi w jej imieniu. Spośród tej ósemki do wielkiego finału (runda V) trafią 2 najlepsze wojewódzkie reprezentacje, które będą musiały odpowiedzieć na 6 pytań (po 3 na drużynę), każde z czterema wariantami do wyboru i tylko jednym poprawnym. O zwycięstwie w całym konkursie „Poznaj Polskę na sportowo” zdecyduje liczba zdobytych punktów w wielkim finale.

Reprezentanci najlepszej drużyny otrzymają tzw. Zestaw Kibica Reprezentacji Polski, o wartości 2000 zł.

- Trzymamy kciuki, żeby Olek z naszym województwem przeszedł, jak najdalej. Z tego co wiemy, będą także grali o 80 tysięcy złotych, ale nie dla siebie, te pieniądze zostaną przekazane na jakiś szczytny cel - dopowiada Marta Wleklińska. 

KLIKNIJ ZDJĘCIE, żeby ZOBACZYĆ FOTOREPORTAŻ

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy