Gospodarze wydarzenia zatrudnili króliczka, by wprowadził zaproszonych gości w świat bajek, później dołączyła do niego Alicja z Krainy Czarów. W ten sposób zachęcaili przedstawicieli poszczególnych placówek do występów przed szeroką publicznością.
- Proszę króliczku - przebiegnij się i spraw, żeby każdy dziś zapomniał, że jest dorosły. Alicja w swojej dziecięcej naiwności postanowiła zaufać swojej intuicji i bez namysłu wpadła do króliczej nory, żeby przeżyć najdziwniejsze przygody swojego życia. My, dorośli, bardzo często zapominamy o tym, jak być dziećmi i jak cieszyć się życiem. Zamknięci w świecie konwenansów wciąż podążamy, tylko za tym co wypada, a czego nie wypada - mówiła Renata Wojda, dyrektorka DPS Rogowo.
Zanim zabawa rozpoczęła się na dobre, uczestnicy imprezy zostali zaproszeni na czarodziejską zupę.
- Nie możemy zacząć z pustymi żołądkami - zachęcali do skosztowania potrawy gospodarze.
Imprezę prowadziły dwie fantastyczne dziewczyny - Agnieszka i Marzena - bliźniaczki, jedne z bohaterów książki „Alicja w Krainie Czarów”. Gospodarze - mieszkańcy i pracownicy DPS Rogowo - zaprosili przyjezdnych właśnie do tej bajki. Każda placówka, której przedstawiciele wzięli udział w festynie, sami wybierali bajkowe opowieści, które chcieli przedstawić. Były miniprzedstawienia teatralne, wykonania muzyczne, taneczne.
- To inscenizacje utworów, które niosą fantastyczne treści. Bo bajki uczą, bajki są mądre i warto w świecie dorosłych, a może przede wszystkim w świecie dorosłych wracać do tych bajek - przekazywała dyrektorka DPS w Rogowie.
Krótka zapowiedź przedstawienia czy opis piosenki były jednocześnie zagadką z cyklu „zgadnij, jaki to utwór”. Z tym goście nie mieli problemu.
Publiczność usłyszała piosenki pt. „Zuzia, lalka nieduża”, „Liczy się tylko to” z filmu „Co w duszy gra”, a także wykonanie utworu „Mały Książę” Katarzyny Sobczyk.
- Mały Książę nauczył nas, że jesteśmy odpowiedzialni za to, co oswoimy. W trakcie swojej podróży otrzymał cenną radę: nie wierz oczom lecz patrz sercem - zachęciły prowadzące do wysłuchana piosenki.
Na scenie pojawiła się pszczółka Maja, miś i inni bohaterowie "dobranocek" z dzieciństwa mieszkańców i podopiecznych placówek. DPS Chumiętki przedstawił inscenizację utworu Jana Brzechwy pt. „Kaczka dziwaczka”.
- Wszyscy, wszyscy ludzie na ziemi! Pamiętajcie, że jeśli ktoś jest inny, to nie znaczy, że jest gorszy. Pamiętajmy! Bądźmy zawsze sobą! - przekazywali artyści z DPS Chumiętki.
Poza sceną, przygotowano strefę rozrywki. Tam goście mogli brać udział w różnego rodzaju konkurencjach i zabawach - jak gra w warcaby, quiz, zatytułowany „Jaka to bajka?”. Pojawiły się stoiska, gdzie wykonywano tatuaże, a także „obrazki na twarzy”. Goście mogli sprawdzić się w konkurencji, w której należało posmakować wielu różnych rzeczy i odgadnąć, jaki to smak. Przygodę z bajką zakończono wieczorem. Punktem kulminacyjnym był występ teatru ognia z Krotoszyna.
Czerwcowy piknik to cykliczne wydarzenie w DPS w Rogowie, gdzie przebywają osoby psychicznie chore. Zabawy rozpoczęto w 2016 r. Inauguracyjną imprezą był festiwal piosenek o wakacjach i miłości. Były też festiwale piosenki o tematyce żołnierskiej i prezentacja przedstawień związanych z Powstaniem Wielkopolskim. Podczas tego wydarzenia zrezygnowano z konkursowej formuły, od tego czasu imprezy w DPS Rogowo mają charakter towarzyski i zabawowy. Ostatnią taką - „Biesiada weselna” - zorganizowano w 2019 r. Później pandemia pokrzyżowała plany.
- W tym roku, kiedy już mogliśmy się otworzyć dla gości z zewnątrz, terapeutki wymyśliły, że festyn będzie przygodą z bajką. Te utwory niosą sporo mądrych i wartościowych treści. A w obecnym czasie zawirowań politycznych, a także wojny za wschodnią granicą powrót do dzieciństwa i bajek jest bardzo dobrą formą spędzania popołudnia i formą terapii. Artyści zostali świetnie przygotowani pod okiem terapeutów, dla których praca z osobami chorymi, niepełnosprawnymi to misja - powiedziała Renata Wojda, dyrektorka DPS Rogowo, przebrana za królową z Alicji w Krainie Czarów.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.