Z okazji nadchodzącego Święta Niepodległości MEiN kontynuuje wielką akcję „Szkoła do hymnu” - podobnie jak w ubiegłych latach resort edukacji proponuje wspólne odśpiewanie hymnu narodowego w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11.11. W tym roku jest to czwartek, 10 listopada. „Szkoła do hymnu” to kontynuacja akcji, która rozpoczęła się w 2018 r. Od początku cieszy się ona ogromnym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli.
Szkoła Podstawowa nr 3 w Gostyniu po raz pierwszy do wspólnego odśpiewania Hymnu Polski przystąpiła w 2019r. - RELACJA Z TAMTEGO WYDARZENIA TUTAJ.
Od tamtego czasu uczniowie robią to co roku (z wyjątkiem okresu pandemii, kiedy nauka odbywała się zdalnie).
W 2022 r. Mazurek Dąbrowskiego również zabrzmiał na boisku gostyńskiej „trójki”. Odśpiewało go 427 uczniów wraz z nauczycielami.
Wcześniej odbył się krótki apel, na którym społeczność szkolna "przeniosła się do przeszłości”. Uczennice ze szkolnego samorządu przypomniały wydarzenia z 1918 roku, związane z odzyskaniem niepodległości przez nasz kraj.
- 11 listopada Józef Piłsudski przejął z rąk rady regencyjnej władzę zwierzchnią nad polskim wojskiem oraz został mianowany jego naczelnym dowódcą. Tego samego dnia, we francuskim Campiegne, przedstawiciele stron uczestniczących w I wojnie światowej podpisali rozejm. Porażka państw centralnych stała się faktem. Wojska niemieckie zaczęły wycofywać się z okupowanych ziem Królestwa Polskiego – usłyszeli nauczyciele i uczniowie.
Jak wynika z kart historii, obchody święta w II RP początkowo miały charakter wojskowy. Świętem państwowym 11 listopada stał się w 1937 roku, na mocy ustawy o Święcie Niepodległości. Wówczas Sejm RP postanowił, że 11 listopada „jako rocznica odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego Wodza narodu w walkach o wolność Ojczyzny – jest uroczystym Świętem Niepodległości”.
10 listopada Mazurek Dąbrowskiego zabrzmiał nie tylko w placówkach oświatowych w Polsce – do akcji „Szkoła do hymnu” włączyły się również dzieci i młodzież z ośrodków polonijnych na całym świecie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.