Wiele samorządów z całej Polski zadeklarowało pomoc finansową dla gminy Borek, po nawałnicy 11 sierpnia. Ogólna pula środków, jakie dotarły do boreckiej kasy nie jest mała. - Zwiększa się środki finansowe gminy Borek o 10 000 złotych. Są to pieniądze uzyskane z tytułu pomocy finansowej, otrzymane z powiatu siemiatyckiego - na usunięcie skutków nawałnicy w infrastrukturze drogowej - informowała boreckich radnych skarbnik gminy Mirosława Kozłowska. Było to na ostatniej sesji, przy okazji omawiania uchwały, dotyczącej budżetu gminy. Nie są to jedyne pieniądze, które dotarły do gminy Borek.
Burmistrz Marek Rożek uważa, że zainteresowanie samorządów gminą Borek i szkodami, jakie wyrządziła w niej sierpniowa nawałnica zwiększyło się po wizycie premier Beaty Szydło.
- Ona miała na to bardzo duży wpływ. Naszą gminę odwiedzili też ministrowie. (...) Później wiadomości o szkodach po nawałnicy poszły w eter. Samorządowcy zobaczyli w telewizji, co się stało. I miałem odzew. W telefonach, które odzywały się w urzędzie padały pytania: czy dodzwoniliśmy się do gminy Borek Wlkp., w której była premier Szydło? - opowiada borecki włodarz.
Podkreśla, że sierpniowa nawałnica spowodowała ogromne straty w gminie. Społeczeństwo poprzez zasiłki celowe z budżetu państwa otrzymało wsparcie. Gminy mogły występować również z wnioskami o pomoc w odbudowaniu infrastruktury. Najwcześniej ze wsparciem finansowym do boreckiego samorządu zgłosiła się gmina Kwilcz. Tam rada uchwaliła pomoc w wysokości 5 000 zł na odbudowanie infrastruktury parkowej (ile dała Enea ZOBACZ TUTAJ). - Samorząd, wspomagający nas finansowo, konkretnie pisze, na jaki cel mają być wydane środki. I my zgodnie z przeznaczeniem musimy je zagospodarować, na konkretne zadania: na naprawę uszkodzonych dróg, na udrożnienie. Musimy też udokumentować, że akurat na danej drodze leżały drzewa i ją uszkodziły - wyjaśnia Marek Rożek.
Jakie samorządy zadeklarowały pomoc? Która gmina przekazała najwięcej pieniędzy? Zobacz w bieżącym numerze „Życia Gostynia”