Na razie zareagował wojewoda wielkopolski, który wydał decyzję, że na oddziale zakaźnym w szpitalu w Gostyniu zmniejszy się ilość tzw. ,,łóżek covidowych” z 57 do 30 (w tym 3 łóżka intensywnej terapii). Dzięki temu SPZOZ w Gostyniu mógł podjąć działania umożliwiające jak najszybsze przywrócenie oddziału chirurgii dziecięcej.
W listopadzie 2020 r. SPZOZ w Gostyniu otrzymał decyzję o zwiększeniu bazy łóżkowej dla pacjentów z podejrzeniem lub potwierdzonym koronawirusem do 57. Dotychczas tzw. ,,odział covidowy” zlokalizowany był w nowym skrzydle szpitala. Po wydaniu tej decyzji konieczne było wygospodarowanie nowej przestrzeni dla pacjentów z covid-19. Szpital przedstawił NFZ różne warianty rozmieszczenia łóżek, ale wybrano tę alternatywę z zawieszeniem oddziału chirurgii dziecięcej. Nie spodobało się to mieszkańcom, a także samorządowcom lokalnym.
Działania w sprawie przywrócenia funkcjonowania oddziału swoją drogą podjął klub radnych powiatowych z Forum Demokratycznego, zwracając się do parlamentarzystów.
Interweniował też zarząd powiatu gostyńskiego. W piśmie skierowanym do wojewody wielkopolskiego starosta gostyński Robert Marcinkowski zaznaczył, że zawieszony oddział ma znaczenie ponadlokalne.
- Oddział chirurgii dziecięcej jest jednym z trzech, poza Poznaniem i Ostrowem Wlkp., w tej części Wielkopolski, który świadczy usługi dla najmłodszych pacjentów. Na trwałe wpisał się w obraz lecznictwa szpitalnego w powiecie gostyńskim. W mojej ocenie jest to oddział niezwykle potrzebny nie tylko lokalnie, ale także regionalnie - napisano.
Argumentem za zmniejszeniem liczby ,,łóżek covidowych” było także powstawanie szpitala tymczasowego na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, który w najbliższej przyszłości będzie przyjmował pacjentów chorych na Covid-19 lub z podejrzeniem zakażania koronawirusem. 30 listopada SPZOZ w Gostyniu otrzymał decyzję, zgodnie z którą liczba ,,łóżek covidowych” zostanie zmniejszona (z 57 do 30). Szpital zobowiązany został również do zabezpieczenia trzech łóżek dla pacjentów wymagających intensywnej terapii. Dzięki decyzji wojewody możliwe będzie wygospodarowanie przestrzeni i przywrócenie świadczeń z zakresu chirurgii dziecięcej. Dyrekcja szpitala podjęła już działania w tej sprawie.
Co było dotychczas z zespołem medycznym z chirurgii dziecięcej?
Dyrekcja SP ZOZ w Gostyniu, po zawieszeniu oddziału chirurgii dziecięcej wszystkim lekarzom, którzy udzielają tam świadczeń zdrowotnych (jest ich 10) złożyła propozycję pracy na tzw. ,,oddziale covidowym”. Jaki jest odzew? Pojedyncze dyżury zadeklarowało jedynie dwóch lekarzy z zespołu.
- Pozostali nie udzielają w chwili obecnej świadczeń zdrowotnych na rzecz pacjentów SPZOZ w Gostyniu, jednakże pozostają oni współpracownikami SPZOZ i otrzymują tzw. świadczenie postojowe. Z żadnym z lekarzy oddziału chirurgii dziecięcej nie została rozwiązana umowa o udzielanie świadczeń zdrowotnych - informował Dominik Ignaczak, pełniący funkcję pełnomocnika głównej dyrektor gostyńskiego szpitala podczas jej choroby.
- Władze SPZOZ w Gostyniu nie mają możliwości nakazać kadrze lekarskiej udzielania świadczeń zdrowotnych osobom z podejrzeniem lub zakażeniem wirusem Sars-CoV-2, a to na tzw. oddziale covidowym. Jest to wyłącznie dobra wola lekarzy - podkreślał Dominik Ignaczak.
Jeżeli natomiast chodzi o personel pielęgniarski oddziału, został on decyzją dyrekcji SPZOZ w Gostyniu przesunięty na inne odcinki, w tym również na tzw. ,,oddział covidowy”.
Ilu lekarzy dyżuruje na oddziale covidowym? Kto nadzoruje jego działalność?
Osobą koordynującą funkcjonowanie bazy łóżkowej jest dr Jędrzej Korzeniewski, kierownik oddziału anestezjologii i intensywnej Terapii. Działanie tzw. oddziału covidowego nadzoruje natomiast dyrektor ds. medycznych szpitala dr Mariusz Sroczyński.
- W związku ze zwiększeniem bazy łóżkowej oraz koniecznością zapewnienia ciągłości udzielania świadczeń zdrowotnych, liczba personelu medycznego, w tym lekarzy ulega stałemu zwiększeniu - wyjaśnił Dominik Ignaczak.
Jak obecnie działają pozostałe oddziały gostyńskiego szpitala?
SPZOZ w Gostyniu, realizując decyzje wojewody i zalecenia NFZ, musi wdrażać odpowiednie procedury reorganizacji. Obecnie świadczenia opieki zdrowotnej w zakresie zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania Covid-19 realizowane są na I i II piętrze budynku B oraz w budynku A, na II piętrze (dotychczasowa baza łóżkowa oddziału wewnętrznego). Ale, jak pisaliśmy wyżej, wszystko zmienia się dynamicznie - zmniejszona liczba łóżek na "zakaźnym" to mniejsze potrzeby przestrzenne i kolejna zmaina w organizacji pracy szpitala.
Od 16 listopada 2020 r. wznowiono funkcjonowanie oddziału wewnętrznego, którego zawieszenie związane było z ujawnieniem ogniska epidemicznego wywołanego wirusem Sars-Cov-2, w szczególności wśród personelu medycznego. Pozostałe oddziały, jak informuje dyrekcja, są otwarte i funkcjonują w trybie ostro-dyżurowym (wstrzymano zabiegi planowe), który możliwy jest ze względu na panującą epidemię. Pacjentów przyjmują oddziały: chirurgii ogólnej, wewnętrzny, ginekologiczno-położniczy oraz pediatryczny. Warto też zaznaczyć, że dzieci z drobnymi urazami chirurgicznymi również uzyskają niezbędną pomoc w gostyńskim szpitalu.