Badania pokazały, gdzie jest największy problem
Przy opracowywaniu Gminnego Programu Rewitalizacji krobskie władze współpracują z Instytutem Badawczym IPC, którzy m.in. przeprowadził ankietę w formie wywiad z mieszkańcami, aby wyznaczyć obszar zdegradowany.W badaniu, w którym udział wzięło ponad 200 osób, sprawdzano poziom bezpieczeństwa, ofertę wypoczynkowo-edukacyjną, stan infrastruktury, poczucie przynależności, ofertę konsumpcyjną oraz jakość środowiska.
- Szereg wskaźników społecznych i gospodarczych pokazuje, że właśnie w centrum Krobi koncentrują się pewne negatywne zjawiska. Oczywiście nie znaczy to, że mamy jakiś szczególny dramat patrząc w skali całej gminy i w ogóle tej części Wielkopolski, w których w ciągu ostatnich lat odniesiono spory sukces społeczno-gospodarczy. Ale dla przykładu, jeżeli chodzi o zmianę liczby ludności, to w całej gminie ubyło -1,6% mieszkańców, a juz w obszarze wyznaczonym do rewitalizacji - centrum Krobi było to aż -8,2% w latach 2019 - 2023 - tłumaczył Marek Karłowski z Instytutu Badawczego IPC.
DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD GRAFIKĄ - KLIKNIKJ ZDJĘCIE, żeby PRZECZYTAĆ
„Jeśli chcemy, żeby te osoby coś tutaj robiły, to one muszą mieć poczucie przynależności”
W czasie warsztatów wypowiadający się mieszkańcy podawali pomysły na rozwiązanie różnych problemów społecznych zidentyfikowanych na obszarze uznanym za zdegradowany. Przykładowo: jak wykształcić w młodych ludziach poczucie przynależności do swojej „małej ojczyzny”?
- Cześć osób nie wraca, ponieważ nie ma tutaj dla nich miejsca. Ale są też osoby mieszkające, które nie wyjechały na studia, mam wielu znajomych, które, nie mają co robić? - tłumaczyła Marysia.
W jej opinii stworzenie odpowiednich przestrzeń dla osób w wieku 16-24, mogłoby być receptą na to zjawisko.
- Moim zdaniem cały czas za mało jest terenów zielonych. Bo tak naprawdę jest cała Krobia i tylko jeden park, który nie jest duży nie jest wielki. A mamy dużo innych terenów, gdzie rzeczywiście można by zasadzić drzewa i przemianować na parki, alejki. Obiekty sportowe są dobrym rozwiązania, ale dla osób w naszym wieku bardziej atrakcyjne byłoby udostępnienie miejsca, gdzie moglibyśmy sobie zrobić grilla, ognisko czy spotkać ze znajomymi. Świetlice środowiskowe nie są złym pomysłem, ale nie takich otwartych od 10.00 - 19.00, bo wiadomo, że osoby w naszym wieku nie wyjdą przed siódmą wieczorem. Opieka nad nimi uczyłaby odpowiedzialności i życia w społeczeństwie. Uczniowie z naszego liceum są bardzo aktywnymi osobami i na pewno by się tego podjęli. Trzeba im po prostu dać im taką przestrzeń. Potrzeba rozmowy z młodymi ludźmi, pójść do szkół, rozesłać ankiety po znajomych, żeby się wypowiedziały. Jeśli chcemy, żeby te osoby coś tutaj robiły, to one muszą czuć poczucie przynależności - mówiła młoda mieszkanka Krobi.
Przy bibliotece szachy i foodtracki, w parku muszla
W trakcie warsztatów uczestnicy podzielili się na grupy w ramach których przedstawiali swoje wizje przemian dla centrum Krobi. I tak w rejonie ciągów komunikacyjnych od ulicy Poznańskiej do Sportowej w rejonie Centrum Biblioteczno-Kulturalnego KROB_KULT mogłyby pojawić się elementy małej architektury, stół do gry w szachy, książkomat oraz zamontowana infrastruktura techniczna z myślą o podłączeniu foodtracków i małej gastronomii. Pojawił się także pomysł, aby przy krobskiej bibliotece stanęła multimedialna tablica, na której wyświetlana byłaby aktualna oferta wydarzeń kulturalnych.Z kolei we wspomnianym Parku imienia Jana Pawła II niektórzy chcieliby nowej aranżacji zieleni, muszli koncertowej, bookcrossing przy ścieżce pieszo-rowerowej, monitoringu, rewitalizacji oświetlenia, modernizacji placu zabaw i wymiany małej architektury: ławki, kosze, trawniki i drążki do podciągania.
DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD ZDJĘCIEM - KLIKNIJ, żeby PRZECZYTAĆ
Piwnice dają potencjał
Nie zapomniano także o krobskim ratuszu, na którego renowację miejscowe władze swego czasu starały się o pozyskanie środków zewnętrznych. Jaką funkcję dla niego, oprócz oczywiście administracyjnej widzieliby mieszkańcy?
- Możemy zaproponować, żeby w ratuszu pojawiło się coś na kształt informacji turystycznej, gdzie byłby punkt, w którym można by kupić ewentualnie jakieś pamiątki, mapy czy rękodzieła, które tworzy nasze mające bogatą ofertę Centrum Integracji Społecznej. Nie można oczywiście zapominać, że ratusz musi spełniać wymagania dostępności dla osób niepełnosprawnych. Mamy plany na ewentualną kawiarnię czy miejsce występu lokalnych artystów. W tej chwili w części piwnic ratusza mamy archiwum zakładowe, ale wymagają one też rewitalizacji być może tam stworzy się taka przestrzeń - mówiła Katarzyna Szablewska, sekretarz gminy Krobia.
Opinia musi być pozytywna
Pomysły, które pojawiły się podczas warsztatów, nie są w żaden sposób wiążące dla władz gminy Krobia, ale pokazały wizję przemian, jakie mieszkańcy widzieliby dla centrum Krobi.
- W kolejnych etapach mieszkańcy będą mogli zgłaszać przedsięwzięcia do rewitalizacji, które później zostaną wpisane do projektu Gminnego Programu Rewitalizacji. Dokument ten zostanie poddany kolejnym konsultacjom społecznym, opiniom i uzgodnieniom z różnymi organami, co wynika bezpośrednio z ustawy o rewitalizacji - wyjaśnia Marcin Krzyżostaniak, wiceburmistrz Krobi.
Krobscy samorządowcy chcieliby zdążyć z opracowaniem Gminnego Programu Rewitalizacji do połowy 2025 roku. Cała procedura kończy się przyjęciem uchwały Rady Miejskiej w Krobi i wydaniem pozytywnej oceny urzędu marszałkowskiego w zakresie wpisania dokumentu do wykazu programów rewitalizacji województwa wielkopolskiego.
- Dopiero wtedy możemy starać się o dofinansowanie - podsumowuje M. Krzyżostaniak.
Etapy opracowania Gminnego Programu Rewitalizacji Gminy Krobia
- Wyznaczenie obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji
- Pogłębiona diagnoza obszaru rewitalizacji wraz z wizją przemian
- Określenie trybu i zasad działania komitetu rewitalizacji, wybór członków komitetu rewitalizacji
- Nabór na przedsięwzięcia rewitalizacyjne
- Opracowanie projektu gminnego programu rewitalizacji
- Konsultacje społeczne i opiniowanie gminnego programu rewitalizacji
- Przyjęcie gminnego programu rewitalizacji przez Radę Miejską w Krobi
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.