Podczas patriotycznej uczty muzycznej, jaką dla mieszkańców przygotowali nauczyciele i uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej w Gostyniu, podano repertuar zgodny z przeznaczeniem koncertu - patriotyczny.
- Za dwa dni miną 104 lata, odkąd Polska jest niepodległa. To wielkie święto staramy się corocznie, jak tylko mamy możliwości, uczcić muzyką. I tak będzie również dzisiaj - powitała gości na widowni Katarzyna Grzybowska, dyrektor PSM w Gostyniu.
Pierwszą bohaterką koncertu była jedna z najpiękniejszych i najważniejszych polskich pieśni - „Bogurodzica”. To najstarszy znany nam polski utwór literacki. Historia pieśni, która zawsze była z Polakami, sięga już 700 lat, a goście usłyszeli ją w wykonaniu chóru szkolnego.
Poza tym w repertuarze znalazły się także piosenki patriotyczne, niepodległościowe, wojskowe („Białe róże”, „Dziś do ciebie przyjść nie mogę”, "Pożegnanie ojczyzny"), żołnierskie, a także utwory łowieckie. Instrumentaliści i soliści prezentowali dzieła wyłącznie polskich kompozytorów - zabrzmiały polonezy, oberki, psalmy i mazury.
- Przygotowaliśmy wszystko, co jest związane z polskością. Podczas koncertu usłyszeliśmy nie tylko tekst śpiewany, ale też cytaty z poematu epickiego Adama Mickiewicza „Pan Tadeusz” - powiedziała Katarzyna Grzybowska.
Oprócz uczniów gostyńskiej szkoły muzycznej (solistów, instrumentalistów, chóru szkolnego oraz zespołu wokalnego), przed publicznością zaprezentował się również Zespół Rogów Myśliwskich ze Szkoły Muzycznej we Wschowie oraz wokalista Michał Turkiewicz, który wystąpił gościnnie.
Przygotowania do koncertu trwały kilka tygodni - tyle wystarczyło solistom, szkolnemu zespołowi wokalnemu i chórowi. Nieco więcej czasu na opanowanie repertuaru mieli instrumentaliści. Publiczność usłyszała przede wszystkim fortepian, myśliwskie rogi, flet oraz ksylofon.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.