Dzień Wody w Krobi. Każdy z nas może dołożyć "cegiełkę"
Wydarzenie zostało zorganizowane przez gminę Krobia w partnerstwie z Międzygminnym Związkiem Wodociągów i Kanalizacji w Strzelcach Wielkich oraz Stowarzyszeniem Mercury.
– Około 800 milionów ludzi na całym świecie nie ma dostępu do czystej wody pitnej. To jest sytuacja bardzo niepokojąca i myślę, że każdy z nas powinien dołożyć „cegiełkę”, aby brak wody nie doprowadzał do konfliktów między ludźmi, między narodami. Bardzo się cieszę, że prowadzimy wiele działań, które mają na celu przypomnienie, żeby czystej wody nam nie zabrakło. To są działania mające na celu remonty stacji uzdatniana wody, poszukiwania jej nowych źródeł, ale też działania ekologiczne – tłumaczył Łukasz Kubiak, burmistrz Krobi.
DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD MATERIAŁEM FILMOWYM
Te "drobiazgi" naprawdę mogą uchronić nas przed katastrofą
Z kolei o metodach oszczędzania wody, jej gromadzenia, żebyśmy, jak najdłużej mogli cieszyć się zasobami „taniej, dobrej użytkowo i prostej w uzdatnianiu wody”, opowiadał doktor Łukasz Weber, specjalista do spraw inżynierii środowiska.
– Oszczędność trzeba wdrażać na każdym kroku i tutaj prosty przykład: statystycznie na Polaka przypada około 100 litrów wody na dobę. Z tego, aż 40%, czyli 40 litrów dziennie... spłukujemy w toaletach. Na drugim miejscu są czynności higieniczne, a stosunkowo namniej wody kranowej, wodociągowej wykorzystujemy do bezpośredniej konsumpcji – dwa litry na dobę. Zakręcanie wody podczas mycia zębów, skracanie pryszniców czy prysznic zamiast wanny lub wykorzystywanie zmywarek w gospodarstwach domowych, które są nieporównywalnie bardziej oszczędnym sposobem na mycie naczyń niż mycie ręczne - to są może „drobiazgi”, jednak gdy wszyscy je wdrożymy, dadzą naprawdę wymierny efekt w kwestii oszczęczania wody – tłumaczy doktor Łukasz Weber.
Druga płaszczyzna to działania związane przede wszystkim z retencją, z zatrzymywaniem wody m.in. poprzez „łapanie” deszczówki czy budowaniem zbiorników retencyjnych ma swoich posesjach.
– Tutaj szczególnie chodzi o zaopatrzenie w wodę latem, kiedy ludzie w maju i czerwcu podlewają ogródki i jej zużycie jest bardzo duże. Może to doprowadzić do sytuacji, kiedy będziemy zraszali trawnik, a sąsiad nie będział miał się w czym umyć. Ale musimy też wspólnymi siłami ograniczać odpływ wody i przytrzymywać ją tam, gdzie ona w postaci deszczu spada. Wystarczy zwykła beczka do zbierania wody. Obecnie można też korzystać z różnego rodzaju dofinansowań na budowę dużych systemów retencji. Na każdy metr kwadratowy w Polsce spada rocznie 600 litrów wody. Jeżeli ktoś ma dach o powierzchni 10 metrów kwadratowych to łatwo policzyć, że w ciągu roku daje to 6 kubików wody. Potencjalny działkowiec z taką ilością wody może już sporo zrobić – ilustruje specjalista.
DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD GRAFIKĄ - KLIKNIJ ZDJĘCIE, żeby PRZECZYTAĆ TEKST
Wyspa Kasztelańska w Krobi - takiego placu daleko szukać
Nie bez powodu na miejsce organizacji Światowego Dnia Wody w gminie Krobia wybrano Wyspę Kasztelańską. Jak podkreślano, znajdująca się tam infrastruktura idealnie wpasowuje się w edukacyjny wymiar tego wydarzenia.
– Posiadamy naprawdę unikalny w regionie plac wodny, który jest wspaniałą atrakcją. Dziś jest okazja, żeby go oficjalnie otworzyć i poznać. Są na nim zaprezentowane wszystkie maszyny proste, które są wykorzystywane do transportu wody. Dzieci mogą dowiedzieć się, czym jest zapadka, jak działa koryto rzeczne, co to jest śruba Archimedesa czy koło wodne. To jest eksperymentowanie przez doświadczanie – wyjaśnia Katarzyna Łabęda, prezes Stowarzyszenia Mercury.
Życiem tętniło także Lokalne Centrum Popularyzacji Nauki, Edukacji i Innowacji „Mały Kopernik”, gdzie krobscy pasjonaci przygotowali warsztaty naukowe związane m.in. z uzyskaniem podciśnienia wody, eksperymentowali z napięciem powierzchniowym wody, a także zaprezentowali banię Herona, czyli pierwowzór turbiny parowej.
Edukacyjny charakter miało także stoisko Międzygminnego Związku Wodociągów i Kanalizacji w Strzelcach Wielkich, gdzie zarówno dzieci, jak i dorośli mogli poznać m.in. tajniki wydobywania wody ze źródeł podziemnych.
Ponadto na odwiedzających Wyspę Kasztelańską czekały kawiarenka senioralna, eko warsztaty, zajęcia kreatywne i ruchowe oraz pokaz multimedialny.
KLIKNIJ GRAFIKĘ, żeby PRZECZYTAĆ ARTYKUŁ
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.