Piaski dawniej i dziś
Tematem wczorajszego spotkania była historia Piasków, miejsc, budynków czy postaci od 1905 roku do czasów obecnych, początku XXI w. Interesującym dodatkiem do wykładu był mutimedialny pokaz przygotowany i pokazywany przez córkę regionalisty, Anię Niedzielę - Radjo.
- To był taki szybki spacer multimedialny po Piaskach dawnych i obecnych, by pokazać, jak to się wszystko zmieniało na przestrzeni ostatnich stu lat - tłumaczy Jan Niedziela. - Chciałem zainteresować tematem.
film: T. Piecuch
Okazało się, że wcale nie musiał "zachęcać", ponieważ większość obecnych na sali osób od dawna interesuje się przeszłością Piasków i z wdzięcznością wysłuchały oraz obejrzały przygotowane materiały.
Dwie godziny "Multimedialnego spaceru po Piaskach" to za mało
Ponad dwugodzinna prelekcja, z przerwą na rozmowy, ciastka, pączki czy łyk gorących napojów przybliżyła obecnym zarys historii Piasków. Obecni na spotkaniu Robert Czub, dyrektor Muzeum w Gostyniu czy znani wszystkim pasjonaci historycznych fotografii czyli ekipa gaso-gostyn.pl podkreślali merytoryczność wywodów i talent wykładowcy do przyciągania uwagi słuchaczy:
- Dwie godziny? Normalnie po 15 minutach ludzie ziewają, zasypiają (...) ale nigdy w przypadku spotkań z panem Jankiem - podkreśla Mariusz Sobecki z gaso-gostyn.pl. - Myślę, że spokojnie i pięć godzin słuchalibyśmy cudownych opowieści Mistrza. Nie wiem jak wy, ale ja już wyczekuję kolejnego spotkania. Dziękujemy, brawo!
Inne osoby uczestniczące w "spacerze" podkreślały ogrom wiedzy pasjonata i łatwość, z jaką przedstawiał ją gronu zainteresowanych.
Co na to sam autor spotkania?
- Jestem bardzo zadowolony z dzisiejszego spotkania z uwagi na to, że piaskowianie, moi przyjaciele piaskowscy byli autentycznie zainteresowani historią Piasków - mówił wzruszony Jan Niedziela. - Zbliżamy się do 250-lecia lokacji miasta a wieś Piaseczna Góra już w tym roku ma 250 lat bo powstała 2 lata wcześniej. To jest dobry moment na rozmowę o naszej wspólnej przeszłości.
Podkreślił też, że - jego zdaniem- należy edukować i społeczność piaskowską i przede wszystkim młodzież szkolną, żeby poznali historię swoich dziadków, pradziadków czy nawet prapradziadków.
- Historia Piasków jest bardzo ciekawa, interesująca - dodał lokalny regionalista. - W Piaskach mieszkało wielu prawdziwych patriotów (nie politycznych), którzy walczyli o Ojczyznę, oddali życie na jej ołtarzu. Walczyli nie tylko w Powstaniu Wielkopolskim, ale i w wojnie bolszewickiej, II wojnie światowej. Należy o nich pamiętać.
Kolejne spotkanie z Janem Niedzielą już wkrótce
Po prelekcji wielu ludzi przychodziło do autora z prośbą, żeby takie spotkanie powtórzyć.
- Zastrzegłem, że nie ma sensu powtarzać, możemy skupić kolejne takie prelekcje na kolejnych tematach, żeby nie wspominać o jakiejś osobie czy wydarzeniu przez 2 minuty, a raczej 2 godziny - dodał J. Niedziela. - I tak nie wyczerpiemy tematu.
O kim mowa? O Janie Luttelmannie, lekarzu, patriocie piaskowskim. Osobno o szkole żydowskiej, o szkole ewangelickiej, o szkole powszechnej w Piaskach. Temat szpitala marysińskiego, cmentarza ewangelickiego czy żydowskiego nie wyczerpie się w 15 minut. Każdy z wątków jest interesujący.
- Mogę mówić nawet do 2-3 osób, jeżeli są zainteresowane i uważnie słuchają. To dla mnie jest też satysfakcja - dodał kurtuazyjnie.
Po wstępnych rozmowach z dyrektorem CKiB, Sebastianem Nowakiem ustalono, że kolejne spotkanie z historią odbędzie się na początku maja, a tematem z pewnością interesującego wykładu będą kościoły w gminie Piaski: piaskowski, strzelecki i marysiński. O konkretach będziemy informować.
Nie tylko Piaski interesują się swoją historią. Podobne, jednak w kameralnym gronie, spotkanie odbyło się niedawno w Pogorzeli [KLIKNIJ BY PRZEJŚC DO ARTYKUŁU]:
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.