reklama

Gmina zafunduje szczepienia przeciwko grypie

Opublikowano:
Autor:

Gmina zafunduje szczepienia przeciwko grypie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

Prawie 70 tys. zł gmina Gostyń jest gotowa wydać na realizację nowego programu, związanego z objęciem szczepieniami ochronnymi przeciwko grypie mieszkańców w wieku od 60 lat wzwyż. Projekt przeszedł na ostatniej sesji bez dyskusji, chociaż niektórzy radni mieli wcześniej wątpliwości co do tego, jak miałaby przebiegać realizacja programu, a także czy wszyscy seniorzy będą chcieli się zaszczepić.

Program profilaktyki zachorowań na grypę w populacji osób od 60 roku życia z gminy Gostyń na lata 2020-2023 to nowość. Został przygotowany z inicjatywy Rady Seniorów, jaka działa w Gostyniu. Koordynatorem projektu i osobą, która zajęła się jego przygotowaniem jest sekretarz gminy Renata Ignasiak. Uznano że bezpłatne szczepienia przeciwko tej zakaźnej chorobie mogą zmniejszyć częstotliwości wystąpienia zachorowań na grypę sezonową.

- Populacja podlegająca jednostce samorządu terytorialnego to 27 923 mieszkańców, z tego 6 804 osoby są po 60 roku życia. Program szczepień przeciwko grypie ma charakter otwarty. Osoby, które spełniają kryterium wiekowe mogą bezpłatnie przystąpić do tych szczepień – tłumaczył Adam Waleński z wydziału oświaty, podczas posiedzeń komisji stałych Rady Miejskiej w Gostyniu.

Która przychodnia?

Radni na posiedzeniu komisji budżetowej przed sierpniową sesją zastanawiali się, w jaki sposób wyłoniony zostanie wykonawca programu. Dopytywali, czy każdy gostynianin w odpowiednim wieku będzie mógł zaszczepić się w przychodni, do której należy, czy może zostanie wybrana jedna, gdzie wszyscy w wieku „60+” będą mogli przyjść się zaszczepić? Urzędnik z wydziału oświaty wyjaśniał, że gmina wybierając realizatora, musi opierać się na ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej, finansowanej ze środków publicznych. - Ta ustawa nakłada na gminę wyłonienie realizatora w ramach otwartego konkursu ofert – tłumaczył Adam Waleński.

Gmina może zachęcić kilka przychodni do udziału w programie. Nie wiadomo, jaka będzie informacja zwrotna, czy będą zainteresowane. Na razie ustalenia są takie, że wyłoniony realizator będzie koordynował program, a gmina jest zlecającym zadanie. Wyłoniona do wykonania przychodnia będzie odpowiedzialna za przyjmowanie i weryfikację pacjentów, a także za kwalifikowanie seniora do badania i podanie szczepionki. W jaki sposób spośród całej populacji osób w wieku „60+” zostaną wyłonieni pierwsi mieszkańcy do szczepienia? Czy gmina zostanie podzielona na rejony? Czy losowo? Kilka dni po przyjęciu uchwały przez radę miejską trudno o tym mówić.

Były mieszane uczucia

Rajca Roman Glura przyznał, że ma mieszane uczucia co do tego programu. Jego zdaniem gmina powinna kontynuować rozpoczęte już projekty.

- Jesteśmy w momencie, kiedy musimy oszczędzać środki, a tutaj mamy kolejne 60 tys. do wydania na zadanie, które nie do końca jest zadaniem gminy. Jeśli już byśmy mieli na jakieś zdrowotne akcje wydać pieniądze, to dobrze by było zakupić defibrylatory, których też brakuje w gminie. W każdej wsi takie urządzenie mogłoby się znaleźć i ta suma uzupełniałaby braki tych urządzeń – powiedział radny. - Jedyny plus tego projektu jest taki, że przeciwdziała w jakiś sposób epidemii koronawirusa. Chociaż nie jestem do końca pewien jakie jest przełożenie – dodał.

Zastępca burmistrza Grzegorz Skorupski wskazywał, że jedynym celem programu nie jest zapobieganie samej grypie, ale też zapobieganie występowaniu szerokiej skali powikłań pogrypowych (m.in. zapaleniu płuc, zapaleniu mięśnia sercowego, zapaleniu mózgu) u osób powyżej 60 roku życia. Chodzi też o podniesienie poziomu wiedzy na temat szczepień przeciwko grypie oraz o zachęcenie do nich osób z grup podwyższonego ryzyka.

- Jako gmina jesteśmy zobowiązani pomóc członkom naszej społeczności, którzy mają największe problemy. Ludzie młodzi mogą w jakiś sposób zadbać o siebie. Ale seniorzy, nie oszukujmy się, nie mieli szansy wypracować swojej własnej emerytury, ponieważ przez szereg lat państwo zabierało im te środki. Wysokość rent i emerytur jest fatalna, w porównaniu do innych państw Europy. Dlatego uważam, że powinniśmy im pomóc – przekonywał Grzegorz Skorupski.

Po wysłuchaniu wyjaśnień na posiedzeniach komisji stałych rady miejskiej, na sesji 20 sierpnia radni nie mieli już wątpliwości. Na 19 obecnych wszyscy zagłosowali za przyjęciem i realizacją nowego programu profilaktyki zachorowań na grypę. Po podjęciu uchwały, gmina może zająć się wyłonieniem wykonawcy zadania.


68 tys. zł - przewidywany koszt realizacji programu na 2020 rok, przy jednostkowym koszcie szczepionki 50 zł
6.804 aktualna populacja osób po 60 roku życia w gminie Gostyń
1.360 – tylu seniorów będzie objętych programem ochronnym w 2020 r., czyli 20% populacji osób w wieku „60+”.
 


NIE WSZYSCY OD RAZU
    Z powodów organizacyjnych i finansowych nie od razu zostanie zaszczepiona tak liczna grupa seniorów „60+”, z gminy Gostyń. Programem ochronnym planuje się objąć w 2020 r. około 1 360 osób, czyli 20% populacji osób w wieku „60+”. W każdym kolejnym roku realizacji programu grupa docelowa zwiększana ma być o 2% - to znaczy, że 2021 r. planuje się zaszczepić 22% wyznaczonej populacji, w 2022 r. będzie to około 24 %, a w 2023 liczba ta wzrośnie do 26%. - Optymistyczny wariant jest taki, że chcielibyśmy zaszczepić 75% tych osób – wyjaśniał Adam Waleński. Trudno dziś powiedzieć, kiedy rozpocznie się realizacja programu w 2020 r. 
 

PRZEBIEG
    Wizyta związana z podaniem szczepionki będzie rozpoczynała się konsultacją lekarską, aby można było wykluczyć ewentualne przeciwwskazania i zakwalifikować pacjenta do szczepienia. Pacjent zostanie poinformowany o ewentualnych zagrożeniach związanych z zakażeniami grypowymi, powikłaniach oraz o możliwej reakcji organizmu na podaną szczepionkę, otrzyma instrukcję, gdzie można się zgłosić w razie ewentualnych działań niepożądanych. Seniorzy będą musieli wyrazić pisemną zgodę na udział w szczepieniu. Program realizowany będzie na ternie gm. Gostyń w latach 2020-2023 w miejscu lub miejscach wskazanych przez realizatora. W akcji szczepień zostaną wykorzystane dostępne, dopuszczone do użytkowania preparaty wybrane przez wykonawcę programu, odpowiednie i rekomendowane dla danego sezonu grypowego. 
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE