Reklama lokalna
reklama

Drużyna klas policyjnych z ZSR w Grabonogu precyzyjnie wykonała musztrę. Z przeglądu wróciła z pucharem

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: arch. uczestników ZSR Grabonóg

Drużyna klas policyjnych z ZSR w Grabonogu precyzyjnie wykonała musztrę. Z przeglądu wróciła z pucharem - Zdjęcie główne

foto arch. uczestników ZSR Grabonóg

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościByłem pewny, że te 3 tygodnie, które poświęciliśmy na treningi nie poszły na marne. Wiedziałem, że potrafimy dobrze wykonywać tę musztrę i jesteśmy w stanie namieszać w konkursowej tabeli – stwierdził Mikołaj Śliwiński z klasy policyjnej ZSR w Grabonogu. Był dowódcą plutonu, który reprezentował szkołę, ale również gostyńską jednostkę policji, podczas wojewódzkich eliminacji do I Ogólnopolskiego Przeglądu Musztry Klas Mundurowych. Drużyna zajęła III miejsce na podium.
reklama

6 drużun z Wielkopolski przyjechało do Poznania

Ogólnopolski Przegląd Musztry Klas Mundurowych został zorganizowany po raz pierwszy. Wcześniej dla szkół prowadzących młodych kadetów organizowane były lokalne turnieje sprawnościowo-strzeleckie. 
Wojewódzkie eliminacje do przeglądu odbyły się 27 września 2024 r. Uczestników gościły mury Kampusu Morasko UAM w Poznaniu. 

reklama

- W Wielkopolsce jest około 30 szkół, które kształcą młodzież na kierunkach policyjnych, jednak nie wszystkie zgłosiły się do turnieju – mówi Zbigniew Ptak, koordynator klas policyjnych w ZSR w Grabonogu. 

W sumie w przeglądzie udział wzięło 6 drużyn z 5 placówek oświatowych z terenu województwa wielkopolskiego (szkołę w Śremie reprezentowały dwa plutony). W tej grupie uczestników eliminacji wojewódzkich wzięła udział również 9-osobowa drużyna ZSR w Grabonogu, składająca się uczniów wybranych z dwóch klas policyjnych – pierwszej i drugiej. W Poznaniu zaprezentowali swoje umiejętności podczas pokazu dóch rodzajów musztry.

reklama

Tak powstała drużyna reprezentacyjna w Ogólnopolskim Przeglądzie Musztry Klas Mundurowych

Jak utworzono pluton reprezentacyjny, który wziął udział w eliminacjach wojewódzkich do ogólnopolskiego przeglądu? Dowiedzieliśmy się, że uczniów do musztry policyjnej wybrał Dawid Nowak, przewodniczący klasy II, jednocześnie wyznaczając na dowódcę – Mikołaja Śliwińskiego.

- Jako klasy policyjne mamy w szkole zajęcia z funkcjonariuszami, na których uczono nas podstaw musztry: maszerowanie, zwroty. Dlatego na podstawie obserwacji, kto najlepiej to wykonywał, kto najlepiej się prezentował, zostały wybrane te osoby. W skład drużyny wchodziło więcej osób, ale policjant, pan Szymon, wybrał 9 osób, które pojechały na przegląd – wyjaśnił Mikołaj Śliwiński. 

reklama

Skład drużyny reprezentacyjnej:

Dowódca: Mikołaj Śliwiński

Drużyna:

  1. Zuzanna Chuda
  2. Zofia Gunia
  3. Zofia Kasperczak
  4. Zofia Nowacka
  5. Igor Skorczak
  6. Stanisłąw Nowak
  7. Bartosz Moder
  8. Mikołaj Maśliński
Rezerwa: Aleksander Adamiak

ZOBACZ FILM z musztry

Honorowi goście i zasady Ogólnopolskiego Przeglądu Musztry Klas Mundurowych

Zawody rozpoczęły się uroczystą zbiórką. Przedstawiono skład komisji, która oceniała poprawność wykonywanych układów. Głos zabrał również komendant wojewódzki policji w Poznaniu, insp. Tomasz Olczyk, który podkreślił wagę i znaczenie takich przedsięwzięć. Na pokazie drużyn z Wielkopolski obecny był prof. dr hab. Andrzej Stelmach - dziekan Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu. Przybyli także wychowawcy, nauczyciele, opiekunowie i koordynatorzy klas o profilu policyjnym. Z ramienia Komendy Głównej Policji wszystkiemu przyglądał się kom. Damian Pasik. 

Każda młodzieżowa drużyna miała okazję wykazać się w dwóch zadaniach: z programu obowiązkowego musztry policyjnej (tzw. regulaminowej, zgodnej z regulaminem musztry w służbach mundurowych m.in. w policji, straży granicznej oraz państwowej straży pożarnej), a także prezentując musztrę paradną w programie dowolnym. Na wykonanie musztry regulaminowej drużyny otrzymały 15 minut, zaś program dowolny realizowany był w ciągu 7 minut. 

- W drugim przypadku można było wykorzystać podkład muzyczny. Młodzież ze szkoły w Grabonogu maszerowała do muzycznego motywu przewodniego z filmu pt. „Akademia Policyjna”, co wywołało uśmiech na twarzach komisji sędziowskiej – zauważył Zbigniew Ptak, nauczyciel i koordynator w ZSR.

Warto nadmienić, że kadeci reprezentowali nie tylko szkołę, ale również Komendę Powiatową Policji w Gostyniu.

Przygotowania młodzieży z klas policyjnych ZSR w Grabonogu

Młodzież przygotowywała się do startu przez ostatnie trzy tygodnie, właściwie od początku roku szkolnego 2024/2025. Nadzór nad przygotowaniami sprawowali: przedstawiciel KPP  w Gostyniu oraz koordynator klas policyjnych. 

- Ćwiczyliśmy w trakcie godzin lekcyjnych. Mieliśmy taki komfort, że nauczyciele pozwolili nam na to. Tutaj duża zasługa naszego wychowawcy, który wyjaśnił, dlaczego te ćwiczenia są dla nas takie ważne – wyjaśnił Mikołaj Śliwiński, dowódca „plutonu reorezentacyjnego”.- Trochę stresu było, widziałem tremę również u koleżanek i kolegów, ale byłem pewny, że te 3 tygodnie które poświeciliśmy na treningi nie poszły na marne. Wiedziałem, że potrafimy dobrze wykonywać tę musztrę i jesteśmy w stanie namieszać w tej tabeli – uzupełnił.

Większa część  choreografii musztry paradnej to pomysł dowódcy drużyny. Postarał się, żeby układ nie był rutynowy, ale też za bardzo skomplikowany.

Są elementy z musztry zwykłej - chociazby zachodzenie, rozchodzenie, przejście z dwójek w czwórki. A pozostałe  - to moja inwencja twórcza. Koleżanki dodały też coś od siebie - te „gwiazdy” na końcu to ich sprawka.  Na boisku asfaltowym w Grabonogu rozrysowałem strzałki, na które prowadzące dziewczyny musiały patrzeć, a było tego sporo Jestem pod wrażeniem, że to się udało. w Poznaniu nie mogliśmy pomagać sobie w ten sposób, dlatego jestem pełen podziwu, że wykonali zadanie - zdradził Mikołaj Śliwiński.

Miejsce na podium w eliminacjach wojewódzkich

Drużyna z ZSR zaprezentowała niezwykłe umiejętności, dyscyplinę i precyzję. Młodzież wróciła z pucharem za zajęcie III miejsca, z czego jest bardzo dumna. 

- Jestem bardzo zadowolony z tego, co udało nam się zrobić. Jednocześnie jestem bardzo wdzięczny plutonowi, któremu dowodziłem. Gdyby nie sumienni uczniowie, biorący udział w ciężkich treningach, nie osiągnęlibyśmy tego sukcesu – powiedział Mikołaj Śliwiński po pokazie.

Jako dowódca przyznał, że niełatwe było zaprezentowanie się w musztrze regulaminowej. 

- Była dla mnie o tyle trudniejsza, ze musiałem zapamiętać wszystkie wydawane komendy i nie było miejsca na pomyłkę. W prezentacji musztry paradnej nie brałem prawie udziału – przyznał dowódca Śliwiński.

Czy młodzi kadeci będą reprezentować szkołę podczas przeglądu musztry na szczeblu ogólnopolskim?

Zajęcie trzeciego miejsca jest sukcesem - zwłaszcza jeśli weźmiemy po uwagę, że kadeci wyprzedzili reprezentacje ościennych powiatów, jednak nie daje możliwości startu w zmaganiach centralnych w Warszawie. Tam zgodnie z regulaminem poszczególne komendy wojewódzkie reprezentują zdobywcy pierwszego miejsca – wyjaśnił Zbigniew Ptak.

Mają pomysł na wykorzystanie musztry

Jest jeszcze coś. Podczas pobytu w Poznaniu wśród kadetów zrodziła się idea powołania kompani reprezentacyjnej Zespołu Szkół Rolniczych w grabonogu. Naturalnym jest, że w pierwszej kolejności jej szeregi zasilą uczestnicy wojewódzkiego turnieju. Kadeci chcą swoją obecnością uświetnić lokalne uroczystości patriotyczne. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama