Wśród gości, którzy zasiedli przy stołach zastawionych kawą i ciastem, znaleźli się również przedstawiciele władz samorządowych. Ciekawe informacje dotyczące najstarszego pokolenia w gminie przekazał Robert Marcinkowski, gostyński starosta. Z GUS-owskich danych wynika, że obecnie w powiecie gostyńskim mieszka około 73,5 tys. osób, z czego w wieku senioralnym (65+) mamy 13 300 osób, a w wieku super senioralnym (czyli w wieku powyżej 80 lat) jest ponad 2700 osób.
- W roku 2040 liczba osób w wieku senioralnym wzrośnie o ponad 3200. Osoby w wieku ponad 80 lat będą stanowiły bardzo ważną część powiatu, gdyż będzie ich ponad 5900. To oznacza, że wzrośnie nam o ponad 100% liczba 80-latków - mówił Robert Marcinkowski.
Spotkanie seniorów z gminy Gostyń szefowie samorządów wykorzystali, by pochwalić się dokonaniami i planami
Październikowe spotkania senioralne w gminie Gostyń są świetną okazją, którą włodarze wykorzystują, do przekazania informacji o tym, co w ciągu roku od ostatniego spotkania samorząd gminny, ale też powiatowy zrobił lub jakie ma plany w realizacji zadań na rzecz mieszkańców. Grzegorz Skorupski opowiedział o przedsięwzięciach realizowanych w gminie oraz o planowanych w najbliższej przyszłości działaniach. Posłużył się przygotował prezentacją. Mówił o oddaniu do użytku obwodnicy DW434 dla Gostynia. Od zastępcy burmistrza Gostynia obecni na spotkaniu dowiedzieli się o realizacji projektu Zielony Ład. Dzięki temu w mieście powstaną kolejne miejsca do spacerów, rekreacji i odpoczynku.
Przedwczoraj nastąpiło podpisanie umowy na wykonanie największej inwestycji w Gostyniu. Na jej realizację gmina otrzymała 14 milionów dofinansowania, dodatkowo 4 dokładamy z budżetu gminy, czyli łącznie kosztuje około 18 milionów złotych. Zielony Ład - tak krytykowany w Europie - u nas będzie wyglądał zupełnie inaczej (...). Przede wszystkim tworzymy zielone płuca dla Gostynia. Tworzymy kilka głównych miejsc, gdzie oddamy mieszkańcom tereny zielone. Uatrakcyjnimy także tereny, które dzisiaj stoją puste - wyjaśnił Grzegorz Skorupski.
Największą niespodzianką była informacja o tężni solankowej, która przy okazji realizacji projektu, pojawi się w parku miejskim. Obecni na spotkaniu bardzo ucieszyli się z tego powodu. Grzegorz Skorupski zapewnił również, że dla oczyszczenia powietrza w Gostyniu wymieniono dotychczas ponad 600 pieców węglowych.
Zastępca burmistrza Gostynia mówił o zniszczonym budynku dworca PKP w Gostyniu, który szpeci panoramę miasta. Gmina planuje przebudowę i uruchomienie tam „Stacji Kasyno”, czyli centrum spotkań przede wszystkim dla młodzieży, ale też miejsce działalności kulturalnej i gospodarczej. Poinformował również o planach związanych z otwarciem osiedlowych klubów seniora. Miałyby one powstać w obecnej kadencji.
- Przymierzamy się do tego, szukamy miejsca. Chcielibyśmy, żeby działały one popołudniami i mogły przyciągać seniorów - mówił Grzegorz Skorupski. Jago zdaniem będzie to alternatywa dla Domu Dziennego Senior+, który ma pełne obłożenie, jeśli chodzi o uczestników, jednocześnie pełna jest lista rezerwowa.
Starosta gostyński Robert Marcinkowski oraz wiceprzewodniczący Rady Powiatu Gostyńskiego - Tomasz Skibicki również podzielili się najważniejszymi informacjami, dotyczącymi działalności samorządu powiatowego.
- Żyjemy w historycznych czasach, gdyż tak wielkiego rozwoju infrastruktury drogowej w powiecie gostyńskim nigdy nie było i wiele wskazuje na to, że już nigdy nie będzie - powiedział starosta Robert Marcinkowski.
Zwrócił uwagę na to, jak po przebudowie zmieniła się ulica Strzelecka w Gostyniu oraz droga przez Brzezie, ze ścieżką rowerową. Wspomniał również o zmodernizowanym parkingu przed bazyliką świętogórską. Te powiatowe inwestycje na pewno pomogą seniorom w pełni korzystać z zielonych miejsc rekreacji, które wkrótce powstaną w mieście. Mówił także o udoskonalaniu infrastruktury sportowej w powiecie gostyńskim.
Muzyczna niespodzianka podczas spotkania seniorów w GOK Hutnik
Muzyczną niespodziankę dla seniorów przygotował Alberto Amati, który w repertuarze ma szlagiery włoskich gwiazd muzycznych. Tym samym przeniósł gości w „gorący i śródziemnomorski klimat". Seniorzy skorzystali z okazji i świetnie się bawili. Prezentem dla nich były również darmowe wejściówki na spektakl teatralny "Nago w kisielu”.
- Jestem gostynianką. Przychodzę na spotkania z okazji naszego święta od czasu do czasu. Jest pewien klimat.Można spotkać się ze znajomymi, z którymi było się na wczasach - powiedziała Grażyna.
Był także finansowy podarunek. Marek Banaszak, prezes Banku Spółdzielczego w Gostyniu przekazał gostyńskim seniorom czek o wartości 1000 zł.
- Świętuję Dzień Seniora w Hutniku co roku. Cieszę się bardzo. Uważam, że tego typu imprezy powinny być częściej organizowane. Emeryci wychodziliby z domu, bo ludzie w moim wieku zamknęli się trochę. A tu chodzi o to, żeby pobyć ze sobą, pogadać. Jestem zadowolony i sądzę, że większość ludzi, którzy tutaj świętują, też jest zadowolona - powiedział Antoni.
Organizatorem wydarzenia był oddział rejonowy Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Gostyniu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.