Reklama

Spotkanie autorskie i promocja książki Agnieszki Nowackiej- Zbiorczyk pt. "Ochotnicza Straż Pożarna w Grabonogu w latach 1954- 2020". [GALERIA ZDJĘĆ]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura W piątek, 22 kwietnia w auli Zespołu Szkół Rolniczych im. gen. Józefa Wybickiego w Grabonogu odbyło się spotkanie autorskie z dh. Agnieszką Nowacką - Zbiorczyk, autorką książki o historii Ochotniczej Straży Pożarnej w Grabonogu. Były kwiaty, podziękowania, rozmowa z kronikarką oraz niespodzianka od rodziców bohaterki tego popołudnia.

22 kwietnia 2022r. w gościnnych murach Zespołu Szkół Rolniczych im. gen. Józefa Wybickiego w Grabonogu odbyło się spotkanie autorskie i promocja książki Agnieszki Nowackiej - Zbiorczyk pt. "Ochotnicza Straż Pożarna w Grabonogu w latach 1954- 2020".

Wśród zaproszonych gości była m.in. rodzina kronikarki, druhowie z gminnych, powiatowych i wojewódzkich władz OSP, władze gminy i szkoły oraz wydawcy. Rozmowę z autorką przeprowadził Sebastian Nowak, współwydawca publikacji, dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki w Piaskach.

- Tych historii lokalnych jest naprawdę niewiele, autorzy zazwyczaj skupiają się na dużych wydarzeniach, dużych miastach, więc publikacja taka, jak ta jest tym bardziej cenna – podkreślił z krótkiej przemowie Robert Czub, dyrektor Muzeum w Gostyniu, współwydawca książki.

Dodał, że to jest nie tylko historia OSP ale samej wsi, bo to strażacy – ochotnicy i koła gospodyń wiejskich były od zawsze centrami małych społeczności.

- Wnosi sporo cennych informacji i za to autorce dziękuję, za jej pracę, wysiłek i talent – dodał.

Pandemiczny projekt wydawniczy

- Dwa lata temu rozmawiałem z wójtem Glapką o pomyśle na wydanie książki Agnieszki i obaj zgodnie uznaliśmy, że właśnie z gostyńskim muzeum należy tę publikację pokazać szerszemu gronu, ponieważ obie instytucje (muzeum i CKiB) promują działalność wydawniczą – wspominał Sebastian Nowak, dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki w Piaskach.

Jednak, jak to nazwał, książka robiła się w „pandemicznych bólach”, ponieważ dzieło było właściwie gotowe i skończone, a ze względów logistycznych trzeba było ograniczyć nie tylko ilość tekstu, ale i wybrać spośród mnóstwa zdjęć te najistotniejsze fotografie. Dodając do tego ograniczony kontakt pomiędzy autorką, pomocnikami i wydawcami – należy jego zdaniem podwójnie docenić cierpliwość autorki.

Wójt Wiesław Glapka, sam będący druhem – ochotnikiem, z prawdziwą przyjemnością docenił wysiłek autorki włożony w gromadzenie faktów, fotografii, wspomnień, dat i nazwisk, by po miesiącach pracy powstała z tego rzetelna i ciekawa publikacja.

– Sami pisaliśmy protokoły i wiemy, jak to wtedy wyglądało – dodał. – Druhna Agnieszka świetnie sobie z tym poradziła, poddała analizie i usystematyzowała. Życzę jej wydania kolejnych książek.

„Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”

- Za chwilę dokumenty, protokoły i zdjęcia zaginą, gdyby nie druhna Agnieszka, historia OSP Grabonóg odeszłaby w zapomnienie – zaznaczył dh Grzegorz Marszałek, wice prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Poznaniu. – Na ponad 1800 jednostek OSP w kraju jesteście rozpoznawalni, właśnie dzięki kronice dh. Agnieszki, której praca została doceniona również na szczeblu krajowym.

Dodał, że to właśnie w Grabonogu jest organizowany przegląd kronik województwa wielkopolskiego, co nie jest przypadkiem. Pogratulował także rodzinie autorki cierpliwości, ponieważ działalność społeczna dh. Agnieszki nie ogranicza się do samej wsi, ale obejmuje też powiat czy województwo.

– Gratuluję dh Agnieszce jej osiągnięcia. W podziękowaniu za społeczne zaangażowanie zaproponowałem jej stanowisko w Zarządzie Powiatowym ZOSP RP – dodał dh Andrzej Małecki, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Gostyniu.

Jeśli kultura to w Grabonogu

Wybranie auli zespołu szkół rolniczych na spotkanie autorskie nie było przypadkiem. Wystarczy wspomnieć o ostatnim spotkaniu z bł. Edmundem Bojanowskim, o którym przeczytacie TUTAJ.

- Nasza szkoła bardzo chętnie współpracuje z samym Grabonogiem, z Centrum Kultury w Piaskach i deklarujemy dalszy „współudział’ w kolejnych projektach – zadeklarowała Ewa Bayer, vice dyrektor ZSR im. J. Wybickiego w Grabonogu. - Natomiast co do pani Agnieszki, chcę podkreślić jej skromność i inteligencję, potencjał  i niewątpliwy talent.

O samej autorce, kulisach powstawania książki, planach zawodowych i innych już wkrótce przeczytacie w obszernym wywiadzie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy