reklama

Krzyże Pokutne oglądane przy zgaszonym świetle - nietypowa ekspozycja w gostyńskim muzeum

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

Krzyże Pokutne oglądane przy zgaszonym świetle - nietypowa ekspozycja w gostyńskim muzeum - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
28
zdjęć

Muzeum w Gostyniu. Robert Kukla i jego wystawa Krzyże Pokutne | foto Agata Fajczyk

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościW sali wystaw czasowych Muzeum w Gostyniu zawisły krzyże pokutne z Dolnego Śląska, wykonane przez Roberta Kuklę. Ekspozycja jest nietypowa, dzieła wyglądają jak trójwymiarowe bryły. Najwięcej wzbudzają emocji i niesamowitych wrażeń podczas oglądania przy zgaszonym świetle.
reklama

Wernisaż wystawy malarstwa Roberta Kukli „Krzyże pokutne”, którą przygotowała Agencja „Zegart” w Bydgoszczy przy współpracy z Muzeum w Gostyniu, odbył się  30 kwietnia 2025 roku, w sali wystaw czasowych. Na ekspozycji znajdują się prace przedstawiające krzyże pokutne z okolic Świdnicy na Dolnym Śląsku. To podróż w czasie, ukazująca unikalne dziedzictwo kulturowe regionu. Krzyże te, będące świadectwem dawnych wierzeń i tradycji, często związane są z miejscami śmierci lub tragedii, a każdy z nich opowiada swoją własną historię. Ekspozycja nie tylko przybliża bogactwo form artystycznych, ale także skłania do refleksji nad znaczeniem pamięci i tradycji w życiu lokalnej społeczności. Obrazy, przesiąknięte emocjami, ukazują piękno i tajemnicę krzyży pokutnych, zachęcając widzów do odkrywania ich głębszego sensu oraz wpisania się w kontekst kultury Dolnego Śląska. Prezentacja wystawy w Muzeum w Gostyniu zrealizowana została we współpracy z Agencją Zegart. Wystawa czynna będzie do 1 czerwca 2025 roku. Wstęp wolny.

reklama


Robert Kukla – urodzony w 1968 roku, Absolwent Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, dyplom z malarstwa w 1995 roku. Zajmuje się malarstwem, scenografią teatralną, prowadzi zajęcia artystyczne dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Pastelista oraz twórca kilkudziesięciu murali. Autor ponad trzydziestu wystaw indywidualnych, m.in. w: Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie oraz uczestnik wielu wystawach zbiorowych. Pracownik Świdnickiego Ośrodka Kultury. Organizator i kurator wystaw, plenerów i warsztatów. Stypendysta Miasta Świdnicy (2008), laureat Nagrody Prezydenta Miasta Świdnicy w Dziedzinie Kultury (2015) i laureat I Nagrody na Międzynarodowym Biennale Pasteli w Nowym Sączu.

reklama

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo