Reklama

"Morskie opowieści" i " Fin Amor". Teatr w małym mieście, a raczej wsi, w Piaskach już w sobotę, 23 lipca 2022 r.

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

"Morskie opowieści" i " Fin Amor". Teatr w małym mieście, a raczej wsi, w Piaskach już w sobotę, 23 lipca 2022 r. - Zdjęcie główne

Piaski zapraszaja na dwa spektakle plenerowe | foto Adobe Stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Kino plenerowe to już nie nowość , ale czy słyszeliście o plenerowym... teatrze? Już w najbliższą sobotę, 23 lipca macie okazję wziąć udział w przedstawieniach, które rozegra się w Centrum Kultury i Biblioteki w Piaskach, a konkretnie, na placu za remontowanym budynkiem. Zaplanowano dwa spektakle.

Po raz pierwszy do Piasków zawitają teatry w ramach projektu  Teatr w Małym Mieście.To jubileuszowa, X edycja projektu.  Dzięki współfinansowaniu projektu przez Fundację PZU, Samorząd Województwa Wielkopolskiego i Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego sztuka teatralna dotrze aż do 20 miast zachodniej Polski, w tym do powiatu gostyńskiego. Za budynkiem remontowanego Centrum Kultury i Biblioteki w Piaskach [o czym piszemy TUTAJ] powstanie prowizoryczna scena dla dwóch spektakli plenerowych.

Czym jest projekt "Teatr w Małym Mieście"?

Projekt polega na jednodniowych spotkaniach mieszkańców małych miejscowości z teatrem. Jego ideą jest edukacja kulturalna i wyrównywanie szans nie tylko dzieci i młodzieży, ale także ludzi dorosłych poprzez stworzenie możliwości obcowania ze sztuką.  Spektakle mają charakter plenerowy, wstęp na nie jest bezpłatny, a obejrzeć je będzie można na placu przy Centrum Kultury i Biblioteki w Piaskach.

- Już dziś warto zaplanować sobie ten czas i skorzystać z okazji obejrzenia spektakli przygotowanych zarówno dla dzieci, jak i dorosłych przez poznańskie teatry - zachęca Sebastain Nowak, dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki w Piaskach.

"Morskie Opowieści" dla dużych i małych

Teatr Łata z Poznania zaprezentuje przedstawienie pt. „Morskie opowieści”. Poczatek imprezy, która odbędzie się na placu przy CKiB zapowiedziano na godzinę 18.30.

To spektakl utrzymany w konwencji teatru ruchu, rzadko spotykanej wśród propozycji dla dzieci. Dzięki lekkiej formie z wyraźnymi odniesieniami do  slapstiku rodem z niemego kina jest wspaniałą atrakcją dla całych rodzin. Przesłaniem spektaklu jest myśl, iż ciągle czegoś szukamy nie dostrzegając, że to, co najcenniejsze jest tuż obok nas.

- "Morskie opowieści" to  spektakl familijny, od dzieciaka do starszaka - podkreśla Wioletta Dadej, prezes Fundacji Wspierania Twórczości Niezależnej - To komediowa wersja, trochę pantonimy, ruchu, tańca.

Spektakl - co jest, jak mówi W. Dadej  "perełeczka sztuki dzieciecej", odbywa się bez słów, całkowicie opowiedziany jest w ruchu i obrazach. 

Spektakl opowiada historię pary bohaterów, którzy nie mogąc zaciągnąć się na żaden okręt postanawiają wziąć los we własne ręce i zbudować statek, na którym wyruszą w rejs. Jak to bywa na morskich szlakach – czekać ich tam będzie mnóstwo przygód.  Nasi bohaterowie stoczą bitwę morską, będą musieli walczyć z żywiołem podczas burzy, stanąć oko w oko z groźną ośmiornicą aż wylądują na pozornie bezludnej wyspie…

Choć początkowe relacje między głównymi bohaterami nie należą do najbardziej udanych, to wspólne przygody zacieśniają ich więzi, co w finale kiełkuje prawdziwym  uczuciem. Jest to więc spektakl nie tylko o odwiecznym pragnieniu i poszukiwaniu  przygód, ale i o znalezieniu prawdziwego skarbu jakim jest przyjaźń.

Miłość dworna czyli symboliczna walka pomiędzy cielesnościa a duchowością

Tuż po marynistycznym spektaklu, około godziny 21.30  na "deski" plenerowego teatru wkroczą aktorzy poznańskiego Teatru Ewolucji Cienia  ze swoim  „Fin Amor”. „Fin amor” czyli „miłość dworna” – to wzorzec miłości, jaki został stworzony przez literaturę XII wieku, później, w dobie romantyzmu został utrwalony,  a dziś, jak nam się wydaje, może nie w pełni uświadomiony, żyje w każdym z nas.

- Drugi wieczorny spektakl to już typowa sztuka plenerowa na powierzchni 15 metrów kwadratowych, większa forma, ogień i  szczudła - wyjaśnia Wioletta Dadej, organizator spotkania.- To opowieść o miłości z punktu widzenia mężczyzny. Spektakl kostiumowy, trochę bajkowy.

Nawiązując do tego wzorca, a także czerpiąc inspiracje z dziejów Tristana i Izoldy aktorzy stworzyli pełną baśniowego klimatu opowieść o miłości. Jej fabuła wiedzie nas od irracjonalnego, pierwszego impulsu zakochania, przez trudną drogę sprostania kodeksowi rycerskiemu, walkę z pokusami, aż do zwieńczenia trudów i wyrzeczeń. Chociaż jednak akcja jest  bezpośrednio zanurzona w średniowieczu, to dzięki alegorii i symbolice ukrytej w spektaklu historia pary bohaterów stała się opowieścią o miłości w ogóle, poza granicami czasu i zmieniających się epok. Bo któż będąc zakochanym uświadamia sobie siły sprawcze, bądź przewiduje drogi rozwoju prawdziwego uczucia? Czyż miłość nie zaskakuje nas znienacka? Czy mamy na nią jakikolwiek wpływ? I czym w ogóle jest miłość: ubóstwieniem kochanej osoby, pożądaniem, ofiarą z samego siebie, a może wzrostem duchowym pozwalającym stać się godnym tego wielkiego uczucia?

Artyści liczą, że ich spektakl nie tylko pobudzi widzów do stawiania pytań, ale i do szukania odpowiedzi, zaś tym mniej dociekliwym pozostawi przynajmniej odrobinę wzruszeń.

- To sztuka teatralna bez użycia slów, więc oba spektakle są świetnie odbierane na festiwalach w kraju i za granicą -przkonuje W. Dadej. -  Nie oznacza to jednak, że są całkowicie nieme. Muzyka jest ważnym elementem spektaklu, prowadzi obraz i dynamizuje widowisko. 

Przypominamy, wstęp na oba przedstawienia jest bezpłatny. Organizatorzy zapewniają ławki, a dla chetnych - jako, że widownia obejmuje 3 strony "sceny" - jest też możliwość rozłożenia kocy.

Teatr w powiecie gostyńskim zawita nie po raz pierwszy: w Pogorzeli był futurystyczny   Rok 2040 [klik]  a w Gostyniu Teatr z Legnicy [relacja pod TYM linkiem]

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy