reklama
reklama

"Życie w dawnych Piaskach - zasłużone rodziny". Na spotkaniu z regionalistą Janem Niedzielą zabrakło miejsc

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura - Każde zdjęcie ma swoją historię, ale nie każda historia ma swoje zdjęcie - to zdane mogłoby być mottem dzisiejszego (13 stycznia 2023 r.) spotkania z Janem Niedzielą, lokalnym regionalistą w Piaskach. Jego wiedza, zdolność przekazywania faktów i dociekliwość gości są dobrym prognostykiem na kolejne takie prelekcje.
reklama

W piątkowe, deszczowe popołudnie, 13 stycznia 2023 r. w Klubie Seniora w Piaskach odbyło się spotkanie z regionalistą, Janem Niedzielą, zatytułowane "Życie w dawnych Piaskach- zasłużone rodziny". W przytulnej atmosferze, z gorącymi napojami i słodkościami serwowanymi przez gospodynie miejsca - piaskowskie koło PZERiI, z Cecylią Wawrzyniak na czele - kilkudziesięciu gości przez ponad dwie godziny słuchało opowieści regionalisty, oglądało kolekcję historycznych zdjęć i dopytywało o szczegóły.

Będzie multimedialnie

- Dzisiaj przedstawiłem początki Piasecznej Góry* czyli okres od 1773 do 1800 r. - podkreślił Jan Niedziela, pasjonat historii Piasków, autor licznych publikacji historycznych. - Moja córka Ania przygotowuje pokaz multimedialny odnośnie rodzin piaskowskich i starych domów piaskowskich. 

Dodał, że liczą na pomoc mieszkańców, może ktoś rozpozna przodków na szkolnych zdjęciach od 1910 r.  

Pytają o kolejne spotkania

- To spotkanie stało na bardzo wysokim poziomie, było bardzo interesujące - chwalił Robert Czub, dyrektor Muzeum w Gostyniu. - Jest mi naprawdę miło, że tylu ludzi chciało tego wysłuchać i już teraz pytają o kolejne terminy.

Podkreślił, że w każdej miejscowości lokalną historią zajmuje się niewielka grupa pasjonatów, większości ta tematyka nie interesuje, co najwyżej przy okazji ważnych wydarzeń czy świąt narodowych. 

- Ta wiedza, nie popularyzowana, zanika - ostrzega dyrektor muzeum. - Trudno jest mi sobie wyobrazić sytuację, żeby nie znać podstaw historii miejsca, w którym się urodziło i mieszka. Takie spotkania z pewnością uzupełniają te luki.

Wprawdzie na razie bez konkretów, ale wstępnie zapadła decyzja o kolejnym spotkaniu, tym razem prawdopodobnie w większej sali, może w CKiB w Piaskach. Oczywiście, Klub Seniora był bardzo gościnny, ale nie wystarczyło miejsca dla wszystkich chętnych.

I to jest bardzo pozytywna informacja.

Spotkanie odbyło się pod patronatem Centrum Kultury i Biblioteki w Piaskach w ramach projektu Senior z Inicjatywą 2022.

Piaski czy Piaseczna Góra?

* Piaseczna Góra to pierwotna nazwa Piasków a Sandberg to nazwa używana w czasach zaboru pruskiego oraz okupacji niemieckiej. Piaski uzyskały lokację miejską w 1775 roku, zdegradowane w 1934 roku i - poza okupacją niemiecką-  pozostały miejscowością wiejską do dziś.

Początki Piasków:

  • 1775 – założenie Piasecznej Góry przez kasztelana Karola Koszutskiego herbu Leszczyc, na mocy przywileju lokacyjnego wystawionego dnia 15 stycznia 1775 roku przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i sprowadzenie pierwszych osadników (początkowo wyłącznie osadnicy niemieccy i Żydzi)
  • lata 1778-1782 – zbudowanie zboru protestanckiego (ewangelicko-augsburskiego).

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama