Reklama lokalna
reklama

W szkołach tego nie uczą. Symulator za 50 tysięcy

Opublikowano:
Autor:

W szkołach tego nie uczą. Symulator za 50 tysięcy - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

W Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gostyniu wkrótce pojawi się mobilny symulator zagrożeń pożarowych. W przyszłości ma też powstać salka edukacyjna „Ognik”. Co to za nowości?

Mobilny symulator zagrożeń pożarowych jest niczym innym, jak inteligentną makietą budynku jednorodzinnego, w którym komputery i urządzenia elektroniczne kontrolują każdy jego element. Wygląda jak jedna z miejskich kamienic. Makieta sterowana jest za pomocą specjalnie stworzonej aplikacji, która umożliwia manualne włączanie i wyłączanie wszelkich urządzeń wewnątrz domu. Budynek jest wykonany w skali 1:12, posiada sześć lokali, rozmieszczonych na trzech kondygnacjach. W poszczególnych pomieszczeniach symulatora, takich jak kuchnia, sypialnia, pokój dziecka czy łazienka, zaaranżowano potencjalne zagrożenia: począwszy od zagrożeń pożarowych, poprzez porażenie prądem elektrycznym, aż po zatrucie czadem. Dzięki specjalnej aplikacji możliwe jest także definiowanie i odtwarzanie dynamicznych scenariuszy, pozwalających na sekwencyjne uruchamianie kolejnych zdarzeń.

- Właściwie najważniejszą funkcją symulatora jest dynamiczna prezentacja zagrożeń pożarowych i innych niebezpiecznych zdarzeń, jakie mogą mieć miejsce w domu jednorodzinnym. Sterowane przez komputery efekty świetlne, dźwiękowe oraz wydobywający się dym realnie oddają grozę sytuacji, pobudzają wyobraźnię widzów. Miniaturowe czujki, monitorowane przez komputery domku, alarmują jego mieszkańców. Kuchnia, kuchenka gazowa, tłuszcz na patelni zaczyna dymić, zaczynają działać czujki - to wszystko można odtworzyć - wyjaśnia mł. bryg. Michał Pohl, zastępca komendanta KP PSP w Gostyniu.

Zainstalowane w miniaturze budynku kamery pozwalają na wirtualne uczestnictwo w sytuacjach niebezpiecznych. Możliwe jest też dołączenie projektora bądź systemu nagłośnieniowego. Dzięki temu w pokazach może uczestniczyć większa liczba widzów, którzy czują się tak, jakby rzeczywiście znajdowali się w zagrożonych pomieszczeniach. „Mobilny symulator zagrożeń pożarowych domu jednorodzinnego” zdobył nagrodę Złoty Medal Targów POL-ECO SYSTEM 2017. Jest to autorski projekt – efekt współpracy ekspertów z Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu i poznańskiej spółki MLabs. Ma służyć jako multimedialne narzędzie do edukacji ekologiczno-ratowniczej dzieci i młodzieży. W takie urządzenia jako pierwsze zostały wyposażone komendy miejska i wojewódzka w Poznaniu, później nabyło go jeszcze 8 komend powiatowych. Teraz o urządzenie starają się kolejne - między innymi komenda powiatowa w Gostyniu. Realizację przedsięwzięcia umożliwia dofinansowanie ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Multimedialny symulator kosztuje ok. 47 500 zł. Pewne jest, że 90 procent środków gostyńska komenda straży otrzyma z wojewódzkiego funduszu, pozostałe środki strażacy muszą zdobyć sami. Komendant PSP w Gostyniu zwrócił się o dofinansowanie do gminy Gostyń, ponieważ placówek oświatowo-dydaktycznych jest w niej najwięcej, najwięcej jest też mieszkańców. Radni zgodzili się dofinansować urządzenie.

- Z mobilnym symulatorem zagrożeń nasi strażacy z wydziału prewencji będą pracować najczęściej w tutejszych szkołach i przedszkolach, będą wykorzystywać urządzenie do edukacji dzieci, zabierać na zajęcia edukacyjne - wyjaśnił Michał Pohl.

Informuje jednocześnie o kolejnej nowości.

- Zamysł jest taki, aby w całej Polsce, w każdej powiatowej komendzie straży powstały tzw. salki „Ognik”. To miejsca do prowadzenia zajęć z edukacji z ochrony przeciwpożarowej. Ale pomieszczenie musi spełniać pewne standardy - odpowiedni metraż, zabezpieczenie socjalne, muszą być dodatkowe toalety dla dzieci. Być może w przyszłości otrzymamy środki na ten cel. Chodzi o to, aby dzieci nauczyły się od małego, że zielone tabliczki informują wyjściu ewakuacyjnym, co znaczy konkretna strzałka. Tego w szkołach nie uczą - dodaje Michał Pohl.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE