Rozpoczęcie roku akademickiego UTW w powiecie gostyńskim. Po wakacjach wracają z nowym zapałem
Jak zaznaczono na wspólnej inauguracji roku akademickiego 2024/2024, studentki i studencki Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Krobi, Gostyniu i Pępowie po wakacyjnej przerwie z nowym zapałem mają kontynuować zajęcia i aktywności zgodnie ze słowami Henry'ego Forda: "Każdy, kto przestaje się uczyć, jest stary, czy to w wieku dwudziestu, czy osiemdziesięciu lat. Każdy, kto kontynuuje naukę, pozostaje młody."
- Ja bym dodał, że i w wieku dziewięćdziesięciu lat, bo i takich mamy słuchaczy. Zgodnie z tą maksymą mimo srebrnych włosów na skroni wciąż czujemy się młodzi, bo nadal jesteśmy głodni wiedzy, nadal chcemy się uczyć, nabywać nowe umiejętności oraz realizować marzenia, na które wcześniej w wielu przypadkach nie mieliśmy czasu ani możliwości - powiedział wiceprezes Franciszek Ratajczyk, występujący w roli współprowadzącego inaugurację jako gospodarz w zastępstwie prezes krobskiego UTW Domiceli Skrzypalik.
"Może ze dwa lata im daję, potem się pokłócą, rozejdą"
Poniedziałkowa inauguracja w ostatni dzień września była ósmą z kolei. Pierwsza odbyła się 25 września 2014 roku w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu z inicjatywy starosty gostyńskiego Roberta Marcinkowskiego.
- Pamiętam ten moment, pamiętam, ile państwo mieli entuzjazmu i takiej chęci, żeby się spotykać, sił i energii do integracji. Pomyślałem sobie wtedy: "może ze dwa lata im daję, potem się pokłócą, rozejdą". A tutaj za dwa lata zapowiada się piękny jubileusz 10-lecia i chcę podziękować za tę wytrwałość, bo to jest przepiękny znak jedności, współpracy, poszukiwania wspólnych celów - mówił z humorem R. Marcinkowski.
Włodarz powiatu dziękował także studentkom i studentom trzech UTW za "zaangażowanie w życie społeczne w przestrzeni publicznej powiatu gostyńskiego".
Przypominał również o funduszach przekazywanych na "senioralną oświatę", gdyż "edukacja to jest zawsze bardzo dobra inwestycja". Szczególnie "z perspektywy tego, co nas czeka w najbliższych latach".
DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD ZDJĘCIEM - KLIKNIJ GRAFIKĘ, żeby PRZECZYTAĆ REPORTAŻ
Społeczeństwo się starzeje, UTW będą coraz bardziej potrzebne
Zgodnie z przekazanymi przez starostę gostyńskiego danymi, we wszystkich siedmiu gminach powiatu gostyńskiego mieszka około 73 500 osób. Z tego osoby w wieku 65+ to około 13 300, a w wieku 80+ - 2700. Prognozy demograficzne podają, że w roku 2040, osób w wieku 65+ będzie o 3400 więcej (wzrost o około 25%). Z kolei dane Głównego Urzędu Statystycznego odnoszące się do kategorii wiekowej 80+ szacują, że osób w tym przedziale będzie o 3200 więcej, czyli dwa razy więcej niż dzisiaj.
- To jest widomy znak tego, co dzieje się, jeśli chodzi o tendencje demograficzne nie tylko na terenie powiatu gostyńskiego, ale co obserwujemy w skali całego kraju i musimy się z tym mierzyć, ale mierzyć w sposób pozytywny. Tak jak państwo właśnie to robią. Udowadniacie, że dzisiaj aktywny senior jest naszym znakiem rozpoznawczym. To nie tylko integracja w ramach trzech uniwersytetów. Wychodzą państwo naprzeciw zapotrzebowaniom społecznym, naprzeciw temu co już nas czeka i jeszcze bardziej będzie czekać w najbliższych latach. Jestem przekonany, że tak jak dzisiaj mamy ponad 300 studentów, w zasadzie większość studentek, tak w najbliższym czasie zapotrzebowanie na państwa działalność będzie jeszcze wzrastać. Dziękuję za to, że tworzycie doskonałe podwaliny ku temu, żeby budować uniwersytety, wzmacniać ich siłę, żeby mogły one tworzyć piękną alternatywę dla spędzania wolnego czasu, integrowania się, bycia razem. Ale także zdobywania wiedzy, bo tak, jak tu było już nieraz wspomniane, człowiek uczy się przez całe życie, a wiek i PSESL nie mają żadnego znaczenia - podsumował Robert Marcinkowski tuż przed wręczeniem w ramach upominku przedstawicielom krobskiego, gostyńskiego oraz pępowskiego UTW świeczek symbolizujących "niesienie kaganka oświaty wśród seniorów i żeby radość ze studiowania przyświecała wszystkim studentom przez cały rok akademicki".
Następnie pozostali samorządowcy, urzędnicy oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych wręczyli "jubilatom" kwiaty i upominki z okazji rozpoczęcia po raz 8. nauki w swoich UTW.
Po części oficjalnej z wykładem wystąpiła doktor habilitowana Małgorzata Myśliwiec, dziekan Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, a z koncertem Towarzystwo Śpiewu "Harmonia" w Krobi.
UTW w powiecie gostyńskim w liczbach
Uniwersytet Trzeciego Wieku w GostyniuPowstał w dwóch miejscach i dwóch przedziałach czasowych. Po raz pierwszy w 2008 roku w ramach Stowarzyszenia Absolwentów Liceum Gostyńskiego. Natomiast w 12 grudnia 2011 roku w Krajowym Rejestrze Sądowym został zarejestrowany Uniwersytet Trzeciego Wieku w Gostyniu.
Obecnie liczy 221 osób (stan na 30 września 2024 roku), z tego 175 kobiet i 34 mężczyzn. Najstarszy ze słuchaczy liczy sobie 90 lat, najstarsza słuchaczka również ma 90 lat. Najmłodsza studentka ma 52 lata. Średnia wieku w gostyńskim UTW to 73 lata. Ponad połowa uczestników ma wykształcenie średnie. 191 słuchaczy mieszka w mieście, 30 na wsi.
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Krobi
Już za kilka miesięcy krobscy studenci będą obchodzić jubileusz 15-lecia istnienia - UTW Krobia został zarejestrowany 17 lutego 2010 roku. Obecnie liczy 81 słuchaczy, najstarszy student w sierpniu 2024 roku skończył 92 lata.
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Pępowie
W tym roku przypada 10-lecie jego istnienia - powstał w 2014 roku. Liczy 28 uczestniczek. Średnia wieku to około 70 lat. Najstarsza studentka ma 83 lata, najmłodsza około 65 lat.
KLIKNIJ GRAFIKĘ, żeby PRZECZYTAĆ FOTOREPORTAŻ
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.