reklama

Świadectwa i dyplomy dla młodych rzemieślników z gostyńskiego. Czeladnik to brzmi dumnie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

Świadectwa i dyplomy dla młodych rzemieślników z gostyńskiego.  Czeladnik to brzmi dumnie - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
108
zdjęć

foto Agata Fajczyk

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościŚwiadectwa czeladnicze odebrali młodzi rzemieślnicy, którzy uczyli się swych zawodów u mistrzów szkolących - pracodawców, zrzeszonych w Cechu Rzemiosł Różnych w Gostyniu. Absolwenci "zawodówki", którzy priorytetowo potraktowali egzaminy czeladnicze i uzyskali bardzo dobry wynik, wyróżnieni zostali pamiątkowymi dyplomami i statuetkami.
reklama

Gala wręczania dyplomów czeladniczych i nagród, organizowana cyklicznie przez gostyński Cech Rzemiosł Różnych, odbyła się w piątek 27 września 2024 r. w Zespole Szkół Zawodowych w Gostyniu.

- Uczniowie, którzy egzamin czeladniczy potraktowali priorytetowo, udowodnili swoją ciężką pracą w szkole i w zakładzie pracy, że mogą uzyskać najlepsze wyniki z możliwych. Stało się już tradycją organizowanie tej uroczystości w Zespole Szkół Zawodowych w Gostyniu - mówił Benon Zboralski, starszy cechu w Gostyniu.

reklama

Podczas uroczystego spotkania po raz pierwszy wręczono także świadectwa czeladnicze wszystkim absolwentom nauki zawodowej, realizującym przygotowanie czeladnicze u pracodawców-rzemieślników zrzeszonych w Cechu Rzemiosł Różnych w Gostyniu. Dotychczas odbywało się to inaczej - świadectwa wysyłane były listownie, a w 2023 r. zostały wręczone u pełnomocnika Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Lesznie.

- Wychodząc naprzeciw naszym absolwentom, postanowiliśmy połączyć te dwa uroczyste wydarzenia w jedną galę - uzupełnił Benon Zboralski.

Dyrektor Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu złożył życzenia i gratulacje 

Dyrektor Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu, Tomasz Wika przyznał, że w pewnym stopniu czuje się jak współorganizator gali, gdyż izby rzemieślnicze mają obowiązek, zaszczyt i przywilej przeprowadzania egzaminów czeladniczych. Odnosząc się do pomysłu z uroczystym wręczaniem świadectw wszystkim uczniom, którzy w danym roku uzyskali tytuł czeladnika, wyraził nadzieję że stanie się to pewnego rodzaju tradycją w Gostyniu.

reklama

- Gratuluję tym osobom, którym udało się egzamin zdać. Chociaż niektórzy mówią, że to nie powinno się udać, tylko jak ktoś przez 3 lata uczy się teorii i praktykuje, to egzamin powinien po prostu zdać (...). Cieszę się, że wybraliście rzemieślniczą ścieżkę edukacji zawodowej, jeśli chodzi o stronę praktyczną. Mam nadzieję, że w rzemiośle, a przynajmniej w zawodach, których uzyskaliście ten pierwszy poziom kwalifikacji zawodowych będziecie pracowali. Wszystkim życzę, aby wasza droga rozwoju zawodowego spełniała wasze oczekiwania, abyście osiągnęli pełną satysfakcję. Z tego co wiem, to na ziemi gostyńskiej zapotrzebowanie na pracowników wykwalifikowanych jest duże. Pracodawcy przyjęliby większą liczbę, niż jest absolwentów (...) - powiedział Tomasz Wika.

reklama

Starosta gostyński: "jesteście nam bardzo potrzebni"

Starosta gostyński, Robert Marcinkowski z radością powitał rzemieślników, którzy zostali „pasowani” na czeladników w gronie fachowców powiatu gostyńskiego. Zaznaczył, że tak jak kiedyś fachowcy szukali pracy, tak aktualnie praca szuka fachowców.

- Kilkadziesiąt lat temu kształcenie zawodowe było traktowane dosyć marginalnie, z pewnym dystansem. Dzisiaj te zaległości są sukcesywnie nadrabiane. Wszyscy widzimy olbrzymią potrzebę inwestowania w wykształcenie zawodowe. Cieszy mnie fakt, że tak wielu mieszkańców naszego powiatu, a także uczniów spoza powiatu gostyńskiego wybiera kształcenie zawodowe, bo fachowcy są nam na rynku potrzebni. Na początku roku 2000 mieliśmy bezrobocie na poziomie ponad 20%, a obecnie wskaźnik bezrobocia oscyluje w granicach 5%, a czasami spada poniżej. (...) Jesteście nam bardzo potrzebni do budowania potencjału i rozwoju gospodarczego na ziemi gostyńskiej – powiedział Robert Marcinkowski. 

reklama

Wyróżnienia i statuetki za bardzo dobrze zdany egzamin czeladniczy (w sesji z 2023 r. oraz z 2024 r.) otrzymało 5 młodych rzemieślników z powiatu gostyńskiego. Natomiast każdy rzemieślnik, który zdał egzamin, został pasowany na czeladnika Szablą Kilińskiego – to jedno z najwyższych honorowych odznaczeń rzemieślniczych. Jest to replika karabeli polskiej z XVIII w. wykonana w skali 1:1, wraz z miniaturką oraz legitymacją. Tę odznakę nadaje kapituła, w skład której wchodzą członkowie Zarządu ZRP a wręczana jest najwybitniejszym i najbardziej zasłużonym członkom organizacji samorządu rzemiosła. 

Wyróżnieni czeladnicy z powiatu gostyńskiego

W grupie uczniów, którzy zdali egzamin na "piątkę" znalazło się dwóch uczniów mieszkających w gminie Gostyń: 

  • Kacper Kotecki - monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, który uczył się zawodu u mistrza Ireneusza Lewandowskiego,
  • Fryderyk Płaczek, który kształcąc się na montera sieci i instalacji sanitarnych, praktyki nabywał pod okiem mistrza Dawida Nawrockiego.
Laureatom gratulacje przekazał i statuetkę wręczył Grzegorz Skorupski, zastępca burmistrza Gostynia. 

Wśród rzemieślników, którzy egzamin czeladniczy zdali na piątkę znaleźli się także dwaj uczniowie z gminy Piaski:

  • Nikodem Kowalski, który jako monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie praktyki zdobywał u mistrza Pawła Matuszaka 
  • Michał Stawikowski, którego do zawodu stolarza przygotowywał mistrz Grzegorz Robaczyński.
POLECAMY: Uczniowie z Borku Wlkp. otrzymali stypendia

Najlepszym na egzaminie gratulacje przekazał i statuetkę wręczył Dariusz Naskręt, wójt gminy Piaski. 

Wyróżniony za złożenie egzaminu czeladniczego z najlepszą oceną został również młody rzemieślnik z gminy Poniec - Kacper Chomik.  Do zawodu montera sieci i instalacji sanitarnych, przygotowywał go mistrz szkolący Artur Brodziak. Pamiątkowy dyplom oraz statuetkę wręczył mu Piotr Kogut, kierownik GZWiK w Poniecu, z siedzibą w Drzewcach.

Listy gratulacyjne trafiły także w ręce rodziców wyróżnionych czeladników oraz mistrzów szkolących.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama