Od 1 lipca będzie można składać wnioski w sprawie 500+ także na pierwsze dziecko. Co się zmieni, czy każdy może otrzymać te świadczenia, gdzie i jak złożyć wniosek? Podpowiadamy.
Świadczenie obejmie wszystkie dzieci do 18. roku życia. Nie obowiązuje tutaj kryterium dochodowe. 500+ otrzymają również rodzice i opiekunowie, którzy wychowują potomstwo samotnie i niezależnie od kwoty otrzymywanych alimentów. Pieniądze nie są jednak przyznawane automatyczne. Osoba zainteresowana musi złożyć wniosek. Media już informują, a rodzice dopytują.
Wnioski w formie elektronicznej, można składać od 1 lipca. Im szybciej trafi one do gminy, tym szybciej otrzymasz wpłatę. Resort rodziny zachęca jednocześnie, aby korzystać z trybu internetowego. Dlaczego? W tym okresie kumulują się także inne programy, m.in. „Dobry Start”, czy wyprawki szkolne, a w związku z tym, urzędnicy będą mieli więcej formularzy do sprawdzenia. Przesłanie twojego wniosku drogą elektroniczną pozwoli więc zaoszczędzić sporej ilości czasu zarówno tobie, jak i pracownikom.
Dopiero od sierpnia rozpocznie się przyjmowanie wniosków na papierze, a samorządy będą miały trzy miesiące na to, aby je rozpatrzyć. Niezależnie od tego, każdemu zostanie przyznane świadczenie. Środki zostaną wypłacone z wyrównaniem za lipiec, sierpień i wrzesień.
Pamiętaj o terminach
Co w przypadku tych rodziców, którzy mają już przyznane świadczenie na drugie i kolejne dziecko, ale chcą złożyć jeszcze wniosek o 500+ na pierwsze?
- Aby uzyskać prawo do świadczenia wychowawczego na nowych zasadach od początku ich obowiązywania, rodzic dziecka, na które obecnie nie pobiera tego świadczenia, musi złożyć wniosek od 1 lipca do 30 września 2019 r. Jeśli rodzic dziecka złoży wniosek po 30 września, świadczenie będzie wypłacone od miesiąca złożenia wniosku – wyjaśnia Ewelina Dolata, kierownik Sekcji Świadczeń Rodzinnych i Wychowawczych z gostyńskiego ośrodka pomocy społecznej.
Dodaje, że w związku ze zniesieniem kryteriów, rodzice nie będą już musieli dokumentować swojej sytuacji dochodowej, a ustalając prawo do świadczenia wychowawczego, organ realizujący to świadczenie będzie opierał się przede wszystkim na informacjach zawartych we wniosku.
Telewizyjny szum
Kierownik Ewelina Dolata zauważa, że rodzice dopytują już o nadchodzące zmiany. Podobnie jest w M-GOPS w Pogorzeli.
- Pierwsze osoby przychodziły już w kwietniu pytać, czy można składać wnioski, jak tylko w telewizji zrobił się szum – mówi Katarzyna Krystek, zajmująca się świadczeniami rodzinnymi w M-GOPS w Pogorzeli.
Tylko w gminie Gostyń, w roku 2018 zostało złożonych 2 616 wniosków z programu „500+”. W Gostyniu na wypłaty świadczenia w ubiegłym roku przeznaczono 17 366 989,20 zł, a dla porównania - w Pogorzeli 3 951 875 zł. Pracownicy Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gostyniu oraz ci z Pogorzeli szacują, że po lipcowych zmianach, liczba świadczeń może wzrosnąć aż o 40%.