W środowe przedpołudnie, 19 kwietnia 2023 r. w Centrum Kultury i Biblioteki w Piaskach odbyła się prelekcja "Ludność żydowska w powiecie gostyńskim" autorstwa Roberta Czuba, dyrektora Muzeum w Gostyniu. Powiązana została z obchodami 80. rocznicy powstania żydowskiego w getcie warszawskim, największego zbrojnego powstania wyznawców Mojżesza podczas II wojny światowej i pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Dzień ten ustanowiono Dniem Pamięci o Ofiarach Holocaustu.
Powstanie żydwoskie to nie warszawskie
- Może nam się wydawać niemożliwe, ale na Zachodzie często mylono powstanie w getcie warszawskim z Powstaniem Warszawskim - rozpoczął swą wypowiedź Robert Czub, dyrektor gostyńskiego muzeum. - Również dzisiejsza młodzież czasami nie rozróżnia tych dwóch odrębnych zdarzeń historycznych.
Opowiadając o losach Żydów w powiecie gostyńskim często podkreślał, że wiemy o nich niewiele, nie zachowało sie zbyt dużo dokumentów. Wynika to nie tylko z zawirowań historycznych, ale i specyfiki współistnienia w Polsce wyznawców mojżeszowych i rdzennych Polaków już od XI wieku.
- Dzisiaj jest okrągła, 80. rocznica powstania w getcie warszawskim. Chcieliśmy dołączyć do organizowanej co roku w całej Polsce akcji "Żonkile" - dodaje Anna Ciemniak z CKiB w Piaskach, prowadząca bibliotekę. - Zaprosiliśmy seniorów, bo bardzo aktywnie biorą udział w organizowanych przez nas zajęciach oraz dyrektora gostyńskiego muzeum, by przybliżył nam losy społeczności żydowskiej na naszych ziemiach.
Marek Edelman co roku dostawał żółte kwiaty
W ramach akcji społeczno- edukacyjnej "Żonkile" organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich z okazji 80. rocznicy powstania w getcie żydowskim odbyła się także premiera animacji "Zdążyć przed Panem Bogiem" opartej na znanej książce- rozmowie Hanny Krall z Markiem Edelmanem. Wkrótce cały film będzie dostępny na YouTube, poniżej prezentujemy zapowiedź.
- Przecież o wiele łatwiej jest umierać z bronią w rękach - mówi w filmie Marek Edelman, ostatni przywódca żydowskiej organizacji bojowej, który przeżył likwidację getta.
Wspominał też, że co roku przychodził pod pomink Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Dostawał też wtedy żółte kwiaty, kaczeńce, żonkile jako symbol pamięci.
W piaskowskim ośrodku kultury dużym powodzeniem cieszyło się ostatnio spotkanie z Janem Niedzielą, lokalnym regionalistą [KLIKNIJ W OBRAZEK]:
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.