Początki Nadleśnictwa Piaski
Historia Nadleśnictwa Piaski rozpoczęła się tuż po zakończeniu na naszych terenach II wojny światowej. Wówczas, 1 lutego 1945 roku, powstało Nadleśnictwo Państwowe Pogorzela – zalążek dzisiejszego Nadleśnictwa Piaski. Było ono jednym z 70-ciu nadleśnictw wchodzących w skład Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu, a jego pierwszym nadleśniczym został inż. Antoni Szczepanek, absolwent Wydziału Rolniczo-Leśnego Uniwersytetu Poznańskiego.Był to czas upaństwawiania dużych majątków ziemskich oraz poniemieckich lasów, czego efektem było stopniowe formowanie gospodarstw leśnych trzech sąsiadujących ze sobą regionów – Rawicza, Książa i Piasków. To właśnie tak rozpoczęła się powojenna droga „piaskowskich leśników”.
Zmieniające się granice – rozwój Nadleśnictwa Piaski
Początkowo siedziba Nadleśnictwa Piaski mieściła się w Siedlcu, następnie przenoszona była do Pogorzeli, Strzelec Wielkich i ostatecznie do Piasków, gdzie znajduje się do dnia dzisiejszego.
Pierwsza siedziba Nadleśnictwa Piaski. Obecnie tutaj znajduje się leśniczówka Siedlec - jednego z leśnictw wchodzących w skład nadleśnictwa. (fot. archiwum nadleśnictwa, 2005 rok)
Lata 70. przyniosły duże zmiany organizacyjne. W całej Polsce rozpoczął się proces powiększania nadleśnictw, a przez to znacznie zmniejszyła się ich ilość. Efektem tych zmian było przyłączenie do Nadleśnictwa Piaski sąsiadującego Nadleśnictwa Książ w 1972 roku i Nadleśnictwa Rawicz w 1979 roku.
Od tego czasu, na przestrzeni lat, podział organizacyjny Nadleśnictwa Piaski ulegał kilku zmianom, by w ostateczności, w 2012 roku, przyjąć obecny schemat.
Obecnie lasy Nadleśnictwa Piaski podzielone są na 14 leśnictw. Każde z leśnictw ma swoich opiekunów – leśniczego i podleśniczego, którzy dbają o las, by mógł służyć ludziom i przyrodzie
Od tego czasu lasy Nadleśnictwa Piaski podzielone są na trzy obręby leśne:
- Obręb Książ z leśnictwami Zawory, Mchy i Ostrowieczno
- Obręb Piaski z leśnictwami Stawiszyn, Miranowo, Kosowo, Dobrapomoc, Siedlec i Międzyborze
- Obręb Rawicz z leśnictwami Karzec, Kawcze, Dębno, Krasnolipka i Halin.
80 lat troski o lasy
Dziś, po 80 latach działalności, Nadleśnictwo Piaski to nie tylko rozległe lasy, ale przede wszystkim ludzie – leśnicy, którzy od pokoleń dbają o przyrodę i zrównoważoną gospodarkę leśną. To historia zmian, dostosowywania się do nowych wyzwań i nieustannej troski o leśne dziedzictwo.
- 80 lat historii Nadleśnictwa Piaski to 80 lat pracy, pasji i troski o lasy, które są naszym wspólnym dziedzictwem. To także historia ludzi - leśników, którzy z pokolenia na pokolenie dbają o przyrodę i przekazują swoją wiedzę i miłość do lasu kolejnym generacjom. Ten jubileusz to dla nas nie tylko powód do dumy, ale także motywacja, by kontynuować naszą misję - z myślą o przyszłości - mówi nadleśniczy Ireneusz Niemiec.
Leśnicy zapraszają do wspólnego świętowania, odkrywania historii nadleśnictwa i udziału w przygotowywanych przez nich inicjatywach. Zachęcamy więc do śledzenia strony internetowej Nadleśnictwa Piaski [TUTAJ], gdzie na bieżąco będą pojawiać się ciekawostki historyczne oraz informacje o planowanych wydarzeniach związanych z obchodami jubileuszu.
ZOBACZ TEŻ: 80 lat leśnej tradycji
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.